Look4dog.com

Siberian husky (Husky syberyjski)

Ten elegancki pies o wilczym wyglądzie, wspaniałym temperamencie i ogromnej wytrwałości został wyhodowany przez wędrownych Czukczów ze wschodniej Syberii. Potrzebowali oni śmiałego psa zaprzęgowego, obdarzonego siłą, wytrzymałością i szybkością. Husky służył również do pilnowania reniferów i domostw. Oprócz hodowców reniferów, husky był też psem osiadłych rybaków oraz myśliwych na Syberii.

Szerzej poznano jego zalety podczas gorączki złota na Alasce, gdy jedynym dostępnym środkiem transportu były sanie z psim zaprzęgiem.
Pomiędzy psimi sforami istniała silna rywalizacja, a husky zasłynęły ze zwycięstw w wyścigach sań. Husky trafił do USA w 1909 roku za pośrednictwem handlarzy futer. Rasa zyskała ponowny rozgłos podczas II wojny światowej, biorąc udział w akcjach poszukiwawczo-ratunkowych.  Husky stały się niekwestionowanymi mistrzami psich zaprzęgów. Doskonale sprawdzały się w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Sławę zdobyły biegiem sztafetowym na 674 mile. Transportowały one surowicę przeciwko dyfterytowi i uratowały miasto Nome od epidemii.  American Kennel Club uznał husky za osobną rasę już w XIX wieku.

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 53 - 60 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 50 - 56 cm
  • Waga psa: 20 - 28 kg
  • Waga suki: 15 - 23 kg

Siberian husky (Husky syberyjski) - charakter

Husky syberyjski to pies średniej wielkości, wesoły i żywiołowy. Jest psem pracującym, swobodnym i pełnym gracji oraz szybkim i lekkim w ruchu. Siberiana husky jest przyjacielski i łagodny, ale zarazem czujny i otwarty. Nie wykazuje cech pożądanych u psa stróżującego, nie jest bowiem nadmiernie podejrzliwy w stosunku do obcych czy agresywny w stosunku do innych psów. Podstawowe cechy tego psa to inteligencja, posłuszeństwo i entuzjastyczna postawa. Dzięki czemu jest przyjemnym towarzyszem i świetnym pracownikiem.

Husky to pies idealny dla osób lubiących aktywny tryb życia. Świetnie nadaje się do trenowania sportów zaprzęgowych, dogotrekkingu, biegów przełajowych czy wypraw rowerowych. Odznacza się przyjazną naturą, łagodnością oraz olbrzymią chęcią do pracy. To inteligentny pies o dużej wytrzymałości i przyjaznym nastawieniu. Jest bardzo pomysłowy i sprytny. Ma doskonale rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego nie powinien biegać w lasach bez smyczy. Niestety lubi uciekać, bo jest ciekawy świata.

Siberian husky (Husky syberyjski) - charakterSiberian husky (Husky syberyjski) - charakter. Zdjęcie hodowli FIRE IN PAWS FCI

Psy tej rasy są bardzo wylewne w stosunku do wszystkich ludzi, również i obcych. To psy nie nadające się na stróżów posesji. Pozbawione są agresji i uwielbiają towarzystwo człowieka. Nie czują się dobrze pozostawione same w domu przez dłuższy czas, zaczynają się wtedy nudzić i wyć, bo psy te nie szczekają. Natomiast husky pozostawiony sam na podwórku będzie szukał możliwości przedostania się za ogrodzenie. Psy tej rasy mają bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, i z łatwością potrafią upolować np. kurę sąsiada. Często są obojętne wobec psów napotkanych na spacerze.

Rasa ma dość specyficzny charakter. Husky wymaga konsekwentnego układania już od szczeniaka, inaczej będzie krnąbrny, nieposłuszny, przebiegły i złośliwy. Ze względu na zachowany silny instynkt łowiecki, spacery powinny odbywać się wyłącznie na smyczy. Husky nigdy nie jest skłonny do bezgranicznego podporządkowania się człowiekowi. Dlatego ten miły i nieagresywny pies nigdy nie będzie w 100% posłusznym domowym pupilkiem. Bardzo źle znosi rozstania z rodziną i samotność, dlatego już od szczeniaka należy go do tego przyzwyczajać. Doskonale rozumie się z dziećmi.

Siberian husky (Husky syberyjski) - charakterSiberian husky (Husky syberyjski) 

Siberian husky (Husky syberyjski) - pielęgnacja

Psa tej rasy wystarczy raz w tygodniu wyczesać. U siberiana husky dopuszczalne jest trymowanie bokobrodów, a także sierści między palcami oraz wokół łap. W innych miejscach jest niedopuszczalne. Niezbyt dobrze znosi upały, dlatego latem pies powinien mieć zawsze dostęp do cienistego i chłodnego schronienia oraz zimnej wody.

Siberian husky (Husky syberyjski) - pielęgnacjaSiberian husky (Husky syberyjski) - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli FIRE IN PAWS  FCI

Siberian husky (Husky syberyjski) - umaszczenie

U husky syberyjskiego dopuszcza się wszelkie typy umaszczenia - od białe do czarnego. Powszechnie występują znaczenia na głowie, charakterystyczne wyłącznie u tej rasy.

Sierść siberiana husky jest podwójna, średniej długości i sprawia wrażenie gęstej, lecz nigdy nie jest tak długa, by przesłaniać kontury sylwetki psa. Podszycie jest miękkie i gęste, wystarczającej długości, by podtrzymywać wierzchnią okrywę. Włosy wierzchniej okrywy są proste i dosyć gładko przylegające, nigdy zaś twarde czy odstające od tułowia. Należy mieć na uwadze, że brak podszycia w okresie linienia jest zjawiskiem normalnym. Trymowanie bokobrodów oraz sierści między palcami i wokół łap, celem nadania bardziej starannego wyglądu, jest dopuszczalne. Trymowanie sierści w innych miejscach jest niewybaczalne i powinno być surowo karane.

Siberian husky (Husky syberyjski) - umaszczenieSiberian husky (Husky syberyjski) - umaszczenie. Zdjęcie hodowli FIRE IN PAWS  FCI

Siberian husky (Husky syberyjski) - choroby

Husky syberyjski to mocny i wytrzymały pies. Mogą pojawić się problemy z oczami np młodzieńcza katarakta, defekt rogówki i postępujący zanik siatkówki. U niektórych osobników stwierdzono dysplazję stawu biodrowego. Należy pamiętać, że szczenięta powinny przejść badania oczu, a w wieku około 7 miesięcy powinny mieć wykonane wstępne rtg w kierunku dysplazji. Husky niestety są wrażliwe na niektóre leki, szczególnie te znieczulające oraz uspokajające. Dlatego przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym należy porozmawiać z weterynarzem.

Siberian husky (Husky syberyjski) - żywienie

Podobnie jak każdy pies, także husky suberyjski może być karmiony wysokogatunkową karmą suchą albo mokrą, pod warunkiem, że zapewni mu ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wpływające na prawidłowy wzrost i jego rozwój. Jest to bardzo istotne w przypadku dorastających szczeniaków. Możesz kupować dobrze zbilansowane karmy dla psów użytkowych, dostosowane do wieku, stanu zdrowia i aktywności Twojego pupila. Najlepiej jeżeli nie będą zawierały zbóż, a głównym składnikiem będzie mięso świeże lub suszone.

Alternatywą suchej karmy jest dieta Barf, polegająca na podawaniu psu surowego mięsa oraz surowych podrobów, ryb, warzyw i owoców. Zaletą tej diety jest to, że pies otrzymuje pokarm świeży i nieprzetworzony, dzięki czemu do organizmu trafiają wszystkie niezbędne minerały, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6. Pamiętaj, aby pies miał zawsze stały dostęp do czystej wody.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.