Look4dog.com

Norwich Terrier

Norwich terrier  pochodzi z terenu wschodniej części Wysp Brytyjskich. Rasę znano jako Norwich terier od lat 80-tych XIX wieku. W miotach pojawiły się pieski o sterczących, jak i opadających uszach. W odróżnieniu od Norfolk teriera, odmiana Norwich ma uszy stojące delikatnie zaokrąglone. 

Nazwa Norwich teriera pochodzi od miasta Norwich, leżącego w hrabstwie Norfolk. Tereny te były urodzajne rolniczo, więc potrzebowano psów do tępienia szczurów, myszy i królików. Wykorzystywano je także do polowań na borsuki i lisy. Przodkowie Norwich teriera nie są do końca znani. Przypuszcza się, że w jego żyłach może płynąć krew bordera i irlandzkiego teriera. 

Te małe żywotne pieski w latach 1837-1901 w epoce wiktoriańskiej były wykorzystywane do polowań na szczury piżmowe, które mieszkały w kanałach miast. Po raz pierwszy rasa ta została uznana w Wielkiej Brytanii w roku 1932, w Ameryce dopiero w 1979 roku.

  • Długość życia 12 - 14 lat
  • Idealna wysokość w kłębie: 25 cm

Norwich Terrier - charakter

Norwich terrier to jeden z najmniejszych terierów. Są zwarte, krótkonożne oraz mocne. Norwich terrier to wytrzymałe, pełne życia, wierne   swoim opiekunom psy. Jak na teriera przystało są niezależne, uparte z mocnym charakterem. Jego przyszły właściciel przy jego wychowaniu powinien wykazać się cierpliwością i konsekwencją, dlatego jego socjalizację należy rozpocząć już od pierwszych chwil w domu. Warto go zabierać ze sobą w miejsca pełne nowych osób, a także na spacery w towarzystwie innych piesków. Wtedy będziemy mieli pewność, że wyrośnie z niego idealny towarzysz całej rodziny. W przeciwnym razie, jeżeli nie poświęcimy mu czasu na wychowanie, zabawę i zostawimy go samemu sobie, wyrośnie z niego pies, który będzie rządzić rodziną. Warto pomyśleć też o zapisanie się z psem na podstawowy kurs posłuszeństwa. 

Decydując się na tę rasę, należy pamiętać, że są to psy myśliwskie. Posiadają bardzo silny instynkt łowiecki, potrafią wejść do każdej, nawet najmniejszej dziury. Mają doskonały węch. 

Teriery te nie lubią bezczynnie leżeć, za to kochają aktywność. Długie spacery, buszowanie po gęstych zaroślach i krzakach to najlepiej spędzony dla niego czas. Doskonale odnajdą się w psich sportach np. agility oraz obedience. To bardzo inteligentne psy, dzięki czemu potrafią nauczyć się wielu sztuczek. 

Idealnie spisują się w roli psów do towarzystwa. Ten towarzyski, wytrzymały, sympatyczny terier jest czujnym i nieustraszonym psem. Ma zrównoważone usposobienie, lubi przebywać i bawić się z dziećmi. Jest doskonałym psem domowym dla osób, które mogą poświęcić mu dużo uwagi i wychodzić często na spacery. Jeśli masz możliwość spędzać z nim cały dzień i często wychodzić na świeże powietrze, pies będzie bardzo szczęśliwy w mieście.

 

Norwich Terrier - charakter
Norwich Terrier 

Norwich Terrier - pielęgnacja

Jego sztywna, przylegająca sierść nie wymaga trymowania, a jedynie minimalnego szczotkowania. Pieski te są dość czyste, gdyz ich sierść nie ma tendencji do zbierania brudu. Pielęgnacja to także kontrola uszu oraz sprawdzanie czy na ich małych ząbkach nie osadza się kamień nazębny. 

 

Norwich Terrier - umaszczenie

 

  • czarne z podpaleniem
  • pszeniczne 
  • grizzly
  • odcienie rudego

Białe znaczenia lub łaty są niepożądane. Sierść mają twardą, drucianą. Jest prosta i mocno przylegająca do ciała. Podszerstek mają gęsty. 

Norwich Terrier - choroby

Do najczęstrzych dolegliwości możemy zaliczyć:

  • choroby kardiologiczne
  • kataraktę
  • jaskrę
  • przemieszczenie się rzepki


 

Norwich Terrier - żywienie

Norwich terrier nie narzeka na brak apetytu. Zje praktycznie wszystko, co wyląduje w jego misce. Unikaj przekąsek pomiędzy posiłkami, gdyż łatwo można doprowadzić do powstania u niego otyłości. Przy szkoleniu wykorzystaj np. jeden posiłek. Wybieraj dobre karmy, które nie mają w swym składzie zbóż, produktów pochodzenia zwierzęcego, mączek kostnych.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.