Look4dog.com

Seter irlandzki

Rasa ta została wyhodowana w XIX wieku. Wywodzi się od czerwono -  białego walijskiego springera spaniela, który należał do typowych psów myśliwskich. Do hodowli wybierano psy z większą ilością czerwonego, dzięki czemu powstał seter o barwie mahoniowo-czerwonej. Rasa ta cieszy się ogromna popularnością na świecie i uważana jest za jedną z najpiękniejszych ras.

Seter irlandzki jest zdecydowanie smuklejszy i lżejszy, jeżeli będziemy go porównywac do innej grupy seterów. Psy tej rasy były potrzebne w czasie polowań na ptaki. Miały one za zadanie wytropienie ptactwa oraz innej zwierzyny. Obecnie setery traktowane są jako psy do towarzystwa, jednak nie należy zapominać o ich naturze, że były psami myśliwskimi. Seter irlandzki, aby uzyskać prawa hodowlane w Polsce musi pozytywnie zaliczyć próby polowe dla wyżłów. Ocenia się wtedy wrodzone cechy myśliwskie. Jeżeli pies, pozytywnie zaliczy test, otrzymuje dyplom i zgodnie z regulaminem hodowli psów rasowych ZKwP spełnia jeden z warunków otrzymania przez psa lub sukę uprawnień hodowlanych. Warto przed zakupem setera irlandzkiego poprosić hodowcę o takie dokumenty.  W Polsce seter irlandzki jest przede wszystkim towarzyskim psem wystawowym i rodzinnym. 

  • Długość życia setera irlandzkiego to: 11 - 15 lat
  • Wzrost psów: 58 - 67 cm
  • Wzrost suki: 55 - 62 cm

Seter irlandzki - charakter

Seter irlandzki jest psem o sportowej sylwetce, harmonijnie i proporcjonalnie zbudowany. Jest psem inteligentnym, aktywnym, bardzo przywiązanym do sowjego opiekuna, a przy tym lojalny. To pies myśliwski, bardzo dobrze współpracujący z człowiekiem. 

Seter irlandzki jest psem dostojnym, o smukłej sylwetce i jedwabiście gładkiej szacie. Jest żywym, inteligentnym, energicznym i bardzo lojalnym psem. Seter jest zdecydowanie psem domowym, który szuka bliskiego kontaktu z człowiekiem. To oddany przyjaciel całej rodziny.

Jest wspaniałym towarzyszem dla dzieci starszych, gdyż zbyt małe dziecko może po prostu przewrócić w trakcie zabawy. Dlatego nie powinno się ich zostawiac sam na sam. Seter irlandzki na mnóstwo energii.  Wymaga regularnych aktywnych ćwiczeć oraz umysłowych wyzwań. Idealnym właścicielem tej rasy będzie osoba, która poświęci mu dużo czasu, mająca doświadczenie w prowadzeniu i wychowywaniu psów. Setery irlandzkie bez odpowiedniej codziennej dawki ruchu mogą stać się nerwowe i destrukcyjne. Psy tej rasy nie zadowolą się krótkim spacerem wokół domu. Przy wychowywaniu tych psów, właściciel musi być stanowczy i konsekwentny, a także cierpliwy. Szkolenie zaczynamy wcześnie, kiedy mały seter przekroczy próg naszego domu, w przeciwnym razie może nauczyć się zływch nawyków, a właściciel nie będzie jego autorytetem. Psu tej rasy należy zapewnić odpowiednie zajęcia typu tropienie, aportowanie czy biegi przy rowerze. Doskonale sprawdzi się w psich sportach kynologicznych np. na torze agility.

Setery irlandzkie na polowaniach sa psami wrzechstronnymi. Pracują zarówno bardzo dobrze przed strzałem jak i po nim. Są to niezawodne psy aportujące i uwielbiające wodę. Dlatego podczas polowań na ptwctwo wodne jest w swoim żywiole. 

Setery są psami czujnymi, które powiadomią szczekaniem o niebezpieczeństwie, jednak to nigdy nie będzie rasa obronna. 

Uwielbia biegać spuszczony ze smyczy. Wystarczy pojechać z nimi na pole i łąki. Tam doskonale będzie wiedział co ma robić. Seter irlandzki szybko się uczy i podporządkowuje się swojemu właścicielowi pod warunkiem, że jest on konsekwentny w jego wychowaniu. Choć setery nigdy nie będą  psami, na każde skinienie właściciela. Nie jest psem zbyt głośnym i szczeka tylko w razie potrzeby. Ze względu na swój temperament znakomicie będzie się czuł w domu z ogrodem, po którym będzie mógł sobie swobodnie biegać. Jednak to nie zastąpi spacerów. W małym mieszkaniu będzie mu ciężko ze względu na jego wielkość i aktywność. Należy pamiętać, że wybiegany i zmęczony pies, to pies spokojny. W przeciwnym razie sam sobie znajdzie zajęcie, ale takie, które nam się nie będzie podobać. Tak jak większość ras również i seter nie lubi na długo zostawać sam.

Seter irlandzki - charakterSeter irlandzki - charakter. Zdjęcie hodowli All Irish Gold

Seter irlandzki - pielęgnacja

Codzienne szczotkowanie jest niezbędne, aby szata setera irlandzkiego wyglądała zdrowo, pięknie i błyszcząco. Nie należy zapominać o wyczesaniu uszu i ogona aby zapobiec powstaniu kołtunów. Ponieważ uszy seterów są zwisające, należy starannie o nie dbać. Jeżeli będzie się z nich wydzielał nieprzyjemny zapach, należy skontrolować je u lekarza weterynarii. Niektórzy nawet związują uszy seterom podczas posiłku. Z seterem można też odwiedzić salon groomerski. Zostanie on tam poddany wszystkim zabiegom upiększającym.

Seter irlandzki - pielęgnacjaSeter irlandzki 

Seter irlandzki - umaszczenie

Umaszczenie setera irlandzkiego powinno być:

  • kasztanowe bez dodatku czerni
  • mahoniowe

Niewielki białe znaczenia, mogą pojawić się na klatce piersiowej, palcach oraz gwiazdka na czole lub strzałka na kufie są dozwolone. Włos jest delikatny, na kończynach i na końcach uszu. Frędzle na górnej części uszu długie i jedwabiste. Ogon ozdobiony piórem z dość długim włosem. Pióro i frędzle powinny byc proste i przylegające.

Seter irlandzki - umaszczenieSeter irlandzki - umaszczenie. Zdjęcie hodowli All Irish Gold

Seter irlandzki - choroby

Setery nie należą do rasy podatnej na choroby. Najczęstsza przypadłość do dysplazja stawów biodrowych. Może też wystąpić epilepsja czy zanik siatkówki. Zdarzają się też problemy skórne, problemy z tarczycą czy zanik siatkówki, a także infekcje uszy. 

Jeżeli zdecydujecie się na tę rasę, wybierzcie dobrze hodowlę, która dokłada wszelkich starań, kojarząc ze sobą tylko osobniki zdrowe. Hodowca powinien też Wam pokazać badania w jakim kierunku były przebadani rodzice malucha. Wtedy jest większa szansa, że Wasz piesek będzie całkowicie zdrowy. 

Seter irlandzki - chorobySeter irlandzki - choroby. Zdjęcie hodowli All Irish Gold

Seter irlandzki - żywienie

Setery to psy bardzo energiczne, dlatego muszą otrzymywać karmę dla psów aktywnych. Ważne jest, aby dostarczyć mu wysoce jakościowo białko. Jeżeli nasz pies nie jest bardzo aktywny, wtedy należy ograniczyć mu porcje w przeciwnym razie grozi mu otyłość. Smakołyki lepiej mu ograniczyć i wykorzystywać je tylko przy szkoleniu.

Seter irlandzki - żywienieSeter irlandzki - hodowle. Zdjęcie hodowli All Irish Gold

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.