Labrador retriever – czy to rasa dla każdego?
Za sprawą filmu „Marley i ja” labrador retriever stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie ras psów, a jego popularność jako towarzysza rodzinnego nie ustaje. Wesołe usposobienie i radosny sposób bycia to tylko jedne z zalet, które zdecydowały o tym, że jest jedną z najchętniej wybieranych ras psów. Czy jest to uniwersalny pies rodzinny, który będzie pasował do każdego?
Psy aportujące z Nowej Funlandii
Ich popularność rozpoczęła się w XIX w. wraz z przybyciem do portów angielskich marynarzy. Z Nowej Funlandii przywieźli oni ze sobą radosne czworonogi o zwartej budowie, które miały pomagać wydobywać z wody ryby. Chęć do pracy i wrodzona miłość do aportu sprawiły, że szybko zostały dostrzeżone przez brytyjską arystokrację, która zaczęła wykorzystywać labradory do polowań na ptactwo wśród mokradeł. Od tamtej pory zaczęto określać je, podobnie jak spaniele, jako psy myśliwskie. FCI klasyfikuje labradory jako psy aportujące, płochacze i psy dowodne, czyli VIII grupę. Należą do niej również inne retrivery jak golden retriver, flat coated retriever czy chesapeake bay retriever.
Labrador – wygląd i hodowla
Posiadają zwartą budowę ciała i mocny kościec, a ich waga nie powinna przekroczyć 30 kg. Dzięki swojej historii są wytrzymałe i bardzo aktywne. Niestety, podobnie jak inne psy rasowe, także labradory posiadają charakterystyczne dla swojej rasy choroby. Należy do niej m.in. dysplazja stawów biodrowych, skłonność do otyłości i zwiększone ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Dlatego niezwykle istotny jest wybór szczeniaka z odpowiedniej hodowli, która powinna należeć do Związku Kynologicznego w Polsce - ZKwP. Labrador retriever to rasa, która wymaga wykonywania niezbędnych badań u rodziców szczeniąt i rozważnego dobierania skojarzeń.
Labrador retriever - szczeniaki. Hodowla Margo's Land
Labrador retriever w życiu codziennym
Labrador retriever to uważny pies, który jest bardzo czuły na emocje swojego przewodnika. Dzięki temu jest doskonałym towarzyszem o niezwykle łagodnym usposobieniu. Błyskawicznie się uczy i wykazuje ogromną chęć do pracy z człowiekiem, co sprawia, że jego tresura może być niezwykle przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Nie można jednak zapomnieć o pierwotnym zastosowaniu tej rasy, które określa labradory jako psy myśliwskie. Z tego względu posiadają one wysoko rozwinięte popędy. Niezaspokojone mogą sprawić, że codzienność z labradorem będzie trudna. Potrzebują aktywnego trybu życia oraz stymulacji umysłowej, która pozwoli im realizować się w tym, do czego zostały stworzone. Świetny węch i wysoka motywacja do współpracy z człowiekiem sprawiły, że obecnie, poza rolą psów myśliwskich, są one wykorzystywane jako psy do dogoterapii, psy tropiące lub psi ratownicy.
Labrador retriever - zdjęcie hodowla Multi Planet Lab FCI
W życiu domowym wymagają postawienia jasnych granic i przestrzegania ich. Kochają zabawę i chętnie przyjmą każdą jej formę ze swoim opiekunem, co sprawia, że są to idealne psy dla aktywnych osób. Ze względu jednak na rozmiary i skłonność do nadpobudliwości, powinny być uczone również odpoczynku w różnych sytuacjach, co pomoże w życiu codziennym z labradorem. Posiadają bardzo rozwinięty instynkt stadny, dzięki czemu są bardzo uważne i łagodne w stosunku do dzieci. Warto jednak zadbać o to, aby zawsze nadzorować kontakt najmłodszych z czworonogiem, niezależnie od tego, jakiej pies jest rasy.
Zdjęcie hodowla Athemi
Czy labrador to pies dla każdego?
Zdecydowanie nie. Idealny właściciel labradora zrozumie jego naturę i zaspokoi potrzeby. Będzie pamiętał o pierwotnym przeznaczeniu rasy i wykorzysta jej predyspozycje w taki sposób, aby zarówno pies, jak i właściciel czerpał z tego radość. Zaproponuje swojemu czworonogowi liczne atrakcje na świeżym powietrzu, od długich spacerów, aż po aportowanie z wody. I z pewnością nie zdziwi go widok plam śliny i błota na podłodze w domu. W zamian za to zyska lojalnego i radosnego towarzysza na wiele lat.
Labrador retriever - hodowle ZKwP/FCI