Pochodzenie wyżła hiszpańskiego nie jest do końca znane. Wiadomo, że wyhodowano go w XVI wieku w Hiszpanii, a rasa spokrewniona jest ze starożytnym gończym hiszpańskim oraz psem na kuropatwy. Początkowa odmiana była cięższa i mniej elegancka. Po włączeniu do hodowli psów z domieszką pointerów, wyżeł hiszpański z Burgos stał się bardziej dostojny.
Perdiguero de Burgos od zawsze służył jako pies myśliwski, użytkowany do wystawiania zwierzyny drobnej i ptactwa łownego. Myśliwi, którzy szukają mocnego, obdarzonego doskonałym węchem, wytrzymałego w każdym terenie i przy każdym rodzaju polowania psa bardzo często decydują się na tę rasę. Sposób pracy wyżła hiszpańskiego z Burgos to suma opanowania, pewności podczas poszukiwań oraz doskonałego wystawiania i aportu. Zazwyczaj zabiera się go na polowania na drobną zwierzynę, ale coraz częściej także na większą, ponieważ jest to odważny, posłuszny i zdecydowany pies.
- Długość życia 12 - 14 lat
- Wysokość psa w kłębie 62 - 67 cm
- Wysokość suki w kłębie 59 - 64 cm
Wyżeł hiszpański z Burgos to przede wszystkim pies myśliwski używany do wystawiania małej zwierzyny oraz ptactwa wodnego. To bardzo ceniona rasa przez myśliwych. Jest psem mocnym, wytrzymałym w każdym terenie, niezależnie od rodzaju polowania. Wyżeł ten ma bardzo dobry węch. W trakcie pracy jest opanowany i pewny siebie. Doskonale wystawia zwierzynę i jeszcze lepiej ją aportuje. Wyżły hiszpańskie przez niektórych myśliwych może być też wykorzystywany w trakcie polowań na grubą zwierzynę i jest przy tym bardzo odważny. Wyżeł hiszpański z Burgos jest to pies stateczny, spokojny i bardzo zrównoważony. To psy o wspaniałym charakterze, posłuszne. Mają łagodny i dostojny wygląd.
Jest to rasa obdarzona dużą inteligencją i sprytem. Bardzo łatwo i szybko poddaje się tresurze. Charakter to istny ideał: spokojny, opanowany, posłuszny, żywiołowy i kontaktowy. Nie ma tendencji do dominacji i zachowań agresywnych. Uwielbia kontakt z człowiekiem, a przede wszystkim zabawy z innymi psami i zwierzętami oraz zabawy z dzieci. Na co dzień jest radosny i przyjazny, również w stosunku do gości odwiedzających jego dom. Pies ten potrzebuje stałej i dużej aktywności. Znacznie lepiej będzie się czuł w domu z ogrodem niż mieszkaniu w bloku.
Decydując się na takiego psa, zastanów się czy jesteś w stanie poświęcić mu bardzo dużo czasu. Rasa wymaga bardzo intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia, niezależnie od pogody i pory roku.
Gładka sierść wyżła hiszpańskiego z Burgos nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy go regularnie czesać oraz sprawdzać stan uszu i pazurów.
Kolorem podstawowym w umaszczeniu wyżła hiszpańskiego z Burgos:
- biały
- biały - wątrobiany
Obie barwy mieszają się nieregularnie, tworząc sierść w typie marmurkowym, dereszowatą, dropiatą oraz inne kombinacje, uzależnione od koloru dominującego i rozmiaru plam. Charakterystycznymi, ale niewymaganymi atutami, umaszczenia są wyraźna biała plama na czole oraz uszy w jednolitym kolorze wątrobianym. Niedopuszczalne są psy o barwie czarnej oraz podpalanej nad oczami i na kończynach.
Wyżeł hiszpański z Burgos to rasa generalnie zdrowa. Jak wszystkie duże psy, grożą jej kontuzje i urazy stawów, szczególnie, że wyżły to psy ruchliwe i bardzo żywiołowe. Zadbaj o zbilansowaną dietę oraz dopasowanie ilości i rodzaju aktywności do wieku i stanu zdrowia psa. Wykonuj regularne badania profilaktyczne, w tym szczepienia i odrobaczanie, oraz stosuj środki przeciwpchelne i przeciwkleszczowe.
Wyżeł hiszpański z Burgos to bardzo aktywny pies, który potrzebuje dużo ruchu. Jego posiłki powinny być wysokoenergetyczne, obfitujące w białko potrzebne do odbudowy masy mięśniowej oraz mikroelementy niezbędne do regeneracji chrząstek stawowych. Jeśli żywisz psa posiłkami przygotowanymi samodzielnie, dobierz suplementy witaminowe i minerały po zasięgnięciu opinii weterynarza. Z racji głębokiej klatki piersiowej, wyżeł hiszpański z Burgos jest podatny na rozszerzenie i skręt żołądka. Dobrym pomysłem jest podzielenie jednego posiłku na dwa mniejsze. Nigdy nie należy karmić psa przed wyjściem na spacer. Po powrocie odczekaj godzinę i zapewnij mu spokojne warunki do spożycia posiłku oraz odpoczynku.