Szpice to wieloletnia rasa, znana już w Średniowieczu. Wywodzą się od psów z epoki torfowej, sprzed około 6 tysięcy lat temu. Szpice są członkami dużej psiej rodziny, której wspólnymi cechami są: szpiczasty pysk, szpiczaste, stojące uszy, osadzony wysoko na grzbiecie i skręcony ogon. Szpice uważa się za przodków wszystkich domowych ras. Hoduje się trzy odmiany szpiców, uznane za odrębne rasy. Różnią się one między sobą jedynie wysokością i umaszczeniem.
Szpica europejskiego wykorzystywano od wieków jako psa: pasterskiego, myśliwskiego, pociągowego, obronnego i stróżującego. W różnych krajach powstawały regionalne odmiany szpiców, z wyglądu do siebie podobne. Niemieckie szpice przypuszczalnie sprowadzili do Holandii Wikingowie, którzy najeżdżali tamtejsze tereny w Średniowieczu i przy okazji zabierali ze sobą pasterskie psy z północy, np. lapphundy.
Mimo doskonałej adaptacji do terenów i obowiązków szpice europejskie nie były doceniane długie lata.
Dopiero XV-wieczna literatura zaczęła je przedstawiać bardziej pozytywnie. Szpic średni kolorowy klasyczny brązowy/czarny był hodowany w rejonach Wirtembergii. W zasadzie niczym nie różni się od dużego i małego szpica, oprócz wielkości. Choć szpice średnie białe były od niego popularniejsze i bardziej lubiane w kręgach szlacheckich, odmiana kolorowa (brązowa i czarna) również zyskała grono wielbicieli.
FCI uznaje Niemcy jako ojczyznę szpica średniego klasycznego brązowego/czarnego, ale głównie Holandia i Wielka Brytania przyczyniły się do udoskonalenia rasy.
- Wysokość psa to: 34 cm
- Długość życia: 12-15 lat
Waga proporcjonalna do wielkości.
Szpic średni kolorowy klasyczny czarny/brązowy to pies żywy, wesoły, pogodny i oddany rodzinie. Szpice to bardzo inteligentne i czujne czworonogi. Ich natura jest przemiła, a werwa ogromna. Szpic średni kolorowy czarny/brązowy klasyczny jest pojętnym, chętnym do nauki i posłusznym uczniem. Zazwyczaj szpice średnie kolorowe lubią dzieci, ale w przypadku zbyt dużego zainteresowania ze strony najmłodszych, pies może stać się nerwowy.
Z psami i innymi zwierzętami domowymi żyje dobrze. Niektóre szpice, ze względu na bujne futro, mają wrażenie, że są znacznie większe niż w rzeczywistości, co może prowadzić do zaczepek znacznie większych psów. Należy je delikatnie wyprowadzić z tego błędu. Szpicom średnim kolorowym klasycznym wystarczają krótkie spacery, co nie znaczy, że pogardzą możliwością dłuższego wyjścia. To rasa aktywna, która lubi bawić się w ogrodzie.
Szpic średni kolorowy klasyczny brązowy/czarny jest dobrym psem stróżującym, który zawsze ostrzeże o pojawieniu się nieznajomych.
Dość wcześnie rozpocznij szkolenie pupila, np. by na dźwięk dzwonka zaszczekał tylko kilka razy albo przy wejściu gości, a następnie uspokoił się. To zalecenie wprowadzaj w życie konsekwentnie.
Umaszczenie szpica średniego kolorowego klasycznego brązowego/czarnego, jak sama nazwa wskazuje, jest czarne lub brązowe (czekoladowe). Szpic ma podwójną szatę. Włos jest długi, prosty, odstający. Włos okrywowy jest krótszy i gętszy. Podszycie jest wełniste. Głowa, uszy okryte są krótkim, gęstym aksamitnym włosem. Włos nie może byc falisty, kędzierzawy, a na grzbiecie nie może byc przedziałka. Ogon powinien być obficie owłosiony.
Szpica średniego kolorowego klasycznego trzeba dobrze wyczesać grubym grzebieniem, a następnie lekko wyszczotkować. Nie używaj gęstego grzebienia i nie wyczesuj psa zbyt często, ponieważ można w ten sposób uszkodzić podszerstek. Regularnie przycinaj pazury psa, jeżeli podczas spaceru sam sobie ich nie ściera, dbaj o stan zębów oraz czystość uszu. Jest to bardzo ważne, aby móc wcześnie zareagować zanim rozwinie się stan zapalny wewnątrz ucha.
Szpic średni kolorowy klasyczny czarny/brązowy zaliczany jest do jednej z najzdrowszych ras. Problemy ze zdrowiem zdarzają u niego bardzo rzadko. U niektórych osobników stwierdzono padaczkę, dysplazję czy też wypadanie rzepek albo choroby oczu.
Szpice mają dobry apetyt. Jak wszystkie mniejsze rasy charakteryzują się szybkim metabolizmem, więc najlepiej, jeżeli będzie to karma przeznaczona dla psów ras małych lub średnich. W większości karmy suche, jakie są dostępne na naszym rynku, są dobrze zbilansowane, dzięki czemu piesek otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Swojego pupila można także karmić surowym mięsem. To dieta Barf. Dieta Barf oparta jest, na żywieniu surowymi produktami z dodatkiem podrobów oraz mięsnych kości. W diecie tej, musimy sami bilansować ilość poszczególnych produktów, dlatego warto się z nią zapoznać.