Wyżeł włoski jest wszechstronnym psem myśliwskim. To pies należący do grupy psów myśliwskich, wystawiających i aportujących. Ma ogromny temperament i potrafi tropić zwierzynę zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Uważa się, że jego nazwa pojawiła się dopiero w XIX wieku i pochodzi od kolczastego krzaka tarniny, ponieważ jako nieliczne psy były w stanie wytropić zwierzynę z tych ostrych krzaków.
Wyżeł włoski słynie również z idealnego węchu. Podczas II wojny światowe, Włosi prawdopodobnie wykorzystywali ich węch do tropienia i ścigania niemieckich oddziałów.
- Długość życia: 12 - 14 lat
- Wysokość w kłębie psa: 60-70 cm
- Wysokość w kłębie suki: 55 - 65 cm
- Waga: 29 - 39 kg
Wyżeł włoski szorstkowłosy jest mocnej i harmonijnej budowy. Ma pięknie zaznaczone mięśnie o wyrazistych rysach, z bardzo dobrze wyrzeźbioną głową. Wygląda wytwornie zwłaszcza kiedy jest w ruchu. Jest odporny i łatwo przystosowuje się do wszystkich rodzajów polowań. Należy do psów poważnych, posłusznych i bardzo pojętnych.
Wyżeł włoski szorstkowłosy swoim wyglądem przypomina włochatego charta. Jest idealnym psem dla rodzinny, pod warunkiem, że spełni ona jego wymagania. Pies tej rasy jest skory do zabawy, jest towarzyski, a przede wszystkim jest to pies, który potrzebuje sporo ruchu. Dlatego też, nie jest to rasa dla rodziny, która nie lubi ruchu na świeżym powietrzu. Wyżeł nie jest psem na pół etatu. Musi stale przebywać w towarzystwie swojego właściciela i musi być włączony w życie rodzinne. Rasa ta nie jest dobrym wyborem dla osób ceniących sobie ład i porządek. Wyżły włoskie mają tendencję do ślinotoku, a jego sierść, która jest kosmata i szorstka i kryje w sobie wiele brudu, jaki zostanie przyniesiony ze spaceru.
Wyżeł włoski szorstkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI
Charakteryzuje się też typowym psim zapachem. Jeżeli to nie przeszkadza potencjalnemu właścicielowi, wyżeł będzie oddanym i wiernym członkiem rodziny. Rasa ta ma wiele cierpliwości dla dzieci. W stosunku do nich jest opanowany, skłonny do zabawy, aczkolwiek w okresie dorastania może być zbyt ruchliwy. Wyżeł włoski szorstkowłosy jest psem potrzebującym sporo dziennego ruchu. Będą idealnym towarzyszem w trakcie joggingu, jazdy na rowerze lub pieszych długich wycieczek. Wyżeł włoski to bardzo inteligentna rasa, która dobrze reaguje podczas szkoleń. Jednak przyszły właściciel musi wykazać się cierpliwością, konsekwencją i łagodnością przy jego szkoleniu. Twarda ręka przyniesie odwrotny skutek.
Wyżeł włoski szorstkowłosy
Pielęgnacja polega na gruntownym i dokładnym szczotkowaniu kilka razy w tygodniu. Potrzebne jest też trymowanie martwej sierści, kiedy następuje okres wymiany włosa. Szczególną uwagę przy pielęgnacji zwracamy na brodę i uszy, bowiem zbiera się na nich jedzenie, błoto. Wymagają więc codziennej pielęgnacji. Jeżeli brud zostanie pozostawiony głównie w okolicy uszu, może doprowadzić do powstania infekcji.
Wyżeł włoski szorstkowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI
Umaszczenie wyżła włoskiego szorstkowłosego powinno być:
- białe
- białe z pomarańczowymi lub brązowymi znakami/nakrapianiem
- białe lub brązowe dereszowate, czyli włos przesiany innym kolorem
Umaszczenie niedopuszczalne to szata trójkolorowa, znaczenia podpalane, czarne w każdej formie i kombinacji. Skóra tego wyżła jest elastyczna i odporna na warunki klimatyczne. Cieńsza na głowie, w okolicach gardła i w pachwinach. Sierść natomiast jest krótka i błyszcząca.
Wyżeł włoski szorstkowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI
Tak jak w przypadku ras szybko rosnących, zdarzają się problemy ze strony układu kostnego. Rasa ta narażona jest na występowanie dysplazji, dlatego bardzo ważne jest aby rodzice szczeniąt byli wolni od tego schorzenia. Warto przed zakupem poprosić hodowcę, aby przedstawił badania rodziców szczeniaków, stwierdzające że są oni zdrowi. Niektóre psy cierpią na ataksję móżdżku. Dotyka ona głównie szczeniaków.
Wyżeł włoski szorstkowłosy - choroby. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI
Wyżeł włoski szorstkowłosy jest psem bardzo aktywnym, dlatego też jego dieta powinna być dostosowana do jego poziomu aktywności. Psy, które pracują powinny dostawać bardziej energetyczny pokarm, niż te, których ruch ogranicza się tylko do spacerów. Każdy pies jest mięsożercą i nie należy o tym zapominać. Ich uzębienie budowa przewodu pokarmowego predysponują je do trawienia surowego mięsa.
W wielu miejscach piszemy o diecie Barf, ale rzeczywiście warto wziąć ją pod uwagę przy żywieniu czworonożnego pupila. Dla wyżła włoskiego również to będzie dobry sposób karmienia. Przypominamy, że dieta Barf polega na podawaniu po prostu surowego mięsa (indyczego, koziego, wołowego itp.). Wliczając w to podroby, czy kości.
Oczywiście w grę wchodzi sucha karma, której podawanie jest po prostu wygodniejsze. Warto tylko zwracać uwagę na skład tej, którą kupujemy. Przestrzegamy przed tanimi karmami, bo one nie mają w swoim składzie praktycznie mięsa. Sucha karma nie powinna zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.
Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Loyal Point FCI