W okresie wędrówki ludów tropowce te przybyły do karpackich dolin na terenie obecnych Węgier. Krzyżowano je z żyjącymi tam psami myśliwskimi. W ten sposób powstał pies wystawiająco-tropiący. Węgierski wyżeł szorstkowłosy powstał w wyniku połączenia z niemieckim wyżłem szorstkowłosym.
W 1920 roku Tibor Thuroczy i Balazs Otros doprowadzili do powstania Związku Wyżła Węgierskiego. Po II wojnie światowej z emigrantami węgierskimi rasa ta dotarła do Niemiec. W 1977 roku w Niemczech został założony Związek Wyżła Węgierskiego, którego inicjatorem był Josef Rauwolf.
- Wysokość psa w kłębie: 58 - 64 cm
- Wysokość suki w kłębie: 54 - 60 cm
- Waga: 20 - 30 kg
Wyżeł węgierski szorstkowłosy to wszechstronny pies myśliwski. Zdolny do pracy w polu, lesie, a także w wodzie. To psy, które mają typowe zdolności myśliwskie i charakteryzują się doskonałym węchem, rewelacyjnym aportowaniem, dobrym trzymaniem śladu, nawet w czasie pływania. Wyżeł jest psem odpornym na ekstremalne warunki pogodowe. Wyżeł ma być doskonałym psem polującym. W czasie polowania na drobną zwierzynę jest szybki, zwinny, a przy tym spokojny i dokładny. Uwielbia pracę w wodzie i bezwzględnie tępi szkodniki. Odporny jest na upał i suszę. Dzięki jego wszechstronności, inteligencji i wierności czynią go idealnym towarzyszem myśliwego.
Wyżeł węgierski to czuły, inteligentny i pewny siebie pies. Jest łatwy do ułożenia, pod warunkiem, że będziemy w tym konsekwentni, łagodni i cierpliwi. Doskonale pracuje ze swym przewodnikiem i pozostaje z nim w stałym kontakcie. W czasie pracy jest uparty, cierpliwy. Cechuje go doskonały węch i jest pewny w stójce. Dzięki łagodnemu i przyjaznemu usposobieniu, wyżeł może być doskonałym towarzyszem dla całej rodziny, pod warunkiem, że zapewnimy mu zajęcia fizyczne i umysłowe. Zwłaszcza w młodym wieku ich potencjał fizyczny należy skietować na aktywność ruchową. Aktywny spacer, połączony z treningiem pozwoli wpełni wyładować jego energię. Dlatego potrzebuje on aktywnych właścicieli, którzy interesują się sportami kynologicznymi czy też konkursami z posłuszeństwa. Wyżeł węgierski to prawdziwy aporter, który uwilebia zwłaszcza w trakcie spacerów przynościć to co znajdzie i obdarować nimi swojego właściciela.
Umaszczenie wyżła węgierskiego szorstkowłosego:
- różne odcienie rudego i piaszczystego złota.
Skóra jest nieco ciemniejsza lub w tym samym kolorze. Czerwony, brązowy lub rozjaśniony kolor niepożądany. Mała łata na klatce piersiowej lub podgardlu o średnicy nie większej niż 5 cm i białe znaczenia na palcach nie stanowią wady. Kolor fafli i obwódek oczu odpowiada barwie nosa.
Pielęgnacja tych psów jest bardzo prosta i nie zabiera dużo czasu. Wystarczy go raz na jakiś czas dobrze wyczesać. Uwagę należy zwrócić na uszy. Ze względu na ich budowę, mogą powstawać stany zapalne.
Wyżły węgierski to psy zdrowe, cieszące się długim życiem, dożywają nawet 15 lat. Rzadko możemy stwierdzić u nich choroby genetyczne. Dość często jednak mogą pojawiać się u nich choroby o tle immunologicznym, które dotyczą alergii pokarmowych i kontaktowych. Wyżły mogą także wykazywać wrażliwość na środki znieczulające podawane np. do zabiegów chirurgicznych. Dlatego warto o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym psa. Rzadkim, ale jednak bardzo poważnym schorzeniem u wyżła węgierskiego jest padaczka.
Żywienie tej rasy jest bardzo ważne, zwłaszcza w wieku szczenięcym. Ilość pokarmu należy dostosować do aktywności, kondycji i zdrowia psów. Należy mu zapewnić bardzo dobrą karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Psy tej rasy można karmić bardzo dobrymi suchymi karmami niezawierającymi zbóż, a także idealna będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W dietach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Przed podaniem preparatów np. wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii, oraz zrobić podstawową morfologię. Niewłaściwa suplementacja może psu paradoksalnie zaszkodzić.