Look4dog.com

Border terrier

Surowa i odległa kraina między Szkocją i Anglią stała się kolebką dzielnej i inteligentnej rasy: border teriera. Pierwsze typy border teriera pojawiły się pod koniec XVII wieku. Miały one wspólnych przodków z innymi odmianami teriera z regionu, jak lakeland, dandie dinmont, bedlington, czy, wymarły już, biało umaszczony redesdale.

Przed rokiem 1880, kiedy ustaliła się ostatecznie obecna rasa, psa tego często nazywano reedwater terierem lub coquetdale terierem. Border teriera wyhodowano pod koniec XIX wieku, by dotrzymywał kroku psom gończym i wypędzał lisa z nory podczas polowania. Jego szorstka, gęsta szata była idealna podczas długich polowań na lisy w deszczowe dni, a niewielkie rozmiary i wytrzymałość ułatwiały mu schwytanie zwierzyny nad ziemią. Z racji tego, że pies ten zawsze był terierem pracującym, nie przywiązywano zbytniej wagi do jego wyglądu zewnętrznego. Jego naturalne cechy nie zostały zatem wytrzebione przez masowe hodowle bazujące na modzie z danego okresu. Tę sympatyczną rasę ceniono za wytrzymałość i witalność. Mawiano, że border terier jest w stanie dotrzymać kroku nawet koniowi w galopie. Klub Miłośników Border Teriera powstał w Wielkiej Brytanii w 1920 roku.

  • Długość życia: 12 - 15 lat
  • Wysokość ok 40 cm
  • Waga psa 5,9 - 7,1 kg
  • Waga suczki 5,1 - 6,4 kg

Border terrier - charakter

Border terrier to pies myśliwski, żywy, małych rozmiarów, charakteryzujący się doskonałą kondycją. Jest inteligentny i bardzo wytrzymały. Border terierr uważany jest za wyjątkowego psa użytkowego, ale także świetnego towarzysza. Są czujne, energiczne oraz wykazują pasję do pracy. Rasa ta ze względu na swoją inteligencję oraz małe wymagania, cieszy się coraz to większą popularnością. Pełni głównie funkcję pieska rodzinnego oraz sportowego. Bordery to psy ciekawskie, które potrafią przebiec kilometry bez większego zmęczenia. Ich kondycja jest zadziwiająca i nie przeszkadza im niekorzystna pogoda panująca na zewnątrz. Zawsze są zwarte i gotowe do działania. Border terrier nie jest rasą agresywną i doskonale porozumie się z dziećmi. Ważna jest jednak wczesna socjalizacja i odpowiednie, konsekwentne wychowanie. Postawienie granic, co będzie wolno naszemu borderowi, a czego nie. To psy bystre, uczuciowe i bardzo lojalne wobec całej swojej rodziny. 

Akceptuje inne psy, jednak ze względu na swoją myśliwską pasję, może się zdażyć, że nie zaakceptuje kotów czy też innych mniejszych gatunków zwierząt domowych. Border nie ma wymagań mieszkaniowych. Z racji swoich małych rozmiarów, może mieszkać w każdych warunkach, pod warunkiem, że będzie miał gdzie się wyszaleć. Idealny jego towarzysz, to osoba aktywna, lubiąca długie spacery, jazdę na rowerze czy też jazdę konną. 

 

 

Border terrier - charakterBorder terrier

Border terrier - umaszczenie

Maść border teriera jest:

  • rude
  • pszeniczne
  • melanż szaro - rudy
  • niebieska z podpaleniem

Border terrier - umaszczenieBorder terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Dziekanowska Polana FCI

Border terrier - pielęgnacja

Rasa wymaga niewielkich rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych, np. sprawdzania czystości uszu czy podcinania pazurów. Kąpiel tylko wtedy kiedy jest potrzebna.

Border terrier - pielęgnacjaBorder terrier - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Dziekanowska Polana FCI

Border terrier - choroby

Border terrier jest wytrzymały, odporny na różne warunki atmosferyczne, długowieczny i zdrowy. Sporadycznie zdarzają się problemy z rzepką, np. zwichnięcie, co jest typowe dla psów o tej wielkości.

Border terrier - chorobyBorder terrier - choroby. Zdjęcie hodowla Dziekanowska Polana FCI

Border terrier - żywienie

Border terrier ma bardzo dobry apetyt i nie pogardzi żadną karmą, która znajdzie się w jego misce. Dlatego należy uważać z przekąskami, gdyż nasz pupil może łatwo przytyć. W przypadku tej rasy doskonale sprawdzi się zarówno sucha karma jak i posiłki przygotowywane w domu z surowego mięsa bez dodatku kaszy lub makaronu. 

Kupując sucha karmę, zwracaj uwagę na jej skład, to bardzo ważne. Niektóre karmy mają w swym składzie za dużo zbóż, co może przyczynić się do powstania problemów ze strony układu pokarmowego i intensywnego drapania. Chcąc żywić psa naturalnie lepiej jest zdecydować się na dietę Barf. Dieta ta polega na podawaniu psu surowych produktów od zwierząt gospodarskich takich jak mięso, podroby, mięsne kości i tłuszcz. Warto zgłębić swoją wiedzę na ten temat. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.