Szpic japoński ma wspólnego przodka ze szpicem nordyckim. Podobnie jak większy o połowę samoyed, szpic japoński jest blisko spokrewniony również ze szpicem niemieckim oraz pomorskim. Wbrew nazwie, szpic japoński nie pochodzi z Japonii, a jego przodkowie zostali przywiezieni na statkach kupieckich z USA, Chin czy Australii, by w Japonii ukształtować nową rasę. Jej przodkami są m.in. z łajki syberyjskie, psy eskimoskie oraz szpice niemieckie.
W 1921 roku po raz pierwszy pokazano szpica japońskiego na wystawie, a w roku 1948 nadano mu nazwę: „szpic japoński”, która obowiązuje do dziś. Co ciekawe, w Japonii rasa nie jest zbyt popularna, a zdecydowanie bardziej interesują się nią Finowie, Szwedzi i Brytyjczycy. W Wielkiej Brytanii częstym widokiem jest szpic japoński w roli kompana kierowcy ciężarówki. Szpic japoński stosunkowo niedawno zdobył światową popularność i obecnie jest często pokazywany jako pies wystawowy.
- Długość życia: 12 - 16 lat
- Wysokość psa w kłębie to: 30 - 38 cm
- Wysokość suki w kłębie to: 25 - 35 cm
Lojalny szpic japoński jest psem czujnym, inteligentnym, żywym i odważnym, który świetnie sprawdza się w roli psa do stróżowania. Szpic japoński to pies posłuszny i wesoły, nie jest także trudny do ułożenia, ale ważne, by przewodnik postępował konsekwentnie. Szpic japoński uczy się szybko i czerpie dużą przyjemność z takich sportów, jak próby na torze przeszkód i łapanie rzuconej piłki.
Zazwyczaj szpic japoński żyje zgodnie z dziećmi, jednocześnie większość szpiców japońskich ma skłonność do wykazywania rezerwy wobec obcych. Towarzystwo innych psów i zwierząt nie sprawia szpicowi japońskiemu kłopotów.
Jako rasa pasterska, szpic japoński wymaga sporej ilości ruchu. Aby Twój pupil był psem zdrowym i szczęśliwym, wyprowadzaj go na spacer co najmniej trzy razy dziennie i pozwalaj na systematyczną zabawę oraz hasanie bez smyczy.
Szpic japoński powinien być codziennie szczotkowany, ale trzeba uważać, aby nie uszkodzić przy tym zabiegu delikatnego podszerstka. W okresie linienia do usuwania martwych włosów używaj grzebienia z dwoma rzędami metalowych zębów. Ważne, by pamiętąć o przycinaniu psu pazurów oraz dłuższych włosów między opuszkami palców.
Maść szpica japońskiego jest jednolicie biała. Jego szata to sztywne, gęste i odstające od skóry włosy z grubym i gęstym podszerstkiem.
Japońskie szpice są ogólnie zdrowe i długowieczne, a schorzenia dziedziczne występują u nich rzadko.
Głównym problemem może być zwichnięcie rzepki, choroby oczu oraz alergie.
Małe rasy psów, jak szpic japoński, mają bardzo dobry metabolizm. Szybko spalają energię, więc powinny jeść często, ale mało.
Karma opracowana dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych, a jej wielkość granulek dostosowana jest do wielkości psa. To zachęca psa do dokładnego gryzienia oraz wspomaga trawienie. Sucha karma nie powinna zawierać produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, zbóż i barwników. Wybierając karmę należy kierować się jej składem - im więcej jest w niej mięsa tym lepiej dla zdrowia naszego psa.