Rasa Kintamani jest bardzo popularną rasą psów zamieszkujących indonezyjską wyspę Bali. Kintamani rozwinęły się z połączenia dzikich psów zamieszkujących wyspę. Chociaż pochodzą od psów ulicznych bardzo szybko i łatwo przystosowują się do życia z ludźmi.
W związku z tym, że zamieszkiwały ulice miast, są bardzo terytorialne i pilnują swojego terenu. Niezbyt dobrze rozumieją się z innymi psami. Dla wielbicieli Kintamani dobrym rozwiązaniem jest posiadanie tylko tego jednego zwierzaka. Rasa tych psów bardzo kocha swoich właścicieli i członków rodziny. Oficjalnie rasa została uznana przez FCI w 2019 r.
- Wysokość psa w kłębie: 55 cm
- Wysyokość suki w kłębie: 50 cm
Nogi Balinese Mountain dog są długie i proste, a sylwetka silnie umięśniona. Mają również szeroki pysk i brązowe oczy w kształcie migdała, charakterystyczne stojące uszy i zakrzywiony do przodu ogon.
Kintamani to rasa, która ma problem z tolerancją obcych. Na własnym terenie mogą być nawet agresywne. Kintamani to niezależny pies i nie powinien dzielić podwórka z innymi psami, gdyż może to rodzić konflikty. Członków swojej rodziny kocha bezgranicznie. Jest bardzo wierny i oddany. Na Bali Kintamani są uznane za psy do towarzystwa. Szczeniaki Kintamani są bardzo żywe i ruchliwe, ale z wiekiem zaczynają się uspokajać. Kintamani dość łatwo poddają się szkoleniu, jednak szybko się rozpraszają i na nowo trzeba skupić ich uwagę. Są również idealnymi psami wspomagającymi terapię osób o specjalnych potrzebach. Z tego względu hodowle psów rasowych Kintamani Bali coraz bardziej zyskują na popularności.
Kintamani Bali Dog ma piękną podwójną sierść ze stosunkowo krótką i szorstką okrywą wierzchnią oraz miękkim podszerstkiem. Psy te nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynie w okresie linienia wymagają zwrócenia większej uwagi i kilkukrotnego wyczesywania. Nie potrzebne są też częste kąpiele, a jeśli już musimy to zrobić, to należy użyć delikatnych środków myjących. Kintamani wbrew pozorom, mają wrażliwą skórę. Tak jak u innych ras należy dbać o uszy i przycinać paznokcie, jeśli nie skracają się naturalnie.
Zgodnie ze wzorcem przyjętym przez FCI umaszczenie Kintamani może być
- białe z morelowymi lub biszkoptowymi końcówkami uszu,
- czarne,
- płowe z czarną maską,
- pręgowane.
Rasa Kintamani to bardzo zdrowa rasa. Próżno jest szukać chorób i przypadłości, które dręczyłyby tę rasę. Jednak zawsze należy przeprowadzać odpowiednie badania swojemu pupilowi. Aby długo cieszył się zdrowiem i naszym towarzystwem należy kontrolować stan zdrowia u weterynarza i co najmniej raz w roku przeprowadzać badanie krwi. Nie możemy również zapominać o obowiązkowych szczepieniach, a także odrobaczaniu naszego towarzysza.
Żywienie Kintamani nie jest skomplikowane. Należy wybierać dobrej jakości suchą lub mokrą karmę uzupełnioną dawką składników odżywczych i witamin. Jeśli chcemy trochę urozmaicić pożywienie naszego ulubieńca, możemy mu podać porcję mięsa, żółtko lub świeże warzywa. Szczeniaki Kintamani najlepiej karmić tylko suchą lub mokrą karmą odpowiednią dla ich wieku. Nie należy zbyt wcześnie rozszerzać ich diety.