Słowo: „Västgötaspets” to nazwa psa zachodnich Gotów. Była to rdzenna, szwedzka rasa psów pierwotnych pochodząca z rejonów jeziora Wener i Wetter, z południa Szwecji.
Rysunki naskalne z epoki kamienia i brązu pokazują, że tamtejsi ludzie wykorzystywali psy do polowań. Västgötaspets to jedyny krótkonożny pies nordycki. Krótkie łapy wykształciły się u niego wskutek postępującej chondrodystrofii, choroby wywołującej karłowatość, jaka dotykała różne rasy psów na całym świecie. Västgötaspets jest podobny do walijskiego corgie. Jest również przodkiem regularnej, zarejestrowanej hodowli Vallhundów.
Västgötaspets, hodowany głównie przez rolników w Gotlandii, służył jako pies do zaganiania bydła, pilnowania podwórek oraz zabijania szczurów. W latach 30-tych rasa była zagrożona wyginięciem. Västgötaspets jako rasę uznano dopiero w latach 40-tych XX wieku, gdy szwedzki hrabia Björn von Rosen dokonał spisu psów jednolitych z okolic miejscowości Vary. Obecnie jest lubianą rasą w krajach skandynawskich. Inne nazwy tego psa to: västgötaspets, Szwedzki vallhund, pies Gotów lub szwedzki szpic owczarski.
- Wysokość psa: 30-34 cm
- Waga psa to: 9-14 kg
- Długość życia: 12-15 lat
Västgötaspets jest czujnym, aktywnym i chętnym do nauki pupilem. Jest bardzo lojalny i inteligentny. Szkolenie go nie jest trudne, ponieważ szybko pojmuje, czego się od niego wymaga. Västgötaspets żyje w zgodzie z dziećmi i lubi się z nimi bawić. Zawsze będzie ich bronił przed obcymi, którzy się do niego zbliżają, co jest charakterystyczne dla psów pilnujących stada. Zasadniczo zgadza się z innymi psami i czworonogami. Ma skłonność do zachowywania rezerwy wobec obcych.
Västgötaspets, jako pies pasterski o niezwykłej sprawności fizycznej, potrzebuje dużo ruchu. Może mieszkać w mieszkaniu, ale należy zadbać o okazje do wyładowania energii poza domem. Wielkie zadowolenie sprawi mu uczestnictwo w próbach na torze przeszkód lub podobnych zajęciach, które postawią przed nim coraz to nowsze wyzwania.
Do utrzymania sierści psa w dobrym stanie potrzebne jest regularne szczotkowanie i czesanie. Należy też utrzymywać w czystości przewody słuchowe psa oraz krótko przycinać pazury.
Umaszczenie Västgötaspets może być: wilczasto-stalowoszare z ciemniejszymi końcami włosów, ciemnorude lub rudowożółte z przejaśnieniami. Mniej cenione jest umaszczenie pręgowane. Małe białe znaczenia są dopuszczalne.
Västgötaspets jest odporny na choroby oraz trudne warunki pogodowe. Może cierpieć na dysplazję stawową lub problemy z kręgosłupem oraz w podeszłym wieku choroby oczu.
Jeśli zdecydujesz się zastosować dietę typu BARF, pamiętaj, że poza mięsem niezwykle potrzebne dla organizmu psa są warzywa, oleje, mięsne kości i zioła, w odpowiednich proporcjach. Kontroluj wagę pupila, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwagi. Oprócz posiłków z wysoką zawartością mięsa zadbaj o dużą ilość ruchu. Podawaj posiłki o stałych porach.