Wyżeł węgierski ma dwie odmiany, które różnią się od siebie długością włosów: krótkowłosy i szorstkowłosy. Rasa ta w XX wieku, była zagrożona wyginięciem, obecnie jednak w znacznym stopniu udało się odbudować ich pogłowie. Wyżeł węgierski został uznany za narodową rasę Węgier. Wyżeł węgierski szorstkowłosy jest psem typowo myśliwskim, natomiast jego kuzyn gładkowłosy jest psem typowo wystawowym. Został on stworzony w 1930 roku, przez domieszkę krwi wyżła niemieckiego szorstkowłosego, aby uzyskać szatę, która będzie bardziej odporna na zmieniające się warunki klimatyczne.
Wyżły węgierski to psy przede wszystkim myśliwskie, które są średniej wielkości. Cechuje je elegancki, szlachetny i charakterystyczny rudozłoty wygląd.
- Długość życia: od 10 - 14 lat
- Wysokość w kłębie psa: 58 - 64 cm
- Wysokość w kłębie suki: 54 - 60 cm
- Waga 20 - 30 kg
Wyżeł węgierski jest średniej wielkości o szlachetnym wyglądzie. Ma szczupłą budowę ciała. To harmonia piekna i siły. Wyżły węgierskie są żywe, przyjazne i przede wszystkim zrównoważone. Nie moga być agresywne, ani bojaźliwe. Łatwo się szkolą, zawsze chcą mieć kontakt ze swoim przewodnikiem zwłaszcza w trakcie pracy. To jest jedna z cech, za którą jest tak bardzo ceniony. Wyżły węgierskie, należą do psów, które są łatwe w prowadzeniu. Są wrażliwe i mocno przywiązują się do swojego człowieka i rodziny. Wyżły te to psy dobrze wystawiające, bardzo szybko okładające pole ihttps://www.look4dog.com/admin/index.php?module=categories&action=index z łatwościa aportujące. Dzięki czemu nadają się do polowań na drobną zwierzynę. Jest w swoim żywiole i w lesie, jak i w czasie tropienia postrzałówzwierzyny płowej. To niezawodny towarzysz myśliwego. Wyżły węgierskie lubią wodę, dlatego idealnie sprawdzają się przy polowaniu na kaczki.
Wyżeł węgierski krótkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowli Magyar-Tim FCI
Wyżły węgierskie są to psy myśliwskie, które pełnią wiele funkcji. To pies polujący, pies tropiący i pies aportujący zwierzynę. Wyżeł to rasa użytkowa. Pomimo tego, ze względu na swoje piękno i oddanie, jego popularność jako psa towarzyszącego znacznie wzrosła. Jest uczuciowy, otwarty, przyjazny przez co staje się wspaniałym członkiem rodziny. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i uwielbia przebywać w jego towarzystwie. Jego talent do pracy sprawia, że będzie idealnym psem sportowym. Agility, Dogfrisbee czy Canicross to idealne zajęcie dla tego psa. Dla niego nie ma znaczenia, czy jest chłodno czy gorącą, zawsze jest chętny do pracy i o tym należy pamiętać, podejmując decyzję o zakupie tej rasy. Nie wystarczy mu spacer po parku, potrzebuje dużej ilości aktywnego ruchu codziennie bez względu na panującą za oknem aure. Wyżeł niezmęczony, staje się sfrustrowany i skłania się ku psotom. W wyniku czego, szkodę może ponieść np. kanapa.
Należy również pamiętać i to nie dotyczy tylko tej rasy, że dom z ogrodem nie jest wyjściem dla aktywnego psa. Takie psy ogrodowe, potrzebują również odpowiedniej dawki codziennego ruchu poza ogrodzeniem. Wyżeł to raczej pies spokojny, który nie szuka zaczepki podczas spaceru. Jednak gdy zostanie sprowokowany, wykaże się siłą i determinacja.
Pielęgnacja wyżła węgierskiego jest szybka i prosta. Jego krótka i gładka sierść potrzebuje tylko szczotkowania w celu usunięcia martwego włosa. Ważne jest też, aby regularnie sprawdzać uszy, czy nie wdał się jakiś stan zapalny. Wyżły raczej dobrze radzą sobie w chłodniejsze dni, jednak ze względu, że nie posiadają podszerstka warto zaopatrzyć je w specjalne zimowe kubraki.
Wyżeł węgierski krótkowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Magyar-Tim FCI
Wyżeł węgierski może mieć umaszczenie:
- rudozłoty
- piaszczysto złote
Czerwony, brązowy lub kolor rozjaśniony jest niepożądany. Mała łata na klatce piersiowej, jeżeli będzie miała średnicę nie większą niż 5 cm i białe znaczenia nie stanowi to wady. Włos jest krótki i gęsty. Powinien być szorstki i twardy w dotyku. Szata powinna pokrywać całe ciało. Brak jest podszerstka.
Wyżeł węgierski krótkowłosy - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Magyar-Tim FCI
Ogólnie rasa ta, jest rasą zdrową, ciesząca się długim życiem. Rzadko możemy stwierdzić u nich choroby genetyczne. Jednak występuja u nich choroby o tle immunologicznym, które dotyczą alergii pokarmowych i kontaktowych. Wyżły mogą także wykazywać wrażliwość na środki znieczulające podawane np. do zabiegów chirurgicznych. Dlatego warto o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym psa. Rzadkim, ale jednak bardzo poważnym schorzeniem u wyżła węgierskiego jest padaczka. Mogą pojawić się też defekty ogona. Zdarzają się również przypadki wystąpienia martwicy kostno - chrzęstnej, która atakuje chrząstkę w stawach kończyn.
Wyżeł węgierski zasługuje na to, co najlepsze. Należy mu zapewnić bardzo dobrą karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu. Psy tej rasy można karmić bardzo dobrymi suchymi karmami niezawierającymi zbóż, a także idealna będzie dieta Barf oparta na surowym mięsie, chrzęstnych kościach, surowych podrobach, bez dodatku ryżu, makaronu czy kasz. W dietach, które sami będziemy przygotowywać należy pamiętać o dodatkowym suplementowaniu. Przed podaniem preparatów np. wapniowych należy to skonsultować z lekarzem weterynarii oraz zrobić podstawową morfologię. W przeciwnym razie nieświadomie możemy psu zaszkodzić.
Wyżeł węgierski krótkowłosy - hodowle. Zdjęcie hodowli Magyar-Tim FCI
Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Magyar-Tim FCI