Przeszłość sympatycznego staffordhshire bull terriera (pisany również jako staffordhshire bullterier) jest dość brutalna. Rasa ta wywodzi się od krzyżówki buldoga staroangielskiego z terierem, najprawdopodobniej black and tan, utworzona w okresie, gdy najpopularniejszymi widowiskami „sportowymi” były walki psów oraz szczucie nimi byków. Staffordhshire bullteriery były idealnie przystosowane do walki - miały siłę i nieustępliwość buldoga oraz zwinność i szybką orientację teriera.
Gdy w Wielkiej Brytanii wprowadzono zakaz organizowania obu rodzajów widowisk, u stafforshire bull terrierów zaczęto rozwijać łagodniejsze cechy, przekształcając stopniowo „staffy’ego” w psa do towarzystwa. Nie należy mylić stafforsdhire bullterriera z terierem amerykańskim, czyli pit bullem, którego ukształtowano, rozwijając całkowicie inne cechy rasy.
- Idealna wysokość to 35,5 - 40,5 cm
- Waga psów to 12,7 - 17 kg
- Waga suki to 11 - 15,4 kg
Staffordshire bull terrier jest pięknie zbudowany, muskularny, aktywny i bardzo zwinny. Znany jest ze swej nieposkromionej odwagi oraz wytrwałości. To inteligentny, serdeczny pies, zwłaszcza kiedy są koło niego dzieci. Uwielbia bawić się godzinami ze swoimi młodszymi opiekunami. Kiedy stwierdzi, że ma już dość harców z milusińskimi, odchodzi, a dzieci powinny to uszanować. Staffy to nieustraszony, oddany, wierny przyjaciel całej rodziny.
Staffy jest świetnym członkiem rodziny, oddanym i towarzyskim przyjacielem człowieka, całkowicie godnym zaufania psem. Psy tej rasy mają silny i stanowczy charakter, a przy tym są wesołe, ciekawskie i pewne siebie. W tym niezbyt dużym psie, drzemią ogromne pokłady energii. Tradycyjnie znany jest z nieposkromionej odwagi oraz wytrwałości. Staffordhshire bullteriery uwielbiają dzieci. Najlepiej, jeżeli właścicielem tej rasy będzie osoba, która miała już doświadczenie z wymagającymi psami. Socjalizacja Staffiego zaczyna się od pierwszych chwil w nowym domu. Ułożony Staffordshire bullterier będzie zrównoważony, zdecydowany i mądrym przyjacielem całej rodziny. Należy jednak pamiętać, że Staffy jest wrażliwy na krzyk. Dlatego szkolenie go powinno być łagodne, stanowcze i konsekwentne. Właściciel musi wykazać się dużą kreatywnością podczas ćwiczenia psem. Nie wolno mu pozwalać na wszystko. Jest pojętny, bystry i chętnie się uczy, choć czasem bywa uparty. Dodatkowo, to rasa odważna, energiczna i czujna, poza tym uwielbia ruch i zabawę. Jest zwinny, dzięki czemu może brac udział w różnych psich sportach np. agitity, weight pulling. Uwielbia być zabierany na długie spacery połączone z zabawą. Lubi bawić się z innymi psami, jednak podczas zaangażowania w tego typu zabawę traci słuch. Dlatego przy tego typu zabawach trzeba być czujnym i skoncentrowanym na swoim psie. Jeżeli zobaczycie, że za chwilę może być konflikt z innym psem, lepiej go od razu zabrać, w przeciwnym razie kiedy dojdzie do walki nie będziecie w stanie go odwołać.
Temu terierowi nie wystarczy krótki spacer, dlatego trzeba o tym pamiętać. Psy tej rasy kochają ludzi, nawet tych obcych, dlatego rasa ta nie nadaje się na stróża. Chociaż gdy poczuje realne zagrożenie, stanie w obronie swojej rodziny. Choć dużo nie szczeka, to jednak nie możemy go zaliczyć do piesków cichych, ponieważ wydaje z siebie różne inne dźwięki. Zazwyczaj dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi, pod warunkiem, że wychowuje się z nimi od szczeniaka. Kiedy w domu mamy już dorosłego Staffiego i wprowadzimy inne zwierzę może być również. I tu bardzo ważne jest podejście i umiejętności właściciela. Warto o to zadbać wcześniej, im szybsza socjalizacja we wczesnym wieku i kontakt ze zwierzętami, tym mamy większa pewność, że konfliktu nie będzie.
To bardzo dobra rasa, aby zamiwszkała z oddanym mu właścicielem w bloku, bowiem nie potrzebuje on dużych powierzchni, aby być szczęśliwym. Najważniejsze dla tego psa to obecność przy swoim opiekunie.
Staffordshire Bull Terrier
Pielęgnacja jest naprawdę łatwa i nie trzeba na nią poświęcać sporo czasu. Ponieważ psy tej rasy mają bardzo krótką sierść, wystarczy jeżeli raz na jakiś czas ją wyczeszemy. W okresie linienia warto tą czynność robić dokładnie, gdyż sierść Staffiego jest gruba, twarda i ostra, przez co może wbijać się np w dywan. Idealnym narzędziem do tego zabiegu, może być gumowa rękawica.
Staffordshire Bull Terrier - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla LILASHSTAFF FCI
- czerwone
- płowe
- białe
- czarne
- błękitne
Maść czarna podpalana lub wątrobiana jest niepożądana.
Staffordshire Bull Terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowla LILASHSTAFF FCI
Staffy to ogólnie pies o dobrym stanie zdrowia. Jednak ze względu na dużą żywotność i ruchliwość są narażone na kontuzje, np. zerwanie kolanowego więzadła krzyżowego. Niektóre osobniki mogą cierpieć na dysplazję stawową, a u młodych osobników może pojawić się kulawizna młodzieńcza.
Staffordshire bullterier ma również skłonności do alergii pokarmowych i skórnych, np. po ukąszeniu przez pchły lub kleszcze. U psów z przeważającą ilości bieli może wystąpić ryzyko głuchoty, powiązanej z brakiem pigmentu, a u błekitnych łysienie plackowate.
Z chorób genetycznych na jakie narażona jest ta rasa możemy zaliczyć kataraktę, chorobę metaboliczna niszczącą układ nerwowy L-2-HGA. Na szczęście na obie te choroby są już dostępne testy DNA, dzięki którym możemy się dowiedzieć czy nasz pies jest chory czy też jest tylko nosicielem wadliwego genu. Dlatego zanim kupimy psa od hodowcy, porozmawiajmy z nim na temat badań, jakie robił rodzicom przyszłych szczeniaków. Rzadko występuje PHPV - czyli przetrwałe hiperplastyczne ciałko szkliste.
Staffordshire bullterier mają doskonały apetyt. Należy zadbać o to, aby otrzymywał dobrej jakości sucha karmę przeznaczona dla ras średnich. Na szczególną uwagę zasługują szczeniaki. Powinny otrzymywać taką karmę, która jest bogata w dobrego rodzaju białko zwierzęce, zawiera odpowiednią ilość minerałów i witamin dostosowaną do wieku. Z ilością jedzenia nie należy przesadzać, gdyż pies ten musi zachować piękny i dostojny wygląd. W przeciwnym razie stanie się otyły. Jak każdy pies, także i Staffi będzie zadowolony z diety Barf. Ten sposób karmienia jest najbardziej zbliżony do naturalnego pożywienia jego dzikich przodków. W okresie wzrostu można im podawać preparaty z glukozaminą i chondroityną.
Staffordshire Bull Terrier - żywienie, hodowle. Zdjęcie hodowla Potencjał FCI