Wyprawka psa, czyli psie akcesoria
Kiedy już podjęliście decyzję o zakupie szczeniaka rasowego ZKwP/FCI , warto się do tego przygotować. Zanim przywieziecie malucha do swojego domu należy przygotować dla niego odpowiednie akcesoria. Jak dla dziecka-trzeba zrobić psu wyprawkę.
Własny kąt
Ważne jest, aby wygospodarować w domu miejsce, w którym Wasz pupil będzie czuł się bezpiecznie i z daleka od kaloryferów. Dlatego pierwszą rzeczą, którą należy kupić jest posłanie. Powinno być ono dostosowane do wielkości psa, aby mógł on w nim wygodnie się ułożyć. Najlepiej jeżeli legowisko będzie średniej wielkości, ponieważ w zbyt dużym szczeniak może nie czuć się bezpiecznie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonane, czy łatwo utrzymać je będzie w czystości i czy np. jest wodoodporne. Należy się jednak liczyć też z tym, że to nie będzie posłanie na wieczność. Szczeniaki mają to do siebie, że uwielbiają gryźć i zdarza się tak, że w którymś momencie pod Waszą nieobecność legowiska wybuchają.
Psia porcelana
Wybór misek na rynku jest ogromny, od plastikowych przez metalowe, ceramiczne, na metalowych stojakach lub drewnianych. Ważne jest, aby miska nie ślizgała się po podłodzę w trakcie kiedy piesek będzie jadł lub pił wodę. Dla psów ras większych poleca się miski na stojakach, dzięki którym spożywanie posiłku jest wygodniejsze.
Miski plastikowe:
- są tanie
- lekkie
- występują w różnych kolorach
- niestety podczas jedzenia się przesuwa
Miski metalowe:
- raczej są odporne na zarysowania
- łatwo się myją
- ładnie wyglądają
- mogą uczulać
- oraz mogą nadawać wodzie metaliczny smak
Miski ceramiczne:
- są stabilne stojąc na podłodze
- są również odporne na zarysowania
- łatwe w utrzymaniu czystości
- mają wysoką ceną, która uwarunkowana jest od pojemności
- niestety mogą się rozbić
Smycz, obroża, łańcuszek, a może szelki?
Obroża
Na początku kiedy piesek rośnie zwłaszcza jeżeli posiadamy szczeniaka dużej rasy, lepiej nie inwestować w drogą obroże, lepiej wybrać coś tańszego. Obrożę najlepiej kupić, wybierając się razem ze swoim psem do sklepu. Dzięki temu, będziecie mieli pewność, że została ona odpowiednio dobrana. Smycz powinna być wykonana z miękkiego materiału lub skóry, żeby nie podrażniała delikatnej skóry szczeniaka. Nie może być ona ani za luźna, ani za ciasna. Aby to sprawdzić wystarczy włożyć dwa palce między obrożę, a szyje psa. Jeżeli nasze palce wchodzą luźno i przylegają do obroży, możemy być pewni, że została ona dobrana prawidłowo.
Smycz
Decydując się na smycz, kierujmy się swoją wygodą. Wybierajmy smycze lekkie, wykonane z materiału, który np. nie chłonie wody, szybko się czyści i jest wytrzymały na szarpnięcia. Smycz dobieramy do wielkości, wagi psa, a także to jego temperamentu. Na rynku jest ich szeroki wybór.
smycz klasyczna, która ma różne długości od 120 - 200 cm, szerokości i występują w różnych kolorach.
smycz regulowana, ma ona na swojej długości specjalne metalowe uchwyty, dzięki którym przypinając karabińczyk regulujemy jej długość. Zazwyczaj ma on od 150 - 300 cm długości.
smycz automatyczna to duża wygoda w miejscach, w których nie możemy spuścić psa, aby mógł sobie pobiegać np las. Przy wyborze tego rodzaju smyczy kierujemy się wagą naszego pupila. Smycze te występują w rozmiarach S, M, L lub XL, które przeznaczone są dla dużych psów. Długości smyczy zaczynają się od 3 do nawet 10 metrów długości. Kupując smycz dla ras małych, może być ona z linki, natomiast dla ras dużych lepiej jeżeli będzie to taśma, która jest bardziej odporna na zerwanie.
Szelki
Decydując się na szelki, wybierajmy takie, które nie będą krępowały ruchu podczas spaceru. Szelki nie zawsze nadają się dla wszystkich psów. Szczeniaki i młode pieski lepiej nauczyć je spacerowania na smyczy z obrożą, a dopiero później kiedy już podrosną zdecydować się na zakup szelek. W szelkach doskonale będą się czuć małe i delikatne rasy. Po zakup szelek warto wybrać się ze swoim pupilem.
Quen vom Eichenplatz w szelkach
Zabawki i gryzaki
Każdy pies, a w szczególności szczeniak uwielbia zabawę całymi dniami, tylko kiedy śpią są spokojne. Idealna zabawa jest wtedy kiedy może bawić się ze swoim opiekunem. Uwielbiają gryźć nogawki, kapcie, nasze ręce czyli wszystko to, czego nie powinny robić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup kilku różnych zabawek, których na rynku jest bardzo duża ilość. Dla szczeniaczków najlepsze będą gryzaki z różnych materiałów. Muszą być one także dopasowane do wielkości ich pyszczka, żeby mógł je z łatwością przenosić i żeby się nimi nie zadławił. Tradycyjnymi zabawkami są piłki, szarpaki, sznurki, konga czy piszczące zwierzaki, lub też maty węchowe, które idealnie sprawdzają się kiedy pies zostaje sam w domu.