Dzieje tego miłego, zawsze pełnego życia teriera obejmują co najmniej 500 lat. Cairn terrier wykształcił się na Wyspie Skye. Ma wspólnych przodków z dwoma innymi terierami: szkockim oraz west highland white. Ten jeden z najmniejszych terierów służących do polowań wywodzi swą nazwę od galijskiego słowa: „cairn”, oznaczającego: „stos kamieni”. Krajobraz Wyżyny Południowo-Szkockiej usiany jest właśnie takimi stosami, które rzekomo mają obrazować groby starożytnych Rzymian.
Specjalnością cairn teriera było polowanie na zwierzynę: lisy, gryzonie, łasice, a czasem nawet szkockie koty, szukającą schronienia właśnie w tych stertach kamieni. Jedynie najmocniejsze i najodważniejsze teriery były w stanie przeżyć takie starcie. Białe szczenięta, jako niepełnowartościowe, były eliminowane i dopiero pułkownik Malcolm z Polltalloch zaczął je hodować jako osobną rasę, west highland white teriery. Prócz polowania na drapieżniki cairn teriera wykorzystywano także do ścigania królików, wykopywania kretów z ziemi oraz łapania wydr w wodzie.
Cairn terriery zostały oficjalnie uznane przez Brytyjski Związek Kynologiczny w 1912 roku, a Amerykański rok później.
Jednakże niektórzy hodowcy nadal krzyżowali je z west highland white terierem, rejestrując jaśniejsze jako west highland white, a ciemniejsze jako Cairn terriery. W 1924 roku, w celu otrzymania czystości rasy, odmówiono im już rejestrowania potomstwa z krzyżówek hodowli Pana Janusz
- Długość życia 12 - 15 lat
- Wysokość psa w kłębie: 28 - 31 cm
- Waga psa 6 - 7,5 kg
Jako towarzysz człowieka Cairn terrier nie ma sobie równych. Jest inteligentny, lojalny, przyjazny i żwawy. To pies pewny siebie i zawsze wesoły. Jako typowy terier rzadko kiedy ustosunkowany jest pozytywnie do innych psów. Jako właściciel musisz zadbać o odpowiednią socjalizację, aby uniknąć problemów na spacerach. Cairn terrier jest posłuszny i chętnie poddaje się tresurze. To rasa samodzielna, ale nieuparta. Szybko się uczy, lecz potrzebuje konsekwentnego właściciela, który nie pozwoli na to, by pies zdominował rodzinę.
Cairn terriery są czujne i nie szczekają bez powodu. Sprawdzą się jako psy do stróżowania. Muszą dużo i długo ruszać się na świeżym powietrzu. To dobre psy do miasta, gdyż łatwo się adaptują oraz potrafią wyszaleć się w każdych warunkach. Pieski tej rasy doskonale dogadają się ze starszymi dziećmi. Są wobec nich czułe i przyjaźnie nastawione. Należy mieć jednak na uwadze to, że małe dzieci nie zawsze będą wobec teriera delikatne. Cairn terrier nie lubi długotrwałych zaczepek. Jeżeli nie będzie mu się to podobało da o tym znać.
Cairn terrier
Choć „naturalny” wygląd Cairn teriera jest pożądany, gruba okrywa włosowa wymaga regularnego szczotkowania. Specjalnych zabiegów kosmetycznych wymaga też delikatny podszerstek. Zapytaj hodowcę, jakie preparaty i szczotki nabyć, aby Twój ulubieniec miał szatę w dobrym stanie. Po powrocie do domu, sprawdź dokładie sierść czy nie ma w niej pazażerów na gapę typu kleszcze.
Maści, w jakich występuje Cairn terrier to:
- czerwono - ruda
- szara
- kremowa
- płowa
- prawie czarna
Pręgowania tych wszystkich odcieni są dozwolone. Niepożądana jest jednak maść głeboko czarna, biała i czarno podpalana. ciemne zakończenia na masce i na uszach są charakterystyczne dla tej rasy.
Odpowiedzialni hodowcy, wykonują wiele testów pod kątem schorzeń dziedzicznych, m.in: badaja psy pod kątem chorób nerek, chorób kardiologicznych czy okulistycznych. Do chorób oczu jakie moga dotknąć tą rasę jest: postępującego zaniku siatkówki PRA, jaskra oraz katarakta. Dlatego ważne jest, aby tego teriera kupować ze sprawdzonej i polecanej hodowli. Przed zakupem poproś również hodowcę o przedstawienie badań, które będą świadczyły o tym, iż psy są przebadane.
Dieta Cairn terrier nie jest wymagająca. Pieski te nie są wybredne, chętnie będą jadły gotową karmę, jak i nie pogardzą surowym mięsem z dodatkiem warzyw. Należy pamiętać, aby dieta którą będzie żywiony ten mały, aktywny terier dostarczała mu odpowiednią ilość witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i dobrego rodzaju białka zwierzęcego. Karma powinna być dobrana pod kątem wielkości psa, jego aktywności i stanu zdrowia. Jeżeli zdecydujesz się na suchą karmę, wybierz taką, która dedykowana jest dla ras małych.