Wyżły francuskie z Ariege to psy o długiej historii i tradycji myśliwskiej. Wywodzą się z bardzo starej linii wyżłów francuskich, które stale ulepszano pod kątem użytkowym. W XIX wieku skrzyżowano je z białymi i pomarańczowymi wyżłami z południowej Francji . Uzyskano przez to psy o jaśniejszym umaszczeniu oraz większej zwinności i lekkości. Wyżły Braque de l’Ariege nie były jednak nigdy bardzo liczne i jednego psa użytkowało zwykle nawet kilku myśliwych. I tak zapobiegło to jednak całkowitemu wyginięciu tej rasy. Przez lata nadal doskonalono te psy, ale nie przekładało się to na wzrost popularności.
Wyżłom tym groziło nawet całkowite wymarcie w przypadku spadku liczebności. W 1990 roku grupa hodowców Braque de l’Ariege zrzeszyła się z zamiarem niedopuszczenia do zapomnienia tej dostojnej rasy.
- Wysokość psa w kłębie: 60 - 67 cm
- Wysokość suki w kłębie: 56 - 65 cm
To pies w typie kontynentalnym, o mocnej budowie, jednakże nie przesadnie ciężki. Wyżły francuskie z Ariege to uniwersalne psy myśliwskie ze szczególnym naciskiem na polowanie na ptactwo. Braque de l’Ariege jest psem odpornym, zdolnym oraz posłusznym i bardzo łatwym w szkoleniu. Jego temperament jest typowy dla psów ras myśliwskich.
Braque de l’Ariege jest energicznym, aktywnym psem, potrzebującym intensywnych i długich spacerów, na których mogą swobodnie biegać. Najlepiej czuje się w domu z ogrodem, ale duże mieszkanie też będzie odpowiednie. Ze względu na krótką sierść nie powinien mieszkać na zewnątrz w krajach o umiarkowanym klimacie takich jak Polska.
Braque de l’Ariege jest dobrym psem stróżującym, ponieważ jest podejrzliwy i nieufny wobec obcych. Pies ten nie jest agresywny w stosunku do innych psów i bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Mimo naturalnych łowieckich instynktów, wyżły francuskie z Ariege są przyjazne dla innych zwierząt, o ile są do nich przyzwyczajane przez długi czas, najlepiej od okresu szczenięcego.
Umaszczenie wyżła z Ariege wełdug FCI
- bladopomarańczowo-płowe
- czasami brązowe
- intensywnie nakrapiane płowymi plamkami lub brązowy deresz
Niektóre osobniki mają umaszczenie białe nakrapiane płowymi lub brązowymi znaczeniami.
Jak każdy wyżeł krótkowłosy, rasa ta potrzebuje czesania od czasu do czasu (wystarczy to robić raz w tygodniu). Ze względu na budowę jaką mają uszy, warto o nie dbać i regularnie sprawdzać ich stan. Wtedy przy powstającej infekcji będziemy mogli szybko zareagować.
To psy z reguły zdrowe, silne oraz odporne. Mogą cierpieć na zwyrodnienia stawów spowodowane kontuzjami oraz rozszerzenie się i skręt żołądka, do którego, z uwagi na głęboką klatkę piersiową, mają większe tendencje niż pozostałe rasy.
Bardzo ważne w żywieniu naszego pupila jest to, aby otrzymywał posiłki, które zaspokoją jego potrzeby żywieniowe, jest to bardzo ważne w przypadku psów pracujących. Odpowiednia będzie karma bogata w mikro- i makroelementy, a także będzie zawierała więcej niż 30% mięsa suszonego lub świeżego. Należy dbać o linię tego psa, gdyż przy zbyt obfitych posiłkach i przy braku ruchu może stać się otyły. Dlatego ważne jest, aby dzienna porcja pożywienia była dostosowana do jego aktywności.