Look4dog.com

Dandie dinmont terrier

Kolebką dandie dinmont terriera jest kraina leżąca między Anglią a Szkocją. Początki rasy sięgają XVII wieku. Nazwa tego teriera wywodzi się od nazwiska jednej z bohaterek powieści sir Walter Scotta: „Guy mannering, czyli astrolog”, która miała psa. Ten literacki wzlot zapewnił mu wstęp na najwytworniejsze salony XIX-wiecznej Anglii. Większość przedstawicieli rasy wywodzi się z XVIII-wiecznej sfory, której właścicielem był „Piper” Allan z Northumberland z Anglii. Podobno jego psy przyczyniły się do rozwoju innej rasy, bedlington terriera.

Pierwotnie dandie dinmont terrier był doskonałym psem myśliwskim na króliki, wszelkie gryzonie, lisy, borsuki i wydry. Jego wygięty grzbiet oraz podobny do bułata ogon odróżniają dandie dinmont od innych terrierów. Był ceniony głównie za swój uroczy wygląd i bohaterską naturę. Rasa została uwieczniona pędzlem malarza Thomasa Gainsborough. Była też ulubionym psem Ludwika Filipa, króla Francji. Wśród przodków dandie dinmont terriera można wymienić: otterhounda, basseta, a także terriery: skye, border, cairn, szkockiego i bedlington.

  • Wysokość 20 - 28 cm
  • Waga 8 - 11 kg

Dandie dinmont terrier - charakter

Dandie dinmont terrier charakteryzuje się pięknym jedwabistym obrostem, jaki znajduje się na jego głowie. Ma piękne, hipnotyzujące oczy, inteligentne i rozumne spojrzenie. Kończyny są krótkie ale mocne, a sierść jest odporna na zmieniające sie warunku pogodowe. Ten terrier jest pełen wigoru, z orgomnym temperamentem i chęcią do pracy. Niezależny, stanowczy, pełen godności, bardzo inteligentny, wytrzymały, uczuciowy. 

Dandie dinmont terrier to przyjacielski, wesoły, bardzo oddany i lojalny pies. Określa się go jako filozofa wśród terrierów, gdyż dandie dinmont jest spokojny, kiedy trzeba i żywy, kiedy mu się na to pozwoli. Zalicza się do czujnych stróżów domowych, który bardzo głośno szczeka w razie niebezpieczeństwa. W stosunku do obcych jest psem nieprzystępnym, zaś dla właściciela czuły i łatwy w obcowaniu. To niezmiernie wesoły i inteligentny towarzysz, który jest w swoim żywiole, gdy jest w centrum uwagi.

Dandie dinmont terrier - charakterDandie dinmont terrier - charakter. Zdjęcie hodowla Canis Terra FCI

Dandie dinmont terrier to dynamiczny pies, który wymaga sporo ruchu. Będzie szczęśliwy korzystając z każdej ilości aktywości, jaką jest w stanie ofiarować mu właściciel. To rasa dla odważnych i spokojnych ludzi, którzy będą wiedzieli jak postępować z nieco dominującą naturą terriera i wychować go na posłusznego i wiernego przyjaciela.

Dandie dinmont terrier - umaszczenie

Umaszczenie dandie dinmont terriera może być:

  • Pieprzowe - od ciemnoniebieskiego, prawie czarnego po jasnoszare, srebrzyste. Najbardziej cenione są odcienie pośrednie. Kolor tułowia, poprzez łopatki i biodra schodzi w dół, wtapiając się harmonijnie w odcienie, jakie mamy na kończynach po łapy. Obfita czuprynka i grzywka są srebrzystobiałe.
  • Musztardowe - może być od czerwonawo brązowego do jasnopłowego. Obfita czuprynka i grzywka są kremowobiałe. Kończyny po łapy pokryte są włosem o ton ciemniejszym od tego na głowie.

Dopuszczalna jest niewielka, biała łatka na piersi i białe pazury. Natomiast białe łapy są niepożądane.

Dandie dinmont terrier - umaszczenieDandie dinmont terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Canis Terra FCI

Dandie dinmont terrier - pielęgnacja

Pielęgnacja dandie dinmont terriera jest dość łatwa. Wystarczy czesanie sztywną szczotką i grzebieniem. Dzięki tym zabiegom pozbędziemy się nadmiaru sierści. Pieski biorące udział w wystawach, będą wymagały ze strony przyszłego właściciela regularnego strzyżenia i trymowania. 

Dandie dinmont terrier - pielęgnacjaDandie dinmont terrier - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Canis Terra FCI

Dandie dinmont terrier - choroby

Rasa dandie dinmont terrier jest raczej zdrowa i wytrzymała. Jednak należy zwrócić uwagę na stan uzębienia oraz stan uszu. 

Dandie dinmont terrier - żywienie

Psy rasy dandie dinmont terrier mają doskonały apetyt, a ponieważ są w ciągłym ruchu muszą otrzymywać takie pożywienie, które zaspokoi jego potrzeby życiowe. Dobrej jakości białko zwierzęce oraz tłuszcze dostarczą mu siły i energii na cały dzień. Należy jednak pamiętać, aby ich nie przekarmiać, gdyż grozi to otyłością, która może doprowadzic do problemów pochodzących ze strony narządów ruchu. 

 

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Canis Terra FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.