Look4dog.com

Pies grenlandzki

Pies grenlandzki to najbardziej pierwotny ze wszystkich psów zaprzęgowych. Nieliczne egzemplarze żyjące poza Grenlandią bezpośrednio nawiązują do tych tradycyjnie trzymanych tam psów. Psy grenlandzkie ciągną sanie turystyczne na lodowcu Jungfrau. W krajach, w których nie ma śniegu, psy te ciągną wózki na kółkach.

Selekcja hodowlana opierała sie przede wszystkim na poszukiwaniu u przedstawicieli ras takich cech , jak duża siła fizyczna, odporność, a przede wszsystkim wytrzymałość. Jest to pies dla osób, które cenia sobie aktywny tryb życia.

  • Długość życia: 10 -12 lat
  • Wysokość psa powyżej 60 cm
  • Wysokość suki powyżej 55 cm
  • Waga psa: 30 - 32 kg
Advert - Hodowla

Pies grenlandzki - charakter

Pies eskimoski współpracuje z człowiekiem w ciężkiej walce o byt na polowaniu i ciągnie ładunki. Pies, który całe swoje życie spędza zaprzężony w szory, raczej nie wykazuje przywiązania do człowieka. W stosunku do innych psów jest agresywny. Zdecydowanie nie nadaje się do życia na naszej szerokości geograficznej. Dlatego powinien służyć wyłącznie jako pies zaprzęgowy. Jeśli planujesz go hodować w tym celu, zadbaj o solidne ogrodzenie, ponieważ pies eskimoski lubi pokonywać duże odległości i może uciec. W swoim żywiole jest, gdy ciągnie sanie, jednak aby z powodzeniem służył jako pies zaprzęgowy, potrzebne jest szkolenie. Nie należy ono do łatwych, ponieważ natura psa eskimoskiego jest dość krnąbrna i niezależna. Pies tej rasy nie powinien być pozostawiony sam sobie, dlatego decydując się na niego, najlepiej wziąć dwa psy. 

Najlepiej będą się czuły w dużym kojcu na powietrzu. W stosunku do kotów oraz innych zwierząt domowych są przyjazne. Przyjaciół i obcych witają wylewnie, zazwyczaj wyciem. Pies eskimoski rzadko kiedy szczeka, ale wyje często. Dlatego nie powinien być psem stróżującym.Pies eskimoski potrzebuje bardzo dużo ruchu, a najwłaściwszym ćwiczeniem jest ciągnięcie sań lub wózka. Jest zbyt silnym psem, by biegać koło roweru.

Pies grenlandzki - charakterPies grenlandzki

Pies grenlandzki - pielęgnacja

Wbrew pozorom sierść psa grenlandzkiego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W okresie linienia, kiedy zwierzę gubi podszerstek, najlepiej jest usuwać luźne włosy za pomocą grzebienia z dwoma rzędami metalowych zębów.

Pies grenlandzki - umaszczenie

Pies grenlandzki występuje we wszystkich kolorach umaszczenia, poza albinosem. Dozwolone są również łaty. Podszerstek jest miękki i gruby, a warstwa zewnętrzna doskonale chroni przed wpływami pogody. 

Pies grenlandzki - choroby

Psy grenlandzkie to odporne i niezwykle wytrzymałe psy, które rzadko mają problemy zdrowotne. Pies grenlandzki niezbyt dobrze znosi upały, dlatego latem pies powinien mieć zawsze dostęp do cienia i chłodnego schronienia oraz zimnej wody. Gdy jest ciepło na zewnątrz (>15 stopni Celsjusza), nie wolno mu pozwalać na pracę i duża aktywność, aby nie dopuścić do przegrzania. 

Pies grenlandzki - żywienie

Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o żywienie tego pięknego psa będzie Barf. Posiłki składają się z surowego mięsa, podrobów, jaj, mięsnych kości, ryb. Wszystkie te produkty, dzięki temu, że występują w naturalnej nie poddanej obróbce termicznej  postaci, dostarczają do organizmu naszego pupila aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, minerały. Barf to przede wszystkim różnorodność, im więcej różnych gatunków mięs i podrobów, tym lepiej dla czworonoga i jego zdrowia.

W misce mogą znaleźć się także warzywa i owoce, dzięki którym dostarczany jest błonnik i niewielkie ilości węglowodanów.  W diecie tej nie stosuje się ryżu, makaronów czy też kasz. Należy pamiętać, że nie przetworzone mięso pozbawione barwników i sztucznych konserwantów, pod warunkiem, że jest kupione z legalnego i ze sprawdzonego źródła zapewnia odpowiednią ilość bakterii i enzymów co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie psiego organizmu. Dzięki czemu nasz pies jest zdrowy, pięknie się rozwija.

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.