Przewożenie psa w samochodzie
Planowanie podróży z psem wymaga odpowiedniego przygotowania.
Szczególnie, że przewożenie psa w samochodzie wiąże się z dwiema rzeczami. Po pierwsze, każdy właściciel powinien wiedzieć, jak bezpiecznie przewozić pupila oraz współtowarzyszy podróży, zwłaszcza, jeśli jednym z nich jest dziecko. Drugą ważną kwestią jest zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria podróżne. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak powinien przebiegać transport psa. I co grozi za jego nieprawidłowy przewóz.
Jak transportować psa? Co powinieneś wiedzieć?
Ważnym krokiem, który należy zrobić, aby przygotować się odpowiednio na przewożenie psa w samochodzie jest jego oswojenie z pojazdem. Należy to zrobić, jak najwcześniej, aby zwierzak nie czuł dyskomfortu ani stresu podczas jazdy. Najpierw pies powinien poznać przestrzeń samochodu i jego zapachy, nie musi początkowo nawet nigdzie jechać. Po tej czynności, dobrze byłoby go nagrodzić smakołykiem, a następnie próbować jeździć z nim na krótkie trasy, np. do sklepu, będziemy mogli dzięki temu zobaczyć jak pies zachowuje się w aucie i czy nie wymiotuje. Warto też zapoznać go z transporterem, szelkami, matą, czy innym akcesorium, w których będzie podróżował.
Transport psa powinien być przede wszystkim przeprowadzony w taki sposób, aby pies nie tylko był odpowiednio zabezpieczony, ale przede wszystkim nie przeszkadzał właścicielowi w trakcie jazdy, tj. nie przemieszczał się w samochodzie i nie odwracał uwagi kierowcy.
Przewożenie psa w samochodzie
Przewożenie psa w samochodzie powinno odbywać się po wybieganiu psa i po załatwieniu jego potrzeb fizjologicznych, dzięki czemu będzie on znacznie spokojniejszy w trakcie jazdy. Warto też przed podróżą zadbać o jego nawodnienie. W kwestii karmienia, doradza się, jeżeli pies źle znosi jazdę samochodem lub innym środkiem transportu, aby nie podawać mu pokarmu na kilka godzin przed planowanym wyjazdem, ponieważ może zakończyć się to rewolucjami w żołądku, a w efekcie zwróceniem pokarmu. Nie powinno się też karmić psa w trakcie jazdy, dobrze jednak robić postoje, aby go nawodnić i pozwolić załatwić swoje potrzeby - szczególnie, jeśli podróż jest bardzo długa. Dla właściciela również będzie to dobra okazja do rozprostowania nóg i chwilę odpoczynku od jazdy, co również jest męczące. Nakarmić psa lub wynagrodzić go smakołykiem, należy dopiero po dojeździe na miejsce. W taki sposób pies lepiej przyzwyczai się do przewozu.
Jeśli pies choruje na chorobę lokomocyjną, warto skonsultować z weterynarzem dawkę i rodzaj leku, który pozwoli psu na spokojną podróż. Pamiętaj, że u psa choroba lokomocyjna objawia się poprzez apatię i senność albo zupełnie przeciwnie nietypowym dla psa pobudzeniem. Pies cierpiący na nietolerancję transportową ślini się nadmiernie, wymiotuje i często przełyka ślinę. Może też mieć przyspieszony oddech oraz szybsze tętno. Są to znaki ostrzegawcze dla każdego właściciela posiadającego psa. Dlatego, jeśli zauważymy, któryś z objawów, transport psa nie powinien odbywać się bez wspomnianej konsultacji z weterynarzem.
Jack Russell terrier - hodowle
Przejdźmy do kolejnego ważnego aspektu, a mianowicie pozycji i wygody psa. Należy pamiętać, że pies oddaje ciepło przez ziajanie, dlatego nie powinien mieć założonego w trakcie jazdy kagańca, który uniemożliwi mu oddychanie, szczególnie w upalne dni. Powinien mieć też możliwość zmian pozycji. Co do temperatury w samochodzie nie może być za wysoka. Lekko uchylone okno będzie zbawienne dla przewożonego psa. Klimatyzacja, jeśli samochód posiada, nakierowana na tył pojazdu, również będzie pomocna podczas transportu psa w trakcie upałów.
Uwaga! Pies pod żadnym pozorem nie powinien wystawiać głowy przez okno, ponieważ jest to dla niego bardzo niebezpieczne, ponieważ może zahaczyć o coś głową, co może mieć opłakane skutki.
Wróćmy jeszcze do tematu postojów. W przypadku kilku lub kilkunastu godzinach podróży, postoje powinny odbywać się co około 2 godziny. W przypadku psów, które mają problemy ze stawami, dobrze, aby postoje odbywały się częściej, aby pies mógł wychodzić z samochodu i nieco się poruszać, a dodatkowo załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Co więcej krótki spacer, podczas którego będzie mógł poznać nowe zapachy i napić się wody, co z pewnością wpłynie pozytywnie na jego samopoczucie.
Pamiętaj! - nigdy nie puszczaj na postojach psa bez smyczy, ponieważ jest ryzyko, że na nowym terenie może pogonić za czymś lub po prostu uciec. Na przestrzeni nieznanej jego poszukiwania mogą być bardzo trudne. Dlatego smycz będzie niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa.
Co mówią polskie przepisy o transporcie psów?
W kwestii przepisów odnoszących się do sposobu transportu psa samochodem czy innym środkiem komunikacyjnym, należy podkreślić, że w polskim ustawodawstwie nie ma konkretnych przepisów, które wskazywałyby, jak należy prawidłowo przewozić czworonoga w aucie. Formę transportu psa samochodem, czy innym pojazdem oraz konsekwencje złego przewozu zwierzęcia może regulować artykuł 60.1 Kodeksu Drogowego. Zgodnie z tym artykułem - zabrania się użytkowania pojazdu w sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu znajdujących się w nim osób. Nie ma wskazania w kierunku tego, aby pies obowiązkowo miał być przypięty pasami, jednak należy zdać sobie sprawę, że w świetle przepisów każde zwierzę, które nie jest przewożone właściwie, może stanowić zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz osób znajdujących się poza pojazdem. Dlatego zadbanie o jego zabezpieczenie w trakcie jazdy jest priorytetem. Dodatkowo w artykule 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt jasno jest napisane, że osobom celowo narażającym życie zwierząt na niebezpieczeństwo, może grozić kara pozbawienia do dwóch lat wolności.
Owczarek australijski - hodowle
Mandat to również sprawa indywidualna, ponieważ, jeśli w trakcie jazdy zostaniemy zatrzymani przez policję i policjanci uznają, że pies jest przewożony w nieprawidłowy sposób, mogą ukarać właściciela mandatem w wysokości 500 zł. Należy mieć też na uwadze, że oprócz nagany czy grzywny, konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze, jeśli dopuścimy się widocznych zaniechań. I mowa tutaj o zagrożeniu na drodze i życia i zdrowia pasażerów oraz pojazdów czy osób znajdujących się w otoczeniu. Dlaczego? A to dlatego, że w chwili, kiedy transport psa w samochodzie przebiega w niebezpieczny sposób, tj. pies może odwracać uwagę kierowcy. przemieszczać się w samochodzie, przeszkadzać i utrudniać widoczność. To wszystko prowadzi do niebezpiecznej jazdy, która może zakończyć się wypadkiem na drodze. Zwierzak podczas wypadku może być przyczyną urazów kierowcy lub pasażerów, dlatego warto przygotować psa do jazdy samochodem w taki sposób, aby podróż była bezpieczna zarówno dla czworonoga, jak i wszystkich pasażerów.
Uwaga! W upalne dni zabrania się zostawiać psa samego w aucie, nawet jeśli szyba samochodowa jest uchylona a samo auto stoi w cieniu. Dlaczego? Ponieważ temperatura w środku pojazdu bardzo szybko rośnie, co w efekcie doprowadza do udaru cieplnego u psa, a w konsekwencji do śmierci. Nawet 5 minut w takim samochodzie może zagrażać zdrowiu i życiu psa. Co więcej, jeśli zostawisz psa w nagrzanym aucie, wezwana policja lub świadek ma obowiązek zbić szybę w ramach ratunku życia psa. Tak samo ty masz obowiązek to zrobić w przypadku, jeśli będziesz świadkiem takiej sytuacji. Pamiętaj, że czas w przypadku zagrożenia życia, odgrywa ogromną rolę.
Mówiliśmy o tym, a jak to wygląda w kwestii transportu publicznego? Przepisów odnoszących się do transportu zwierząt w komunikacji miejskiej, znajdują się w indywidualnych regulaminach konkretnych przewoźników. Jednak najważniejsza zasada spotykana, niezależnie od rodzaju transportu to obowiązek przewożenia psa w smyczy i kagańcu. Złamanie tego przepisu grozi najpierw upomnieniem, a następnie grzywną.
Jak bezpiecznie przewozić czworonoga? - niezbędne akcesoria
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów szelek samochodowych dla psów. Nowoczesnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę są pasy bezpieczeństwa AIR 3D. Uznaje się je obecnie za najwyższej jakości zabezpieczenie przeznaczone do bezpiecznego transportu psa w samochodzie na krótkich i długich dystansach. Pasy są nie tylko bezpieczne, ale i komfortowe, ponieważ zostały podszyte specjalną oddychającą membraną, która skutecznie obniża ryzyko podrażnień. Umożliwiają też bezstopniową regulację na piersi i brzuchu, dostosowując się do budowy psa. Jednak zanim wybierzesz zapięcie zabezpieczające dla psa, weź pod uwagę niniejsze czynniki:
- wykonanie pasów lub szelek z wysokogatunkowych, oddychających materiałów,
- rozmiar dostosowany do wagi zwierzęcia,
- komfort psa, tj. aby nie uciskały i nie powodowały bolesnych otarć,
- przetestowanie
Wyżeł węgierski krótkowłosy - hodowle
Wśród innych dostępnych na rynku możliwości zabezpieczeń dla psa są:
- Transporter lub klatka dla psa
Umożliwiają poruszanie się psa w samochodzie, są zabudowane ze wszystkich stron. Trzy ściany są plastikowe, zaś czwarta aluminiowa, przez którą przechodzi powietrze. Należy pamiętać, aby po umieszczeniu psa w środku klatki lub transportera, odpowiednio go unieruchomić. Można go umiejscowić na tylnym siedzeniu za fotelem kierowcy lub pasażera i zapiąć pasami. W przypadku małych psów można położyć go w miejscu nóg pasażerów. Należy mieć na uwadze, że transporter lub klatka powinny być dopasowane do rozmiaru psa na tyle, aby mógł się swobodnie w nim położyć.
- Kratki do samochodu
Oddzielają przestrzeń bagażową od kabiny, dzięki tej funkcji pies nie będzie mógł przejść przez tylne siedzenia. Jest to dobre rozwiązanie dla ruchliwych, dużych psów, które nie lubią podróży w bagażniku lub są też zbyt duże i energiczne. by móc je bezpiecznie przewozić na tylnych siedzeniach samochodu.
- Mata na tylne siedzenia
Sprawdzą się dużych psach, które dobrze znoszą podróże samochodem i są spokojne podczas transportu. Montuje się ją do zagłówków, dzięki czemu pies może się swobodnie położyć na całej tylnej kanapie. Mata jest podobna do tej, którą zakłada się w bagażniku. Należy pamiętać, aby psa przypiąć pasami.
- Szelki do samochodu (uprząż)
Wykonane są z szelek i pasa, który powinien zostać wpięty do zapięcia pasów. Szelki do samochodu dla psa posiadają dodatkowe wzmocnienia piankowe, które jednocześnie chronią psa przed otarciami i zapewniają mu maksymalne bezpieczeństwo na drodze, dodatkowo ograniczają swobodę zwierzęcia, dlatego nie sprawdzą się przy bardziej ruchliwych psów.
- Mata chłodząca
To świetne rozwiązanie w upalne dni, szczególnie, kiedy pojazd nie posiada klimatyzacji. Mata może działać na psa nawet do kilku godzin. Dodatkowo zastosowanie osłonek na okna pozwolą uniknąć przegrzania psa podczas jazdy.
Transport psa w Polsce i zagranicą: czy są jakieś różnice
W przypadku przepisów w Unii Europejskiej dotyczącej transportu zwierząt, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim zwierzak musi:
- mieć wszczepiony mikroczip (zgodnie z wymogami technicznymi) lub mieć czytelny tatuaż, jeżeli został on wykonany przed 3 lipca 2011 r.,
- zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie,
- zostać poddany leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcusmultilocularis, jeżeli obszar docelowy jest wolny od tego tasiemca (Finlandia, Irlandia, Malta, Norwegia i Irlandia Północna).
Zwierzak powinien posiadać też wymagane dokumenty. Przede wszystkim posiadać ważny europejski paszport dla zwierząt domowych, w przypadku, gdy podróż odbywa się między państwami UE lub unijne świadectwo zdrowia, kiedy przyjazd odbywa się z państwa niebędącego członkiem UE). Europejski paszport dla zwierząt domowych jest dokumentem sporządzonym według standardowego wzoru UE. Zawiera on szczegółowy opis i dane zwierzaka, w ty też informacje dotyczące jego mikroczipu lub wytatuowanego kodu, jak również wpis dotyczący szczepienia przeciwko wściekliźnie i dane kontaktowe właściciela oraz weterynarza, który wydał paszport. Można uzyskać go u upoważnionego weterynarza. Dokument ten jest ważny przez całe życie zwierzęcia domowego,jednak jedynie w przypadku, jeżeli posiada ono ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Powinien też posiadać unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje na temat zwierzęcia domowego, czyli informacje dotyczące tożsamości, stanu zdrowia, szczepień przeciwko wściekliźnie i jest sporządzany według standardowego wzoru UE.
Kupuję szczeniaka za granicą: jak go przetransportować?
Powinniśmy wiedzieć, że niezależnie, czy sprowadzamy zakupionego psa do kraju, czy planujemy przeprowadzkę, transport psa z zagranicy odbywa się na podobnych zasadach. I warto, aby nieco ułatwić sobie ten proces, skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej. Przed wyborem firmy, należy jednak upewnić się, że dany transporter odpowiednio zadba o komfort i bezpieczeństwo zwierzaka. Należy też wiedzieć, czy zlecając transport pupila, będzie transportowany w certyfikowanych transporterach. Jeśli trudno zdecydować się nam na daną firmę, warto zapytać hodowle psów rasowych, z których bierzemy psa, czy korzystali już takich usług i mogą polecić nam daną firmę. Pamiętajmy, o wskazanych wcześniej dokumentach, które musi bezwzględnie posiadać zwierzak. Doświadczeni przewoźnicy wiedzą, co jest wymagane w tej sytuacji. Warto dopytać o doświadczenie i uprawnienia firmy. Firma specjalizująca się w transporcie zwierząt powinna posiadać zezwolenie na transport zwierząt, a kierowca mieć stosowną licencję na przewóz zwierząt. Należy upewnić się też, jak będzie przebiegać opieka nad zwierzakiem podczas transportu oraz omówić kwestie jego karmienia w trasie.
Koszty transportu psa z zagranicy
Koszt transportu zależy od wielu czynników, zaczyna się jednak od mniej więcej kwoty 300zł na terenie kraju, zaś transport międzynarodowy psa kosztuje średnio 1096 zł. Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądają ceny na najpopularniejszych kierunkach zagranicznych, oto lista najpopularniejszych tras transportowych.
- Transport psa na trasach Polska-Holandia kosztuje 550 zł.
- Transport psa na trasach Polska-Hiszpania kosztuje 743 zł.
- Transport psa na trasach Polska-Niemcy kosztuje 825 zł.
- Transport psa na trasach Polska-Wielka Brytania kosztuje 941 zł.
- Transport psa na trasach Polska-Irlandia kosztuje 1417 zł.
- Transport psa na trasach Polska-Włochy kosztuje 1649 zł.
Podane ceny są cenami brutto. Warto pamiętać, że na ostateczną wycenę transportu zawsze wpływa wiele czynników, takich jak: dystans, termin transportu, waga zwierzaka.
Transport psa w samochodzie, innym środkiem transportu, czy transport zagraniczny to ogromna odpowiedzialność. Dlatego nie można zapomnieć o żadnym aspekcie zapewniającym bezpieczeństwo podróży oraz komfortu, zarówno zwierzaka, jak i towarzyszy podróży. Inwestycja w wysokiej klasy zabezpieczenia będą gwarancją bezpiecznej jazdy, zaś przygotowanie dokumentów na wypadek wyprawy zagranicznej są obowiązkiem, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i problemów podczas transportu. Dzięki dopełnieniu wszystkich formalności, każda wspólna podróż będzie przyjemnością dla właściciela i samego transportowanego zwierzęcia.