Drentse patrijshond, czyli holenderski pies na kuropatwy, to rasa należąca do wyżłów i seterów. Powstała w rejonie Drenthe w Holandii, a jej poprzednikami były setery i spaniele, które przybyły w XVI wieku do Holandii wprost z Hiszpanii. Holenderski pies na kuropatwy jest również spokrewniony z Dużym Münsterländerem oraz spanielem francuskim.
Ta rzadka rasa od początku istnienia była używana do polowań na drobną zwierzynę: kuropatwy, bażanty i króliki. Określano ją po prostu „pies na kuropatwy”. Te biało-brązowe miłe psy często uwieczniali na płótnach ówcześni malarze holenderscy, m.in. Gabriel Metsu.
Drentse patrijshond był wykorzystywany do polowania przez szlachtę oraz rolników. Z upływem czasu coraz częściej służył jako pies pasterski, użytkowy, stróżujący, a nawet jako towarzysz dziecięcych zabaw. W 1943 roku ustanowiono standard rasy. Obecnie najwięcej psów tej rasy mieszka w Holandii, a zaraz po niej w Belgii, Danii, Skandynawii oraz w USA.
- Wysokość w kłębie: 55 - 63 cm
- Waga: 23 kg
Drentse patrijshond to idealny pies dla myśliwych. On zawsze gotowy jest aby polować w zmiennym terenie, spokojnie i bez większego wysiłku. Podczas pracy nie oddala się od swojego opiekuna. Jego zadanie polega na wystawianiu zwierzyny. Psy tej rasy posiadają duże zdolności adaptacyjne, dzięki którym może wykonywać wszelkiego rodzaju pracę w polu i w wodzie. To idealny pies tropiący, z łatwością odnajdujący zwierzynę. Te cechy są wrodzone, dlatego psy te wymagają niewielkiego szkolenie w tym kierunku. Są to psy o łagodnym charakterze, więc treningi oraz nauka powinny przebiegać łagodnie i cierpliwie. Drentse patrijshond to inteligentny uczeń, który szybko pojmuje oczekiwania człowieka.
Drentse patrijshond
Drentse patrijshond to pies uważny i ciekawski. Jest uczuciowy, łagodny, posłuszny i zrównoważony. Nie zniesie przebywania w kojcu, ponieważ bardzo lubi czułość i bliskość człowieka. Jest czujny, ale szczeka jedynie wtedy kiedy wyczuje niebezpieczeństwo, jednak nie jest agresywny wobec obcych. Psy tej rasy bardzo dobrze odnoszą się do dzieci. Nie sprawiają kłopotów w kontaktach z innymi psami i zwierzętami. Jest to duża rasa, ale nie potrzebuje dużo ruchu. Pozwól mu biegać przy rowerze i pływać. Aportowanie i długie spacery sprawiają mu ogromną radość. Jeśli zdarzy się kilka dni mniej aktywnych, nie będzie to problemem, pod warunkiem, że będzie miał zapewnione towarzystwo człowieka.
Drentse patrijshond powinno szczotkować się go raz w tygodniu. Szczególną uwagę zwracaj na partie o dłuższych włosach. Wyczesuj je za pomocą dłuższego grzebienia przeznaczonego dla owczarków niemieckich. Od czasu do czasu sprawdź czystość kanałów słuchowych oraz przytnij nadmiar włosów pomiędzy opuszkami palców.
Drentse patrijshond ma gęstą sierść średniej długości. Umaszczenie jest białe z brązowymi lub pomarańczowymi łatami. Mogą też występować podpalane znaczenia lub cętki. Brązowy płaszcz jest dopuszczalny, ale niezbyt pożądany przez hodowców.
Drentse patrijshond ma tendencje do zwyrodnień stawów oraz dziedzicznej stomacytozy, czyli niedokrwistości. Aby zapobiegać tym chorobom, należy zapewnić psu dużą dawkę ruchu i dietę bogatą w żelazo. Co jakiś czas wykonuj badania kontrolne krwi, jeśli widzisz, że pupil jest zmęczony i osowiały.
Holenderski pies na kurpatwy to dynamiczna rasa o sporym apetycie, dlatego należy mu zapewnić odpowiednie żywienie. W większości suche karmy, jakie możesz kupić na naszym rynku, są dobrze zbilansowane, dzięki czemu piesek otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Oczywiście tańsza karmy mogą zawierać w swoim składzie zbyt dużo zbóż. Swojego pupila można także karmić surowym mięsem. To dieta Barf. Oparta jest, na żywieniu surowymi produktami z dodatkiem podrobów oraz mięsnych kości. W diecie tej, musimy sami bilansować ilość poszczególnych produktów, dlatego warto się z nią zapoznać.