Shiba inu to rasa starożytna, związana z prefekturami Gifu, Toyama oraz Nagano, zlokalizowanymi w środkowej Japonii. W dialekcie Nagano „Shiba inu” oznacza: „małego psa” lub krzaki, przez które biegnie pies za zwierzyną. Szkielet psa tego typu znaleziono w ruinach datowanych na okres Jomon (8000-200 lat p.n.e.).
Shiba inu jest wyśmienitym psem myśliwskim, wystawiającym i tropiącym zwierzynę. Porusza się pewnie, swobodnie i sprytnie. Shiba inu nie wykazuje zmęczenia podczas przemierzania wymagających terenów górskich. Służy do polowania na zające oraz jelenie. Dobrze spisuje się jako płochacz. W ostatnich latach Shiba inu stał się ulubieńcem wystawców, a na arenie międzynarodowej plasuje się tuż za akitą japońską.
- Długość życia 12 - 15 lat
- Wysokość psa w kłębie ok 40 cm
- Wysokość suki w kłębie ok 37 cm
- Waga ok 10 kg
Shiba inu jest psem małej wielkości o harmonijnej budowie z dobrze rozwiniętymi mięśniami i mocnej budowy. To szybki o swobodnym i pięknym ruchu pies. Rasa ta jest wierna oraz bardzo czujna. Ma szlachetną głowę, wyraziste i władcze spojrzenie.
Shiba inu to pies, który łatwo przywiązuje się do człowieka pod warunkiem, że zdobęda jego zaufanie. Jest przyjaznym, pogodnym i wrażliwym czworonogiem, który w roli ulubieńca rodziny będzie się czuł jak ryba w wodzie. To rasa wierna i lubiąca towarzystwo. Jest psem niezależnym oraz bardzo lojalnym. Ma wesołe i przyjacielskie usposobienie. Lubi zabawę, spacery i ceni sobie każdą współpracę i aktywność ze swym opiekunem. Wobec obcych osób staje się nieufny i zdystansowany. Psy tej rasy mają doskonałą pamięć, dzięki której zarówno pamięta te dobre, jak i złe chwile. Dlatego też szkolenie i wczesna socjalizacja mają kluczowe znaczenie w dalszym jego życiu. Shiba inu wymaga konsekwentnego i spokojnego wychowania. Z uwagi na ich wybitną inteligencję i niezależność nie podporządkuje się osobie, która ma uległy charakter, nie jest stanowacza i nie jest kreatywna.
Shiba inu jest zrównoważony i raczej mało szczekliwy. To także pies miły, czujny i ciekawy świata. Psy tej rasy doskonale potrafią przystosować się do różnych warunków. Jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że shiba inu jest odrobinę uparty i niezależny, szkolenie nie będzie problematyczne i aby jednocześnie sprawiało psu przyjemność, przeplataj elementy zabawy i ćwiczeń. W stosunku do dzieci są cierpliwe i wyrozumiałe. To psy, które znakomicie odnajdą się w różnego rodzaju psich sportach. Shiba inu charakteryzuje się tym, że potrafią przystosować się do stylu życia swoich domowników. Dzięki czemu, rasa ta jest idealna dla osób, które przebywają dłużej poza domem.
Shiba inu - charakter. Zdjęcie hodowli Ritorusamurai FCI
W stosunku do innych psów, może być agresywny. Do obcych mu osób wykazuje pewną rezerwę. Dlatego ważna jest wczesna socjalizacja i zaznajamianie naszego psa z otaczającym go światem. Warto go zabierać w skupiska ludzi, na spacery po ruchliwych ulicach, aby wiedział co to jest samochód, rowerzysta czy przejeżdżający obok motor. Jak podrośnie, będzie wtedy psem pewnym siebie. Pozwalaj mu również na zabawę z innymi psami. Jeżeli będziesz psa izolować od tego typu bodźców, wychowasz Shibe na psa tchórzliwego, który będzie się bał dźwięków, ludzi i psów, wobec czego może reagować agresją. Dlatego warto zadbać o dobrą socjalizację.
Na ogół nie sprawia problemów w kontaktach z dziećmi. Ten elastyczny i mało wymagający pies przystosuje się do każdych warunków, chociaż wymaga sporej ilości ruchu. Potrafi biegać godzinami, więc najszczęśliwszy będzie w rodzinie wyjątkowo aktywnych ludzi. W jego naturze leży również przestrzeganie czystości.
Shiba inu ma sierść w kolorach:
- ruda,
- czarna podpalana,
- sezamowa,
- czarna sezamowa,
- ruda sezamowa
Umaszczenie sezamowe to równomierne połączenie białych i czarnych włosów.
Umaszczenie czarne sezamowe to przewaga czarnych włosów nad białymi.
Umaszczenie rudo sezamowe to rude tło, połączone z czarnymi włosami.
Shiba inu - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Ritorusamurai FCI
Sierść shiba inu nie wymaga długich godzin pielęgnacji, za to jest szorstka i sztywna. Aby szata psa miała zadbany wygląd, wystarczy ją kilka razy w tygodniu wyczesać. Ponadto sprawdzaj regularnie stan zębów i uszu psa oraz oczyszczaj je, aby unikać stanów zapalnych.
Shiba inu - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Buziaczek FCI
Nawet tak zdrowa rasa jak Shiba Inu może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego czy zaćmę. Jeśli szczeniak pochodzi od zaufanego hodowcy, to ryzyko jest minimalne.
Latem powinniśmy ograniczyć aktywność fizyczną psa, bo gęste futro Shiba inu bardzo mu ciąży i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Zapewnij pupilowi dostęp do wody i cienistego, chłodnego miejsca, w którym będzie mógł się skryć.
Shiba inu - choroby. Zdjęcie hodowli Ritorusamurai FCI
Każdy pies jest inny, dlatego należy sposób żywienia wybrać pod swojego pupila. Tylko właściciel wie jaka jest jego aktywność i stan zdrowia. Należy pamiętać, że nasz przyjaciel jest mięsożercą, a jego układ pokarmowy doskonale trawi zarówno surowe mięso jak i mięsne kości. Dlatego warto zastanowić się nad dietą Barf. Gdyby nasz pies żył na wolności na pewno skorzystał by z diety Barf. Przy tym sposobie żywienia pies otrzymuje surowe mięso, które nie jest poddane obróbce termicznej, zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze tak bardzo potrzebne psu. W diecie tej są też obecna warzywa i owoce, które dostarczają błonnik i dobre węglowodany. Im więcej gatunków mięs otrzymuje pies tym lepiej. Jego dieta jest różnorodna i dostarcza organizmowi to czego potrzebuje. Stosując ten model żywienia wiemy co ląduje w misce naszego czworonożnego przyjaciela.
Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Ritorusamurai FCI