Ten piękny, smukły i elegancki pies pochodzi ze skrzyżowania spaniela pikardyjskiego z seterem angielskim i szkockim. Jako niebieskiego spaniela pikardyjskiego zarejestrowano po raz pierwszy we Francji w latach 70-tych XIX wieku. Wkrótce zaczęły powstawać kluby miłośników rasy. Początkowo niebieski spaniel pikardyjski służył do polowania na terenach podmokłych. Radził sobie świetnie wykorzystując dobry węch, kondycję i spryt. Obecnie rasa w zasadzie nie występuje poza francuskim regionem Somme.
- Długość życia: 13 - 14 lat
- Wysokość w kłębie: 57 - 60 cm
- Waga: ok 20 kg
Niegdyś błękitny spaniel pikardyjski używany był do polowań. Obecnie bardzo szczęśliwy jest w roli psa do towarzystwa. Błękitny spaniel pikardyjski to pies o łagodnej naturze, inteligentny, zgodny, lojalny i uczuciowy. Zawsze posłuszny i przyjacielski. Ma dobry węch. Błękitny spaniel pikardyjski uczy się łatwo i szybko. Dobrze reaguje na głos przewodnika i nie potrzebuje karcenia. Lubi przypodobać się swojemu opiekunowi, dlatego podczas szkolenia bardzo się stara. Jest idealnym wyborem dla osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w wychowaniu psa.
EPAGNEUL BLEU DE PICARDIE jest cichy, ufny, kocha ludzi i uwielbia wszelkie pieszczoty oraz zabawy. Ten spaniel żyje w zgodzie z innymi psami i innymi czworonogami. Zasadniczo jest bardzo cierpliwy i miły wobec dzieci. Jest czujny i zawsze zapowiada obecność obcych. W razie potrzeby będzie bronił swoich bliskich.
To psy, które uwielbiają ruch. Należy go regularnie zabierać na wycieczki, np. za miasto, oraz stwarzać możliwość swobodnego wybiegania się i zabawy. Rasa ta kocha wodę i aportowanie.
Umaszczenie niebieskiego spaniela pikardyjskiego:
- plamiste ciemnopopielate wpadające w odcień niebieskawy z czarnymi łatami
Psy tej rasy nie wymagają szczególnej troski o sierść. Do utrzymania jej w dobrym stanie wystarczy okazjonalne szczotkowanie, szczególnie tych partii, gdzie włosy są najbardziej gęste. Regularnie sprawdzaj czystość uszu swojego czworonoga.
Ze względu na długie, zwisające i ciężkie uszy, niebieskie spaniele pikardyjskie są podatne na infekcje. Po każdym spacerze sprawdzaj stan uszu i nie czekaj, aż pierwsze symptomy przerodzą się w poważniejszy stan zapalny.
Niebieski spaniel pikardyjski miewa skłonność do nadwagi, dlatego zapoznaj się tabelami kaloryczności i dostosuj skład posiłków do wymagań, wieku i aktywności psa. Nie przekarmiaj go, a przekąski stosuj jedynie jako nagrodę za nowe dokonania na szkoleniu. Lepiej podawać dwie mniejsze porcje w ciągu dnia niż jeden duży posiłek. Zapobiega to odkładaniu się tkanki tłuszczowej.