Look4dog.com

Pudel Toy

Pudel Toy to najmniejsze rasy pudli. Swoim wyglądem przypominają pluszowe zabawkowe pieski. W czasach starożytnych małe pieski z wyglądu bardzo przypominające pudle, towarzyszyły eleganckim damom. Można je też dostrzec na obrazach wielkich mistrzów. Pierwotne psy te były wykorzystywane do polowań na ptaki. Rasa ta była najbardziej popularna w okresie baroku i rokoko. 

Pudel Toy to mniejsza odmiana pudla standardowego i psa myśliwskiego. Psy te mają ogromną inteligencję i są wszechstronne. Dzięki czemu pudle stały się psami ozdobnymi i towarzyszącymi.

  • Długość życia: 14 - 15 lat
  • Wysokość w kłębie  24 - 28 cm
  • Idealny wzrost to 25 cm
  • Waga pudla toy: 6,5 - 7,5 kg
     
Advert - Hodowla

Pudel Toy - charakter

Pudle Toy to pies, z charakterystyczną, kędzierzawą szatą, która może być lokowata lub sznurowa. Ma wygląd psa inteligentnego, zawsze czujnego i aktywnego. Cechuje go harmonijna budowa, dzięki której sprawia wrażeniepsa bardzo eleganckiego i dumnego.  

Pudle są pieskami bardzo wesołymi, pełne temperamentu, które uwielbiają towarzystwo człowieka i bardzo się do niego przywiązują. Dobrze wychowany pudel Toy jest bardzo lojalny i łatwy w prowadzeniu. Uwielbiają zabawy z nieco starszymi dziećmi. Są wrażliwe na zaczepki swoich młodziutkich właścicieli, łatwo się stresują i nie lubią hałasu. Pudle te nie są szczekliwe, w porównaniu do innych małych ras. Idealny właściciel, to taki, który wie, że pudel to nie tylko modny dodatek. Należy pamiętać, że rasa ta powinna mieć zapewnione zajęcia umysłowe. To rasa, która nie lubią się nudzić, dlatego wszelkie zabawy z piłką, długie spacery, nauka nowych sztuczek i komend będą dla nich idealną aktywnością fizyczną i psychiczną.

Potrzebują bowiem sporo ruchu i potrafią przejść o wiele większe dystansy, niż na to wyglądają. Idealnie będą się czuć w psich sportach. Te malutkie, przyjazne pieski mają raczej dobry stosunek do innych zwierząt. Lubią się z nimi bawić. Pudle mimo upływu lat wciąż pozostają szczeniakami. To rasa długowieczna, ciesząca się bardzo dobrym zdrowiem. Decydując sią jednak na tę rasę, należy pamiętać, że ich pielęgnacja jest bardzo pracochłonna. 

Pudel Toy - charakterPudel Toy - charakter. Zdjęcie hodowli APRIKOLA FCI

Pudel Toy - pielęgnacja

Pudel Toy ma gęstą, grubą, kręconą sierść, która nie linieje. Należy go prawie codziennie szczotkować, najlepiej gumową szczotką i szerokozębnym grzebieniem. Te zabiegi pielęgnacyjne zapobiegają z matowieniu sierści. Pudli nie należy czesać na sucho, powoduje to łamliwość włosa. Przed tym zabiegiem najlepiej, jeżeli na ich sierść zastosujemy odpowiednie produkty do tego celu przystosowane. Pudle wymagają również regularnego strzyżenia.

Pielęgnacja sierści piesków biorących udział  w wystawach, jest znacznie bardziej skomplikowana. Warto wtedy skorzystać z porad hodowcy lub udać się do salonu groomerskiego. 

Pudel Toy - umaszczenie

  • kolor jednolity
  • białe 
  • brązowe
  • srebrne
  • czarne
  • płowe

Maść płowa musi być jednolita. Dobrze pigmentowane muszą być: nos, wargi, dziąsła, podniebienie, opuszki. U psów jasnopłowych cała pigmentacja powinna być ciemna jak to tylko możliwe. 

Włos lokowaty: obfity, o delikatnej i wełnistej strukturze. Bardzo kędzierzawy, elastyczny i odporny na ucisk dłoni. Musi być gruby oraz gęsty o równej długości. Powinien także tworzyć regularne loki.

Włos sznurowy: obfity, o delikatnej i wełnistej strukturze. Powinien być gęsty i tworzy charakterystyczne sznury, które powinny osiągać długość przynajmniej 20 cm.

Pudel Toy - choroby

Do dziedzicznych chorób jakie występują u tych pudli zaliczymy przemieszczanie się rzepki, choroba Perthesa, epilepsja oraz postępujący zanik siatkówki. Suki pudli toy, cierpią nieraz na malformację pęcherza moczowego. Natomiast, jeżeli zaniedbamy jego sierść, mogą pojawić się podrażnienia skóry.

Pudel Toy - żywienie

Tak jak w przypadku innych ras, należy mu dostarczyć dobrze zbilansowaną karmę, która zaspokoi jego potrzeby i sprawi, że pies otrzyma wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu. Karma też musi być odpowiednio dopasowana pod kątem aktywności psa. Pamiętajmy, że wszelkie nieprawidłowości w diecie mogą doprowadzić do pogorszenia się jakości szaty, skóry. Psy tej rasy można karmić bardzo dobrymi suchymi karmami niezawierającymi zbóż, a także idealna będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W dietach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Przed podaniem preparatów np wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie nieświadomie możemy psu zaszkodzić.

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli z APRIKOLA FCI

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.