Eurasier to jedna z najmłodszych ras na świecie, a z pewnością najmłodsza rasa niemiecka. Została wyhodowana w latach 60-tych XX wieku dzięki staraniom Juliusa Wipfela, który chciał otrzymać niekłopotliwe i zdrowe psy do towarzystwa w domu. Hodowca poszukiwał psa łatwego w obcowaniu z ludźmi, zdrowego i naturalnie wyglądającego, a zarazem pełnego elegancji i o przyjacielskim charakterze.
Eurasier był z początku krzyżówką psa chow-chow i suki szpica wilczego. Określano go jako: „wolf-chow”. Następnie do hodowli dodano samoyedy. W 1973 roku Eurasier oficjalnie otrzymał obecną nazwę i został oficjalnie uznany przez FCI. Wraz z chow-chow oraz bobtailem Eurasier przyczynił się do powstania rasy Elo. Niedawno pojawiła się propozycja nowej nazwy dla rasy: Lorentiner, od Konrada Lorenza, znanego niemieckiego zoologa.
- Wysokość psa w kłębie: 52 - 60 cm, wzrost idealny 56 cm
- Wysokość suki w kłębie: 48 - 56 cm, wzrost idealny 52 cm
- Waga idealna psa 26 kg 23 - 32 kg
- Waga idealna suki: 22 kg 18 - 26 kg
- Długość życia: do 15 lat
Eurasier to pies harmonijny, dobrze zbudowany, średniej wielkości w typie szpica. Ma silny instynkt stadny. Jest miły, zrównoważony i spokojny, ale potrafi również być uparty. Bardzo szybko przywiązuje się do swojej rodziny. Jest czułym, lojalnym i posłusznym psem, który lubi dzieci, a wszczególności zabawy z nimi. Jest spokojny i cierpliwy, dzięki czemu to idealny towarzysz najmłodszych opiekunów. Dlatego psy tej rasy mogą być wykorzystywane do pracy z dziećmi. Jest bezgranicznie wierny. Eurasier to spokojny, łatwo przystosowujący się do nowych warunków czworonóg. Błyskawicznie się uczy i czerpie z tego radość, jednak potrzebują odpowiedzialnego i konsekwentnego właściciela, który odpowienio tego psa poprowadzi. Podczas szkolenia ceni sensowne zadania oraz ruch na świeżym powietrzu.
Eurasier jest wesołym towarzyszem, nie wykazującym agresji wobec obcych, do których podchodzi z rezerwą. W stosunku do innych zwierząt jest łagodnym psem. To pies idealnie nadający się do życia w bloku, gdyż nie jest hałaśliwy i nie szczeka bez powodu. Jest również czujny stóżem i zaalarmuje Cię gdy będzie taka potrzeba. Eurasiery nie mają instynktu łowieckiego.
Eurasiery mają średnie zapotrzebowanie na ruch, przez niektórych nawet nazwane " leniwym psem". Kiedy jednak chcą, potrafią towarzyszyć nam w długich wycieczkach pieszych czy rowerowych. Można je także zobaczyć coraz częściej na torach przeszkód agility.
Eurasier
Nie zaleca się regularnego czesania sierści Eurasiera, aby uniknąć uszkodzenia wełnistego podszerstka. W trakcie linienia, aby usunąć martwą i luźną sierść wyczesuj psa grzebieniem z dwoma rzędami metalowych zębów. Warto zadbać także o stan uzębienia, i regularnie je sprawdzać. Jeżeli pojawi się kamień nazębny, warto go szybko usunąć.
Wszystkie typy maści, oprócz barwy białej w łaty lub wątrobianej, są dopuszczane u Eurasiera. Sierść jest dwuwarstwowa: włosy półdługie podbite są włosami krótkimi i gęstymi.
Eurasier jest zdrowym i wytrzymałym psem, bez obciążeń dziedzicznych. Stowarzyszenia hodowców prowadzą ścisłą kontrolę, aby uniknąć komercjalizacji oraz uzyskiwać wyłącznie psy zdrowe. Jak wszystkie duże rasy, Eurasier może miewać kłopoty ze stawami biodrowymi.
Jako duża rasa Eurasier powinien spożywać dwa lub trzy posiłki dziennie. Pełnoporcjowe karmy dla psów renomowanych marek są bezpieczne dla zdrowia, mają stały skład oraz uzupełnione są o makro- i mikroelementy niezbędne dla zdrowia psa. Można, ale nie trzeba ich dodatkowo uzupełniać suplementami, takimi jak glukozamina czy chondroityna wspierającymi regenerację chrząstek stawowych. Warto zasięgnąć opinii hodowcy, bo to on najlepiej zna swoją rasę.