Pierwsze bulteriery przypominały staffordshire terriery, dlatego w 1850 roku hodowca James Hinks skrzyżował bulteriera ze staroangielskim białym terierem i wygląd rasy uległ zmianie. Zamiarem hodowcy było to, aby pozyskać psa o lżejszej budowie, jednolitej maści i krótkiej sierści. Do rodowodu bulteriera dodał domieszkę krwi teriera angielskiego, charta angielskiego i pointera oraz dalmatyńczyka.
Bulterier miniaturowy nie wszystkim się podoba, jednak jest to pies o harmonijnej sylwetce, dobrze umięśnionym, a jego głowa ma rzymski profi. Psy te mają doskonały węch i zacięcie. Bullterrier miniaturowy jest zmniejszoną kopią bulteriera. Obie rasy mają taki sam wzorzec, różniący się jedynie rozmiarami. Już w początkach istnienia bulteriera odnotowywano osobniki ważące 4,5 kg, ale dopiero w roku 1939 brytyjski kennel Club założył dla bulteriera miniaturowego odrębną księgę rodowodową. Mimo zakazu walk psów, jeszcze w latach 90-tych XX wieku odbywały się one nielegalnie np. w USA i Niemczech, gdzie psy były szkolone do ataków na ludzi. Po tym jak doszło do śmiertelnych pogryzień, ich hodowle zaczęły być drastycznie ograniczane przez ustawodawstwo. W niektórych krajach hodowla bulteriera miniaturowego jest zakazana. Miniatura bulteriera nie jest zbyt popularna i na ringach wystawowych widuje się mało przedstawicieli rasy.
- Długość życia: 11 - 14 lat
- Wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 35,5 cm
Bulterier miniaturowy to mocno umięśniony i dobrze zbudowany pies. Jest psem żywiołowym, zdecydowanym oraz bardzo inteligentnym. Cechą charakterystyczną tej rasy jest ich jajowata, mocna głowa. Są to psy pełne odwagi i zawsze chętne do zabawy i ćwiczeń. Mają zrównoważony charakter, pogodne usposobienie. Potrafią być zdyscyplinowane, jednak bywają uparte. W stosunku do ludzi maja bardzo dobre nastawienie.
Ten oddany i towarzyski pies ma podobne cechy charakteru jak jego większy krewniak. Bulterier miniaturowy jest wyśmienitym psem domowym i z reguły lubi dzieci. Początkowo bulterier miniaturowy był uznawany za psa nad którym trudno zapanować (podobnie jak nad większym bulterierem) , o ogromnej sile i zwinności. Obecnie, wskutek selekcji hodowlanej bulterier stał się psem zrównoważonym, ale wymaga stanowczej, konsekwentnej osoby, która zna jego naturę. Jego właściciel musi być stabilny emocjonalnie oraz potrafiący zachować spokój. Bulteriery miniaturowe są przyjacielskie i posłuszne względem człowieka, jednak w stosunku do innych psów nie zawsze są nastawione przyjacielsko. Dlatego dobrze jeżeli jego właściciel będzie doświadczony i zrównoważony,i w takich sytuacjach będzie potrafił zapanować nad swoim pupilem. Bulteriery miniaturowe to wesołe, wszędobylskie psy. Lubią być w centrum zainteresowania i zawsze przy swoim opiekunie. Uwiejbiaja być głaskane, drapane i przytulane. Decydując się na tę rasę, należy pamiętać o ich pochodzeniu i do czego były wykorzystywane. W tych psach płynie krew psów polujących na gryzonie, dlatego posiadanie w domu innych mniejszych zwierząt nie do końca jest wskazane.
Nie jest to pies dla każdego. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu, bulterier miniaturowy to pies lubiący aktywnie spędzać czas. Należy mu zapewnić nie tylko aktywne spacery, ale również wyzwania umysłowe. Bywaja uparte, więc podczas szkolenia mogą się nudzic, zwłaszcz wtedy kiedy kolejny raz muszą powtórzyć to samo zadanie. Dlatego ważne jest, aby jego właściciel wykazał się kreatywnością w doborze ćwiczeń i sporą ilościa smaczków w kieszeni. Doskonale odnajdzie się w psich sportach np. agility. Jak każdy pies wymaga dobrego wychowania. Pozostawiony sam sobie, znajdzie sobie zajęcie, które na pewno Wam się nie spodoba. To jest terier, a znudzony terier potrafi w domu czy w ogrodzie zrobić cuda. Wczesna socjalizacja tych miniatur jest bardzo ważna, im wcześniej zaczniemy z nim pracować, tym lepsze efekty osiągniemy. To my musimy pokazać mu otaczający go świat i jak w nim się poruszać. Warto zabierać go wszędzie ze sobą, aby mógł poznać co to jest samochów, rowerzysta czy biegające dzieci. Bulterier miniaturowy to pies zdecydowany i mądry. Mimo groźnego wyglądu i wielkiej siły bulterier miniaturowy jest miłym, wiernym, a przed wszystkim oddanym psem domowym.
Bulterier miniaturowy - charakter. Zdjęcie hodowla Interior Terra FCI
- białe
- białe ze znaczeniami
- pręgowane
- rude
- tricolor
U białych psów umaszczenie jest białe. Pigmentacja skóry i łaty na głowie nie są w tym przypdaku wadą u tej rasy. U psów kolorowych umaszczenie podstawowe powinno dominować nad kolorem białym. Maść błękitna oraz czekoladowa są niepożądana.
Bulterier miniaturowy - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Interior Terra FCI
Krótka sierść bulteriera miniaturowego jest łatwa w pielęgnacji, gdyż nie trzeba jej codziennie szczotkować. Wystarczy, że zaopatrzymy się w wilgotną ściereczkę, która przyda się podczas powrotów z deszczowego spaceru. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na stan zębów, ponieważ rasa ta ma predyspozycje do odkładania się kamienia nazębnego.
Bulterier miniaturowy to rasa z wysokim progiem bólowym. Pies tej rasy, rzadko pokazuje, że mu coś dolega i że czuje dyskomfort np podczas spaceru. U psów tej rasy diagnozowane jest PKD – wielotorbielowatość nerek.
Bulterier miniaturowy może cierpieć z powodu zwichnięcia rzepki kolanowej. Pojawiają się u tej rasy problemy z oczami: pierwotne zwichnięcie soczewki, przetrwała błona źrenicza, katarakta. Są także podatne na alergie skórne. U białych bulterierów może wystąpić głuchota. Cierpią także na problemu układu krążenia LVOTO - stenoza zastawki mitralnej.
Bulterier miniaturowy - choroby. Zdjęcie hodowli Interior Terra FCI
Żywienie należy dostosować przede wszystkim do wieku psa oraz do jego aktywności fizycznej. Pieski, które są przez cały czas w biegu powinny otrzymywać pokarm wysokoenergetyczny. Natomiast te, które lubią spędzać czas na kanapie ich posiłki powinny być mniej kaloryczne. W przeciwnym razie grozi im nadwaga. Decydując się na żywienie gotowymi karmami, wybieraj takie, które mają powyżej 30% mięsa i są bezzbożowe.
Bulterier miniaturowy - hodowle. Zdjęcie hodowli Interior Terra FCI