Wyżeł zaliczany do wyżłów francuskich. Braque Saint-Germain, na świecie bardziej znany jako French Pointing Dog, to rasa psów należąca do wyżłów i seterów. Jest to rasa stosunkowo młoda, której wzorzec został dodany do rejestru Międzynarodowego Związku Kynologicznego (FCI) w 2003 roku.
Jej historia rozpoczęła się jednakże o wiele wcześniej, bo w pierwszej połowie XIX wieku we Francji. Przodkami wyżła Saint-German są angielskie pointery i wyżły pirenejskie. Jak pokazują zapiski historyczne, do stworzenia nowej rasy doszło przypadkowo. Król Francji, Karol X, dostał w prezencie dwa angielskie pointery. Jeden z nich zmarł, a drugiego skrzyżowano z wyżłem pirenejskim. Nowo urodzone szczeniaki nazwano Braque Saint-Germain.
Do wybuchu I wojny światowej wyżły z Saint-German były jedną z najbardziej popularnych ras we Francji, ale potem jej liczebność drastycznie zmalała. Choć do takiego stanu dochodziło jeszcze kilkukrotnie, m.in. po II wojnie, rasie nie grozi wyginięcie i nadal jest bardzo popularna. We Francji wyżeł Saint-German jest postrzegany głównie jako rasa myśliwska. Niewiele osób ma świadomość, że to także doskonały pies do towarzystwa.
Pies ten cieszył się wielkim powodzeniem do początku dwudziestego stulecia i był najliczniej pokazywaną rasą myśliwską na pierwszych pokazach psów, szczególnie na francuskiej wystawie w 1863 roku. Francuski Klub Wyżła Saint German powstał w marcu 1913 roku.
- Wysokość w kłębie psa 56 - 62 cm
- Wysokość w kłębie suki 54 - 59 cm
Wyżeł Sain-Germain to przede wszystkim pies myśliwski, śrdeniej budowy. Jest towarzyski, zrównoważony i czuły. Poluje na bażanty, kuropatwy i kaczki w każdym terenie i ma delikatny aport. Przywiązany do człowieka, preferuje mieszkanie z rodziną.
Większość wyżłów Saint-Germain to psy dynamiczne, żywiołowe i pełne pasji do pracy. Zazwyczaj chętnie współpracują z ludźmi, są łatwe do ułożenia, a polecenia wykonują posłusznie. Szybko się uczą i są bardzo inteligentne. Ostre podejście do szkolenia wyżła Saint German nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Znacznie lepsze wyniki osiąga się będąc konsekwentnym i postępując z wyczuciem.
Wyżły Saint-German to psy bardzo przyjazne. Współżyją z innymi psami, a także są łagodne wobec najmłodszych. Jak w przypadku każdej rasy, wczesna socjalizacja z innymi domownikami pozwoli wszystkim ludziom i czworonogom na przyjazną koegzystencję pod jednym dachem. Wyżły Saint-German potrzebują dużo ruchu. Jeśli nie jesteś myśliwym, zapewnij mu częste i intensywne spacery. Aktywność psa może też polegać na wspólnym bieganiu lub asystowaniu Ci podczas jazdy na rowerze.
Umaszczenie:
- przydymiony biały z pomarańczowymi (płowymi) plamami
- niewielka ilość nakrapiań jest tolerowana, lecz nie poszukiwana
Jak każdy wyżeł krótkowłosy, wyżeł z Saint-German potrzebuje czesania od czasu do czasu. Dbaj o czystość uszu swojego ulubieńca, aby zapobiegać ewentualnym stanom zapalnym. Bardzo ważne jest, aby jego zęby nie miały kamienia nazębnego, gdyż może spowodować on ich wypadanie.
Wyżły z Saint-German to psy odporne praktycznie na wszystko. Mogą cierpieć na zwyrodnienia stawów spowodowane kontuzjami oraz rozszerzenie się i skręt żołądka, do którego, z uwagi na głęboką klatkę piersiową, mają większe tendencje niż pozostałe rasy.
Te aktywne psy powinny otrzymywać karmę dobrej jakości. Psu myśliwskiemu, bo takim jest wyżeł, zapewnij bardziej jedzenie z większą ilością tłuszczu. Jeśli karmisz pupila domowymi mieszankami, uzupełniaj je o preparaty z zawartością wapnia, witamin, np. A +E, oraz glukozaminą i chondroityną potrzebnymi dla regeneracji stawów.