Hokkaido to średniej wielkości psy podobne do akity, które pojawiły się w Japonii już 3 tysiące lat temu wraz z ludem Ainu, pierwotnymi mieszkańcami wyspy Hokkaido. Psy zwane „Ainu-Ken” służyły do polowań na niedźwiedzie i grubą zwierzynę, jak jelenie. Od tego czasu rasa nie zmieniła się zbytnio i jest uznawana za jedną z najstarszych w Japonii. Ainu-Ken były używane także jako psy zaprzęgowe i obronne. Jak na swój niewielki wzrost potrafiły wykazać się ogromną odwagą i siłą.
W 1937 roku Ainu Ken uznano za „pomnik przyrody” i nadano mu nazwę od wyspy Hokkaido. Po roku 1945 rasa została odtworzona z zaledwie kilku osobników. Inna nazwa rasy to: „pies Ainów”, która do tej pory jest używana na Dalekim Wschodzie.
Budowa tego psa czyni je zdolnymi do przystosowania się do ciężkich warunków klimatycznych takich jak silny mróz czy obfite opady śniegu.
- Długość życia 12 - 15 lat
- Wysokość psa w kłębie to: 48,5 - 51,5 cm
- Wysokość suki w kłębie to: 45,5 - 48,5 cm
- Waga psa 20 - 30 kg
Hokkaido to odważny myśliwy, stróż i pies obronny. Bywa nieco uparty i może wykazywać zachowania dominujące, dlatego nie nadaje się dla początkujących hodowców. Już jako szczeniak powinien zrozumieć zasady panujące w rodzinie. Pies Ainów po odpowiednim ułożeniu jest dozgonnie oddanym, wiernym i godnym zaufania pupilem. Z reguły wybiera jednego człowieka, któremu ufa bezgranicznie.
Rasa uczy się bardzo szybko. Hokkaido jest zawadiacki, samodzielny, energiczny i ruchliwy. Zawsze ma dobry humor.
Niektórzy porównują japońskie rasy, jak Hokkaido do kotów, ze względu na wrodzony spryt, niezależność i zwinność. Hokkaido uwielbia kontakt wzrokowy z bliskimi ludźmi oraz bycie zawsze w tym samym pomieszczeniu. Nie lubi jednak narzucania się. Podobnie jak koty, Hokkaido poluje, by okazać wdzięczność swojej rodzinie. Dlatego nie spuszczaj go ze smyczy w nieznanym terenie.
Hokkaido ma również specyficzny ton głosu, potrafi „gruchać” i wyć, komunikując się w ten sposób z ludźmi. Zaakceptuje inne zwierzęta, o ile wychowywać się będą wspólnie od wczesnej młodości. W stosunku do innych psów może być dominujący i czasem podejmować z nimi walki. Psom tej rasy nie powinno się pozwalać na zbyt wiele. Raz popełniony błąd może być brzemienny w skutkach dla niekonsekwentnego opiekuna. Szkolenie Hokkaido wymaga zaangażowania i powinno być pozbawione agresji, gdyż na agresję pies odpowie tym samym.
Hokkaido są nieufne wobec obcych. Nie nadają się do mieszkania w bloku i nie lubią samotności, dlatego najlepiej mieć od razu dwa psy. Hokkaido są bardzo wytrzymałe i mają ogromne zapotrzebowanie na ruch, więc długie i dynamiczne wycieczki będą dla nich źródłem przyjemności.
Wśród kolorów umaszczenia psów rasy hokkaido dominuje:
- biel,
- złoty,
- czarny podpalany.
Ale barwa sierści może być również:
- ruda,
- pręgowana,
- szara,
- brązowa.
Gruba sierść psów Ainów wymaga regularnego szczotkowania i czesania. Najlepiej mieć szczotkę o gęstym włosiu oraz metalowy grzebień z dwoma rzędami zębów.
Jeśli pies się zabrudzi, wykąp go w szamponie przeznaczonym dla psa. Na pielęgnację zasługują także zęby naszego pupila. Zwracajmy uwagę czy nie odkłada się na nich kamień nazębny.
Często występującym schorzeniem u Hokkaido jest choroba Collie. Jest to wrodzone i dziedziczne schorzenie siatkówki i naczyniówki, które powoduje niedowidzenie, krwotoki wewnątrz gałki ocznej, a nawet ślepotę. Niestety, choroba jest nieuleczalna, a nasilenie objawów następuje z upływem czasu. Zanim zdecydujemy się na tę rasę, warto zapytać hodowcy czy robił badania swoim psom w kierunku tego schorzenia.
Wybierając sposób żywienia naszego psa, powinniśmy brać pod uwagę jego aktywność wiek i stan zdrowia. Jeżeli zechcemy podawać mu jedzenie przygotowywane przez nas, składające się z surowego mięsa, podrobów i mięsnych kości z niewielkim dodatkiem warzyw czy owoców, powinniśmy dodawać do niego suplementy, które będą wpływały wspomagająco na prawidłowy rozwój pupila. Ten model żywienia to dieta Barf, której właśnie głównymi składnikami są nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego: surowe mięso, surowe podroby, mięsne kości, a także ryby, jaja, warzywa i owoce. Produkty te bogate są w aminokwasy, minerały, witaminy, dzięki czemu mamy pewność, że nasz pies otrzymuje to co najlepsze. Im więcej różnych gatunków mięs i podrobów tym dieta jest bardziej urozmaicona, co wpływa pozytywnie na stan zdrowia czworonożnego przyjaciela.
Dobrym rozwiązaniem jest też sucha karma. Obecnie na rynku jest sporo karm z dobrym składem, które mają sporo mięsa, są bez zbóż czy sztucznych konserwantów.