Look4dog.com

Terier czeski

Znany naukowiec Frantisek Horak poszukiwał pełnego pasji, ale niezbyt agresywnego i samodzielnego teriera. Od 1949 roku krzyżował łatwego w prowadzeniu sealyham teriera z ostrymi terierami szkockimi. 

Stworzył lekkiego, zwrotnego, towarzyskiego i łatwego do ułożenia, a zarazem pełnego pasji łowieckiej teriera czeskiego. Był to nieustępliwy, silny, krótkonogi terier wchodzący za zdobyczą do podziemnych nor, wyśmienity szczurołap i czujny stróż. W roku 1963 rasa została oficjalnie uznana. Terier czeski to , mało znany poza swoją ojczyzną.

  • Długość życia: 12 - 15 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 25 - 32 cm
  • Idealna wysokość psa to 29 cm
  • Idealna wysokość suki to 27 cm
  • Waga psa: 6 - 10 kg

Terier czeski - charakter

Terier czeski to piesek  krótkonożny, dobrze zbudowany i umięśniony. Ma długi włosie, prostokątną sylwetkę  i opadające, średniej wielkości uszy. To spokojny pies, bez cech agresji, łatwy do prowadzenia. Jest miłym i wesołym psem do towarzystwa. Z rezerwą podchodzi do obcych. Psy tej rasy są bardzo łagodne i mają zrównoważony charakter. Usposobienie teriera czeskiego sprawia, że jest nie tylko świetnym psem pracującym, ale też dobrym towarzyszem dzieci. Jest czujny, ale nie kąśliwy.

To spokojny czworonóg, który łatwo się dostosowuje, jest czuły i posłuszny. Pies potrzebuje dużo ruchu na łonie natury. Terier czeski dobrze czuje się z ludźmi, którzy są w stanie poświęcić mu dużo czasu. Nie lubi spędzać całych dni w samotności. Za to uwielbia długie spacery, zwłaszcza te, gdzie ma dużo nowych zapachów. Ze względu na duże przywiązanie do człowieka, pasja łowiecka teriera czeskiego nie przysparza problemów w codziennym życiu. 

Terier czeski - charakterTerier czeski

Terier czeski - umaszczenie

Terier czeski powinien mieć umaszczenie:

  • szaro - niebieskie, szczenięta rodzą się czarne
  • jasno - kawowo brązowe, szczenięta rodzą się brązowo czekoladowe

Dopuszcza się żółte, szare i białe znaczenia. Występują one na szyi, piersi, brzuchu oraz kończynach. 

Terier czeski - pielęgnacja

Sierść teriera czeskiego wymaga intensywnej pielęgnacji. Pies powinien być regularnie szczotkowany. Na ring wystawowy rasa wymaga fachowego strzyżenia.

Terier czeski - choroby

Terier czeski może zachorować na zaćmę, przemieszczanie się rzepki czy choroby serca. Zaufany hodowca sprawdza osobniki przeznaczone do rozmnażania pod kątem wystąpienia wspomnianych chorób i oferuje do sprzedaży jedynie zdrowe psy.

Terier czeski - żywienie

Teriery czeskie mają dobry apetyt i przemianę materii.  Nie są kosztowne w kwestii żywienia. Należy zapewnić im jednak pokarm dobrej jakości. Może to być dobra sucha karma lub też surowe mięso (dieta Barf - więcej o tej diecie przeczytacie TUTAJ).

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.