Pierwsze szpice pojawiły się na naszej planecie już 6 tysiącleci temu. Jako rasa pierwotna, uważane są za przodków wielu europejskich ras. Od wieków szpic mały kolorowy służył człowiekowi jako towarzysz polowania, pies pociągowy, pies obronny oraz pilnujący obejścia. Miał za zadanie również pędzić bydło i owce na nowe pastwiska.
Na terenie Europy wykształciło się sporo regionalnych odmian szpica, w różnych rozmiarach. Są one spokrewnione z rasami pasterskimi z północnej Europy, np. szwedzkimi lapphundami. Szpice zdobyły popularność w XV-tym stuleciu, kiedy to zaczęły być traktowane jako psy do towarzystwa i ozdobne. Pojawiały się na salonach oraz były towarzyszami stangretów. Mieszkały także w stajniach, gdzie pełniły rolę szczurołapów. Za ojczyznę szpica małego kolorowego współczesnego uznaje się Niemcy. Faktem jest jednak, że dopiero brytyjscy i holenderscy hodowcy psów ulepszyli rasę i doprowadzili do jej popularyzacji na całym świecie.
- Wysokość psa to 26 cm
- Długość życia: 12-15 lat
Waga proporcjonalna do wielkości psa.
Szpic mały kolorowy współczesny jest dobrą rasą nawet dla osób bez doświadczenia w układaniu psów. Z uwagi na to, że jest inteligentny i posłuszny, szkolenie przebiega wzorcowo. Trzeba jednak uważać na lekką niezależność psa, który zawsze będzie próbował osiągać swoje cele. W tym sympatycznym małym psie drzemie też zadziorność i dużą odwaga. Czasem wydaje mu się, że dorównuje rozmiarami większym psom, które regularnie zaczepia.
Dlatego od szczenięcych lat należy właściwie socjalizować swojego szpica. Z reguły jest zgodny wobec innych czworonogów, czyli psów i kotów. Szpic mały kolorowy współczesny dobrze czuje się w obecności starszych dzieci. Najmłodsze pociechy, które nie znają zasad koegzystencji ze zwierzętami, mogą wywołać u niego niepokój i drażliwość. Chociaż pies nie ma potrzeby dużej i długiej aktywności, to nie należy zaniedbywać spacerów i każdego dnia dać mu szansę spożytkować swoją duża energię. Szpic mały współczesny jest czujnym stróżem, któremu nie umknie nic niepokojącego. Jednak należy go stopniowo oduczać nadmiernej szczekliwości, aby był bezproblemowym i cichym towarzyszem człowieka, zarówno w domu, jak i w bloku.
Szpica małego kolorowego współczesnego należy dokładnie wyczesać grubym grzebieniem, a następnie delikatnie wyszczotkować.
Nie używaj nigdy gęstego grzebienia ani nie czesz psa za często, bo możesz w ten sposób uszkodzić podszerstek.
Umaszczenie szpica kolorowego współczesnego jest czarno-białe lub brązowo-białe (czekoladowo-białe). Włos jest długi i prosty, odstający od ciała. Włos okrywowy jest krótki i gęsty. Podszycie jest wełniste. Głowa, uszy, kończyny przednie i tylke okryte są krótkim gęstym aksamitnym włosem. Ogon obficie owłosiony. Włos nie może byc falisty ani kędzierzawy. Na grzbiecie nie może byc przedziałka.
Szpic mały kolorowy współczesny, jak inne szpice, należy do bardzo odpornej kategorii ras. Od czasu do czasu zdarzają się choroby takie jak: epilepsja, dysplazja stawowa, wypadanie rzepki albo schorzenia oczu.
Te małe delikatne pieski nie wymagają specjalnej diety. Pokarm jaki znajdzie się w jego miseczce powinien zawierać białko zwierzęce, witaminy, sole mineralne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Posiłki powinny być podawane raczej o stałych porach. Szczeniaki powinny otrzymywać sucha karmę dedykowaną szczeniaką, gdyż jest ona bogatsza w różnego rodzaju składniki pokarmowe niż karma dla psów dorosłych.