Look4dog.com

Australian Silky Terrier

Brytyjscy imigranci przywieźli swoje psy, m.in. yorki, do Australii. Na antypodach już dawno zamieszkiwał stalowobłękitny, szorstkowłosy terier australijski, którego skrzyżowano z dandie dinmont terierem. W żyłach pierwszego z nich płynie krew nie tylko yorkshire, ale też cairn i norwich terierów). Hodowla silky terriera australijskiego została następnie uszlachetniona przez domieszkę teriera skye oraz ponownie yorka. W przeciwieństwie do yorkshire teriera, szata australian silky teriera nie sięga aż do ziemi i nie zakrywa łap psa. Połysk szaty zawdzięcza natomiast spokrewnieniu z dandie dinmont terierem.

Silky terrier australijski początkowo nazywany był: „Sydney silky” i aż do roku 1945 jego potomkowie byli rejestrowani pod tą nazwą. Silky terrier służył zarówno jako pies do towarzystwa, jak i do łapania szczurów. W 1959 roku rasa została uznana w USA. Pierwszy wzorzec rasy opublikowano w 1962 roku.

  • Długość życia 12 - 15 lat 
  • Wysokość w kłębie 23 - 26 cm
  • Waga 4,5 kg - 7 kg
     

Australian Silky Terrier - charakter

Australian Silky terrier to pies o zwartej budowie, raczej niskonożny o średniej długości tułowia i smukłej sylwetce. Jest silny by polować i eliminować domowe gryzonie. Do czego był używany. Jedwabista, prosta sierść z przedziałkiem biegnącym wzdłuż ciała stanowi dopełnienie wyrazu i sprawia, że odnosimy wrażenie iż pies jest wypielęgnowany. Ma typowe dla teriera cechy, jest pełen temperamentu, odważny i żywotny. Jako pies do towarzystwa nie ma sobie równych.

Jak każdy terier wymaga od swojego właściciela wszesnej socjalizacji. Warto zabierać go w każde miejsce, aby mógł zapoznać się z otaczającym go światem, dzięki czemu, kiedy już dorośnie stanie się pewny siebie psem. Należy pamiętać, że Australian Silky terrier jest psem o ogromnych pokładach energii. Potrzebuje bardzo dużo ruchu w postaci aktywności fizycznej, a także wyzwań umysłowych. Uczy się szybko i chętnie, bowiem cechuje go bardzo duża inteligencja. Nauka i szkolenie powinno być oparte na zabawie, pochwałach i nagrodach. Pamiętajcie, że tak jak każdy terier nasz Australian Silky terrier może być uparty i będzie chciał postawić na swoim. Dlatego należy na to zwracać uwagę i nie pozwalać na takie zachowanie. Jego przyszły właściciel powinien być osobą kreatywną, cierpliwą, a przede wszystkim konstkwentną, w przeciwny razie to on będzie rządził w domu. Jest bardzo przywiązany do swoich właścicieli, uwielbia spędzać z nimi każdą chwilę, im więcej poświęcimy mu czasu tym lepiej. 

Australian Silky Terrier - charakterAustralian Silky Terrier - charakter. Zdjęcie hodowla Chluba Oli FCI

Zawsze jest serdeczny i szczery, nigdy złośliwy. Australian Silky terrier to bardzo bystry i krzepki piesek. Jest pełen chęci do figli i zabawy z dziećmi. Lubi kiedy wyznacza mu się konkretne zadania do wykonania. Doskonale sprawdzi się jako pies sportowy np trenując agility. 

To rasa inteligentna i ciekawska. Piesek ten wymaga codziennych, długich spacerów, by wyładować nadmiar energii. Bywa szczekliwy, kiedy uzna, że jest to konieczne. Pies tej rasy zachował swój instynkt myśliwski i przy każdej okazji będzie tropił gryzonie. Dlatego na spacerach lepiej trzymać go na smyczy i nie próbować zaprzyjaźniać go z małymi zwierzętami domowymi. Z kotem i innymi psami dogada się bez problemu. 

Australian Silky Terrier - pielęgnacja

Australian Silky terrier wymaga systematycznej pielęgnacji, do której należy go przyzwyczaić od szczeniaka. Możesz również wybrać się z nim do salonu groomerskiego. Podczas zabiegów zachowaj delikatność, aby nie stresować psa i nie zrazić go do pielęgnacji w przyszłości. Wymaga regularnego wyczesywania oraz cotygodniowych kąpieli. Po umyciu, włosy należy dokładnie rozczesać, przy pomocy szczotki, a następnie grzebienia, po czym wysuszyć. W celu zabezpieczenia włosów przez uszkodzeniami można nakładać olejek. Zapobiegnie to łamaniu włosa. Usuwaj regularnie wydzielinę z okolic oczu i utrzymuj w czystości okolice odbytu, szczególnie u czworonogów z dłuższą sierścią.

Australian Silky Terrier - pielęgnacjaAustralian Silky Terrier - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Chluba Oli FCI

Australian Silky Terrier - umaszczenie

Wszystkie odcienie niebieskie z płowym podpaleniem. Bardziej cenione są intensywne odcienie i wyraźnie odgraniczone podpalania. Niedopuszczalna jest  maść srebrna i biała. błękitna maść na być czysta, bez płowych i brązowych nalotów. Podpalanie również musi być czyste bez czerwonego przesiania. Maść czarną dopuszcza się u szczeniąt, jednak po 18 miesiącu życia pies musi być już błękitny. Włos teriera jest gładki, delikatny, błyszczący oraz jedwabisty. Długość musi być odpowiednia, aby nie przeszkadzała w ruchu.

Australian Silky Terrier - umaszczenieAustralian Silky Terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Chluba Oli FCI

Australian Silky Terrier - choroby

Australian silky terier to rasa odporna na choroby i długowieczna, ponieważ w trakcie hodowli nie została aż tak zmieniona, jak inne małe pieski np. yorkshire terier. Silky doskonale radzą sobie zarówno w wysokich jak i niskich temperaturach. Silky, który ma zostawiony długi włos nie powinien nosić żadnych kubraczków, gdyż powodują one powstawanie kołtunów, łamanie włosa.

Z chorób jakie mogą wystapić u niektórych osobników to: zaćma, postępujący zanik siatkówki (PRA), epilepsja, choroba Cushinga, alergie, choroba Legga-Calvé’a-Perthesa (LCP). Dlatego bardzo ważne jest przy wybieranu hodowli tej rasy, aby pytać hodowcy czy jego psy są przebadane pod kątem tych chorób. 

Australian Silky Terrier - chorobyAustralian Silky Terrier - choroby. Zdjęcie hodowla Chluba Oli FCI

Australian Silky Terrier - żywienie

Jako psy miniaturowe o dużym temperamencie australijskie silky teriery mają zapotrzebowanie na posiłki wysokoenergetyczne. Możesz je przygotowywać w domu, uzupełniając o preparaty wapniowo-witaminowe i mineralne, lub kupować gotowe karmy. Zadbasz też w ten sposób o stan sierści psa. Jeśli pies ma mały apetyt, podawaj mu karmę dla szczeniąt. Zawiera ona więcej składników energetycznych niż karma dla psów dorosłych, tym samym mniejsza porcja zaspokoi dziennie potrzeby żywieniowe psa. Starsze i otyłe psy powinny dostawać pożywienie mniej kaloryczne. Dzienną porcję możesz podzielić na kilka mniejszych posiłków. 

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Ekwiwalent FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.