Kai to jeden z sześciu japońskich szpiców, występujący od stuleci w Japonii. Rasa wywodzi swoją nazwę od historycznej prowincji japońskiej Kai, zlokalizowanej wśród gór otoczony na wyspie Honsiu. Ze względu na izolację geograficzną, rasę Kai uznaje się za najbardziej pierwotną i najczystszą genetycznie ze rasę japońską. Słowo: „ken” oznacza z kolei psa.Pierwotnie Kai był psem myśliwskim użytkowanym na większą zwierzynę, jak jelenie, dziki, a nawet niedźwiedzie. Podczas pogoni za ofiarą był wytrwały i cięty.
Obecnie pełni głównie rolę psa do towarzystwa, jednak w myśliwi japońscy polują z nim na bażanty, dziki i jelenie. W 1934 roku rasę uznało FCI, po tym jak rok wcześniej w Japonii okrzyknięto ją „pomnikiem przyrody”. Poza ojczyzną rasa Kai ken jest bardzo rzadko spotykana. Co prawda od lat 50-tych zaczęły się rozwijać hodowle Kai w Stanach Zjednoczonych, ale w innych krajach, np. w Polsce ciężko zobaczyć przedstawiciela tej rasy.
- Wysokość psa 53 cm
- Wysokość suki 48 cm
- Długość życia: 14-16 lat
Kai jest psem średniej wielkości. Pięknie i harmonijnie zbudowany, z bardzo dobrze rozwiniętymi mięśniami. Lojalny Kai jest psem czujnym, inteligentnym, żywym i odważnym. To również pies niezależny. Kai jako rasa japońska nie wykazuje agresji. To pies posłuszny i żywiołowy, choć czasem bywa uparty. Nie jest trudny do ułożenia, ale ważne, by przewodnik postępował konsekwentnie. Ponieważ potrzebuje starannej socjalizacji i znacznej uwagi, poleca się go doświadczonym i cierpliwym osobom. Kai uczy się szybko i czerpie dużą przyjemność z takich sportów, jak próby na torze przeszkód i łapanie rzuconej piłki. Bardzo lubi pływać.
Zazwyczaj Kai żyje zgodnie z dziećmi, zwłaszcza starszymi, jednak za nimi nie przepada. Jest niezwykle oddany swojej rodzinie.
Większość Kai ma skłonność do wykazywania rezerwy wobec obcych, ale rzadko wykazuje w stosunku do nich agresję. Co do innych psów, lubi je i nie jest natrętny, ale tego samego oczekuje od innych czworonogów. Akceptuje inne zwierzęta domowe, o ile poznał je za młodu. W przeciwnym razie może wykazywać instynkt myśliwski. Należy o tym pamiętać na spacerach, na których mogą się zdarzyć próby pogoni za małymi zwierzętami.
W Japonii Kai służy także w policji lub służbach ratunkowych. Ma doskonały węch. Kai silnie przywiązuje się do jednego przewodnika, z którym współpracuje. Mimo iż kai dobrze znosi trudne temperatury, powinien mieszkać w domu z ludźmi. Odizolowany może stać się smutny, a zarazem zmienny i nieprzewidywalny.
Kai - charakter
Kai powinien być codziennie szczotkowany, ale trzeba uważać, aby nie uszkodzić przy tym zabiegu delikatnego podszerstka. W okresie linienia do usuwania martwych włosów używaj grzebienia z dwoma rzędami metalowych zębów. Nie ma potrzeby kąpania psa, który znany jest z dbałości o swoje futro i unika okazji do zabrudzenia się, np. w kałuży. Przycinaj psu pazury oraz dłuższe włosy między opuszkami palców.
Kolorystyka umaszczenia psa rasy Kai to:
- czarna pręgowana
- ruda pręgowana
- pręgowana
Szczeniaki rodzą się w jednolitym kolorze, dopiero jak są dorosłe robią się pręgowane.
Kai są ogólnie zdrowe i długowieczne, a schorzenia dziedziczne występują u nich rzadko. Głównym problemem może być zwichnięcie rzepki, choroby oczu oraz alergie.
Szpice japońskie, jak Kai, mają szybki metabolizm. Szybko spalają energię, więc powinny jeść często, ale mało. Karma opracowana dla psów pracujących i aktywnych zawiera odpowiednio zbilansowane składniki, których potrzebuje duży i dynamiczny pies. Jeśli pies nie ma wystarczającej aktywności i mieszka w domu, posiłki mogą być nieco mniej kaloryczne. Psu stróżującemu zapewnij bardziej pożywne jedzenie z większą ilością tłuszczu. Jeśli karmisz pupila domowymi mieszankami, uzupełniaj je o suplementy z wapniem, witaminami oraz glukozaminą i chondroityną potrzebnymi dla regeneracji stawów.