Przodkami samoyeda były wytrzymałe szpice europejskie. „Uśmiechnięty pies Północy” zawdzięcza nazwę plemieniu Samoyedów z Syberii. Za dnia był przez nich wykorzystywany jako pies zaprzęgowy do ciągnięcia sań i pilnowania stad reniferów, a w nocy służył jako „piecyk” ogrzewający śpiących w jurtach ludzi. Jego związek z człowiekiem zawsze był bliski, a jednocześnie samodzielność psa nie była nigdy kwestionowana.
Inna nazwa samoyeda to „Smiling Sammy”, czyli: „uśmiechnięty Sammy”. Samoyed był jednym z psów, które ciągnęły zaprzęgi Fridtjofa Nansena i Ernesta Shackeltona podczas ich wypraw na biegun północny. Pies trafił do USA i Europy za pośrednictwem handlarzy futer na początku XX wieku. Od razu zyskał grono amatorów. Jest szybki i bardzo wytrzymały. W przeciwieństwie do innych psów zaprzęgowych, samoyed w swojej ojczyźnie jest trzymany w domu. Obecnie coraz rzadziej jest psem zaprzęgowym, a częściej reprezentatywnym.
- Długość życia: 12 - 13 lat
- Wysokość psa w kłębie: do 57 cm
- Wysokość suki w kłębie: do 53 cm
Samoyed jest średniej wielkości, elegancki biały arktyczny szpic. Sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego, pełnego wdzięku, prężnego, dostojnego i pewnego siebie. Samoyeg to także przyjacielski, otwarty, czujny i aktywny pies. Ma bardzo słaby instynk łowiecki. Pod żadnym pozorem nie może być płochliwy, ani agresywny. Jest bardzo towarzyski i nie nadaje się do roli psa stróżującego.
Samoyed jest oddanym, lubiącym dzieci, nieco niezależnym ale posłusznym psem. Ten elegancki biały arktyczny szpic jest psem wyjątkowo pogodnym, wesołym, pełnym życia, pozbawionym agresji. Jako szczeniak jest bardzo aktywny, ruchliwy i czasem trudny do ujarzmienia. Natomiast kiedy już osiągnie dojrzałość i będzie odpowiendio wychowany, staje się psem bardzo zrównoważonym i chętnym do pracy. Samojed świetnie sprawdza się w roli psa do towarzystwa i będzie idealnym kompanem dla osób lubiących spędzać aktywnie czas na łonie natury.
To idealny pies, mogący brać udział w wystawach psów rasowych oraz w różnego rodzaju sportach kynologicznych, między innymi w dog dancingu. Samoyed to rasa idealna dla rodzin z dziećmi gdyż jest czułym, cierpliwym zawsze chętnym do zabaw ze swoimi młodszymi właścicielami. Ten piękny śnieżnobiały pies jest lojalny, niezależny, który w tempie ekspresowym uczy się komend i różnego rodzaju poleceń. Pies wymaga cierpliwego i stanowczego szkolenia. Jeżeli podczas wychowywania samojeda będziemy konsekwentni, wtedy wyrośnie z niego najsympatyczniejszy i oddany przyjaciel. Ze względu na swoja łagodność rasa ta wykorzystywana jest także jako pies terapeuta.
Samoyed każdego dnia okazuje silną potrzebę aktywności i różnorodnych zajęć, dlatego dobrze być na to przygotowanym. To zwinny, wytrzymały i silny pies. Samoyed nie nadaje się na psa-stróża, ze względu na to, że zawsze jest dobrotliwie nastawiony do wszystkich ludzi i zwierząt. Należy również wiedzieć, że pomimo swojej wielkiej miłości do swojego opiekuna, zdaża mu się bobiec w przeciwnym kiedunku, gdzie łapy poniosą. Nie reaguje wtedy na nawoływania.
Samoyed może występować w trzech umaszczeniach:
- jednolite śnieżnobiałe
- kremowe
- biało - biszkoptowe
Włos tego psa jest obfity, gruby, elastyczny i gęsty. Samoyed jest psem o podwójnej okrywie włosowej, z krótkim, delikatnym i gęstym podszerstkiem. Ma dłuższy, twardszy, prosty włos okrywowy. Na głowie i przedzie łap, włos jest krótki i gładki. Na zewnętrznej stronie uszu krótki, uniesiony i gładki. Wnętrze uszu powinno być mocno owłosione. Z tyłu ud szata tworzy portki. Między palcami powinny rosnąć włosy ochronne. Ogon powinien być obficie okryty włosem. U suk szata jest często krótsza i ma delikatniejszą strukturę, niż u psów. Szata prawidłowej struktury powinna mieć specjalny połysk.
Samoyed (Samojed) - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Samvalge FCI
Szata samoyeda jest gęsta, różnej długości, obfita ale miękka. Wymaga ona starannej pielęgnacji i częstego wyczesywania zwłaszcza w okresie linienia.
Samoyed (Samojed) - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Samvalge FCI
Samoyed zaliczany jest do ras zdrowych i odpornych. Pies ten uwielbia zimę, zwłaszcza zabawy w śniegu przy bardzo niskiej temperaturze. Uwagę jednak należy zwrócić na psy, które przez większość dnia przebywają wewnątrz. W takim wypadku, zbyt długie harce na śniegu mogą zakończyć się przeziębieniem. Samoyed doskonale radzi sobie także w wyższymi temperaturami latem. Pomimo tego nie należy go przemęczać i narażać na bezpośrednie słońce. Ze schorzeń, jakie mogą doskwierać tę rasę zaliczamy dysplazję, choroby oczu między innymi postępujący zanik siatkówki i kataraktę. U niektórych osobników wykryto również problemy z nerkami.
Przed zakupem tej rasy zastanowić się, jaka będzie odpowiednia dieta dla tego pięknego psa. Podobnie jak psy duże, samoyed może być karmiony dobrej jakości karmą suchą lub mokrą. Możesz stosować dobrze zbilansowane karmy dla psów pracujących.
Uzupełniaj je o olej lniany oraz suplementy poprawiające wygląd sierści. Regularnie kontroluj wagę psa i proporcje jego ciała, szczególnie przyrost tkanki tłuszczowej, której nie widać tak bardzo pod bujnym futrem pupila.
Zdjęcie dzięki Samoyed (Samojed) - hodowle. Zdjęcie hodowli Samvalge FCI