Norsk Lundehund przez kilka stuleci był wykorzystywany do polowania na maskonury (Lunde). Ptaki te były chwytane w gniazdach na stromym, skalistym wybrzeżu morskim. Kynolodzy nie mogą dojść do porozumienia, czy Norsk Lundehund należy do psów udomowionych, czy dzikich, gdyż posiada mnóstwo cech nieobecnych u pierwszego typu ras. Prawdopodobnie wywodzi się od Buhunda norweskiego oraz islandzkiego szpica pasterskiego.
Norsk Lundehund posiada specyficzną budowę łap: sześć zamiast czterech palców, w tym dwa o szczególnie silnie rozwiniętych pazurach, umożliwiających pewne poruszanie się po skałach. Co więcej, Norsk Lundehund potrafi zwijać uszy tak, aby nie dostała się do nich woda, a dzięki obecności obojczyka, łapy rozkłada na boki pod kątem 90 stopni. Ponadto, umie jeszcze odchylać głowę do tyłu w taki sposób, że kładzie ja na grzbiecie.
Żadna inna rasa psów nie posiada takich predyspozycji anatomicznych ani umiejętności. Do XIX wieku rasa była popularnym psem trzymanym przez rolników. Potem, wraz z popularyzacją siatek do poławiania ptactwa, ich liczebność uległa zmniejszeniu. Dopiero przed rozpoczęciem II wojny światowej, udało się ją odbudować oraz zatwierdzić w FCI. Obecnie nawet w Skandynawii Norsk Lundehund stanowi rzadką rasę.
- Wysokość psa: 35 - 38 cm
- Wysokość suki: 32 - 35 cm
- Waga psa ok. 7 kg
- Waga suki ok. 6 kg
- Długość życia: ok. 12 lat
Są to małe szpice, charakteryzujące się elegancką sylwetką. Zawsze nosi głowę wysoko. Jest nieustraszony i aktywny. Nie należy zapominać, że Norsk Lundehund to pies myśliwski. Jest bystry, śmiały, szybki, pewny siebie oraz łagodny. Tego niezależnego, samodzielnego i specyficznego psa powinni posiadać wyłącznie miłośnicy rasy, którzy potrafią mu zapewnić właściwe warunki życia oraz odpowiednie zajęcie.
Norsk Lundehund bywa krnąbrny i dominujący. Szkolenie powinno być jak najbardziej urozmaicone. Pies znudzi się powtarzaniem tego samego ćwiczenia, co podważy Twój autorytet. Jako opiekun zawsze bądź konsekwentny. Norsk Lundehund bardzo lubi aportowanie i pływanie. To pies miły, wesoły, sprytny i inteligentny. Jest czuły, oddany i wierny. Dobrze prowadzony i wychowany, stanie się dobrym towarzyszem starszych dzieci i oddanym przyjacielem całej rodziny. W stosunku do innych mniejszych zwierząt może wykazywać popęd myśliwski. Norsk Lundehund rzadko szczeka, więc nie będzie dobrym stróżem podwórka.
Norsk Lundehund
Szata Norsk Lundehunda nie wymaga poświęcania jej specjalnej uwagi. W okresie linienia najlepiej usuwać martwe włosy za pomocą mocnego grzebienia.
Norsk Lundehund powinien posiadać umaszczenie:
- białe z łatami w odcieniach żółtego i czerwonego koloru
Kolor musi pojawić się na głowie oraz uszach. Tolerowane są łaty czarne i w odcieniach płowego. Sierść jest gęsta z miękkim podszerstkiem, natomiast włos okrywowy jest prosty oraz krótki. Sierść tych psów jest zróżnicowana pod względem długości. Krótka jest na nosie, uszach, głowie i na przednich stronach łap. Dłuższa natomiast występuje na szyi, udach i ogonie.
Typową przypadłością Norsk Lundehunda są problemy trawienne, które mogą się objawiać np. biegunką, wymiotowaniem, utratą wagi, wodobrzuszem czy apatią. Wynika to z wrodzonego braku pewnego enzymu trawiennego. Pies powinien być pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.
Norsk Lundehund musi przestrzegać specjalnej diety, gdyż brakuje im jednego enzymu potrzebnego do trawienia pokarmu. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, który opracuje plan żywieniowy. Nie dokonuj zmian w diecie psa na własną rękę.