Look4dog.com

Mały Münsterländer

Mały Münsterländer to najmniejszy ze wszystkich wyżłów. Identycznie jak wyżeł długowłosy, jest potomkiem staroniemieckiego wyżła długowłosego skrzyżowanego z jednym z płochaczy. Tak powstała rasa typowa dla niemieckiego regionu Münster. Ten najmniejszy z legawców był ceniony jako pies domowy i podwórkowy, który pozostaje czujny, żywiołowy i przywiązany do człowieka.

Wskutek doboru odpowiednich osobników i kontynuacji hodowli w czystości rasy z początkiem XIX wieku powstał użytkowy pies myśliwski średniej wielkości, z wrodzonym zapałem do stójki oraz wyjątkowymi zdolnościami do pracy na śladzie i tropie, czyli współczesny Mały Münsterländer. Dzięki tym wybitnym zaletom po odpowiednim ułożeniu rasa cieszy się rosnącą popularnością w kołach myśliwskich. Ze względu na łagodność i oddanie coraz częściej jest hodowany jako pies do towarzystwa.

  • Długość życia 12 - 13 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 52 - 56 cm 
  • Wysokość suki w kłębie: 50 - 54 cm
  • Waga 18 - 27 kg
     

Mały Münsterländer - charakter

To pies bardzo elegancki, szlachetny i mocny. Jest niewielkiego wzrostu w porównaniu do innych psów myśliwskich wystawiających. Cechuje go wytrwałość i wyjątkowa chęć do tropienia, dzięki czemu jest idealnym pomocnikiem w trakcie polowań na polu czy w lesie. Mały Münsterländer to pies uwielbiający także wodę, więc będzie również oddanym towarzyszem w czasie polowań na dzikie ptactwo. Aportowanie małej zwierzyny, nie sprawia mu najmniejszego problemu. To zrównoważony, wszechstronny i łatwy w prowadzeniu pies. Pomimo świetnie rozwiniętego instynktu myśliwskiego będzie świetnym psem domowym, któremu zależy na akceptacji człowieka. 

Pies daje się łatwo prowadzić, a szkolony szybko robi postępy. Treningi psa należy prowadzić spokojnie i konsekwentnie. Rasa jest inteligentna, posłuszna, sprytna. Należy jednak pamiętać, że ma on wrodzony instynkt polowania na małe drapieżniki i w domu jest bardzo czujny. Mały Münsterländer daje się poznać jako pies łagodny, wesoły i wierny. Można mu zaufać, jeśli chodzi o stosunek do dzieci oraz zwierząt domowych. Jeśli nie jesteś w stanie wykorzystywać go do polowania, poszukaj dla swojego wyżła alternatywnej formy aktywności, np. zabaw na torze przeszkód lub aportowanie piłki. Psa należy regularnie wyprowadzać na spacer na oddalonych od aglomeracji polanach lub lesie oraz zachęcać do wyławiania przedmiotów rzucanych do wody. Taka forma ruchu sprawi Twojemu pupilowi olbrzymią przyjemność.
 

Mały Münsterländer - pielęgnacja

Regularnie kontroluj czystość uszu oraz przycinaj włosy rosnące pomiędzy opuszkami palców. Co trzy dni wyszczotkuj sierść psa. Od czasu do czasu wyskub białe włosy, jakie pojawią się na brązowej części sierści czworonoga. Więcej wysiłku wymaga pielęgnacja Małego Münsterländera, którego pokazujesz na wystawach. W tym przypadku zalecane są regularne kąpiele, systematyczne szczotkowanie włosa oraz zabezpieczanie go przed filcowaniem, kołtunieniem i wypadaniem za pomocą odpowiednich kosmetyków. 
 

Mały Münsterländer - umaszczenie

  • brązowo - biała
  • brązowej pleśni z brązowymi plamami

Dopuszczalna jest strzałka. Często występują rude znaczenia na brwiach, kufie i zadzie. 
 

Mały Münsterländer - choroby

Mały Münsterländer należy do ras zdrowych. Spośród problemów o podłożu genetycznym zdarza się dysplazja stawowa. Nie jest to jednak częsty przypadek. Należy także regularnie odwiedzać weterynarza w celu wizyt kontrolnych. Sprawdzaj stan uszu i oczu i na bieżąco lecz wszystkie ewentualne stany zapalne, jakie mogą się pojawić po kąpieli w zimnej wodzie skonsultuj z lekarzem.
 

Mały Münsterländer - żywienie

W przypadku małego Münsterländera zainwestuj w dobrej jakości karmę przeznaczoną dla psów polujących, pracujących. Dieta małego Münsterländera powinna być zbilansowana, aby dostarczyła mu odpowiednich związków do prawidłowego wzrostu. Dobrze, jeżeli dieta będzie oparta i dostosowana do jego aktywności i wieku. Smakołyki pomiędzy posiłkami lepiej ograniczyć. Mały Münsterländer pięknie będzie się rozwijał, a co za tym idzie będzie miał siłę do pracy, kiedy będziesz go karmić dietą Barf.

Główne składniki tej diety to surowe produkty: mięso, podroby, mięsne kości, ryby, warzywa i owoce. Podając je bez obróbki termicznej masz pewność, że wszystkie witaminy, minerały, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpłyną na organizm małego Münsterländera. 
Wybierając suchą karmę czytajmy jej skład. Nie powinna ona zawierać zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć suszone lub świeże mięso.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.