Look4dog.com

Pudelpointer

Rasa powstała właściwie przypadkowo wskutek mezaliansu z udziałem królewskiego pudla i brązowego pointera. Owocem ich miłości była Juno - bardzo pracowita, inteligentna oraz łagodna suka należąca do niemieckiego barona von Sedlitza. Wpadł on na pomysł dalszego krzyżowania pudla z pointerem, co okazało się doskonałym pomysłem. Pierwszy miot przyszedł na świat w 1881 roku.

Pudelpointer połączył w sobie myśliwskie właściwości pointera (nadzwyczajny węch, wytrwałość, szybkość, pewna i twarda stójka, pasja łowiecka) z inteligencją, łatwością do ułożenia oraz zamiłowaniem pudla do aportowania i wody. Co jakiś czas do hodowli dołączano domieszkę krwi barbeta oraz niemieckiego wyżła krótkowłosego. Po pokonaniu wielu trudności pod koniec XIX wieku powstała nowa szorstkowłosa rasa, która oprócz dostojnego wyglądu łączy w sobie zalety myśliwskie pudla i pointera.
Rasa nie jest szczególnie popularna poza Niemcami.

  • Długość życia 12 - 13 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 60 - 65 cm 
  • Wysokość suki w kłębie: 55 - 63 cm


 

Pudelpointer - charakter

Pudelpointery uwielbiają wodę, głośną pracę, aportowanie oraz pogoń za zwierzyną. Są psami ciętymi, które doskonale szukają na dużym obszarze, posiadają także zdolność do wystawiania przy czym są bardzo wytrzymałe. 

Pudelpointer wyróżnia się dużym zamiłowaniem do przebywania w wodzie, łatwością uczenia się nowych sztuczek i chęcią do aportowania. Pudelpointer jest to pies zrównoważony, inteligentny, oddany i wierny, który z zapałem wykonuje polecenia właściciela. Jest otwarty i przyjazny w stosunku do pozostałych domowników. Pudelpointery tolerują dzieci, ale domowe zwierzęta już niekoniecznie. Nie powinny mieszkać pod jednym dachem z kotami i młodszymi psami. Rasa raczej nie radzi sobie z życiem w mieście i powinna przebywać w domu z ogrodem na wsi. Należy mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu, oraz wyzania umysłowe. 

Pudelpointer - charakterPudelpointer 

Pudelpointer - pielęgnacja

Pudelpointery w zasadzie nie linieją, a ich sierść jest niezbyt wełnista i łatwa w pielęgnacji. Całkowicie wystarczy sporadyczne przeczesywanie oraz przemywanie włosa gąbką, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Pudelpointer - umaszczenie

  • brązowe
  • ciemnobrązowe
  • rudobrązowe

Dozowlone są małe białe plamki. Niewielkie znaczenia na piersi. 

Pudelpointer - choroby

W przypadku pudelpointerów nie odnotowano żadnych przypadłości genetycznych. Bywa, że cierpią na dolegliwości stawowe, takie jak dysplazja. Należy zapewniać im odpowiednią dawkę ruchu i zbilansowaną dietę. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan uszu psa. Zwłaszcza po spacerach w leśnej gęstwinie, sprawdź czy pies nie ma kleszczy.
 

Pudelpointer - żywienie

Zadbaj o dobrej jakości karmę lub przygotowuj zbilansowane posiłki w domu. Możesz do nich dodawać oleje rybne bogate w kwasy omega -3 i omega -6. Nie przekarmiaj psa oraz pamiętaj by posiłek podawać zawsze po, a nigdy przed spacerem i zabawą. Po jedzeniu zapewnij pudepointerowi możliwość odpoczynku w ustronnym miejscu.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.