Najstarszy ze sznaucerów to właśnie odmiana średnia. Sznaucer średni pieprz i sól to potomek dwóch, obecnie niewystępujących już ras, jak średniowieczny pies gładkowłosy oraz szorstkowłosy, które w epoce dżumy służyły do wyłapywania gryzoni. Są również teorie, że sznaucer średni pochodzi od wymarłego typu pudla oraz szorstkowłosego pinczera z Niemiec.
Pierwotnie sznaucery były wykorzystywane jako psy stajenne, które doskonale czuły się w obecności koni. Druga ich rola polegała na tępieniu gryzoni. Dlatego nazywano ich wtedy szczurołapami. W 1895 roku powstał pierwszy Klub Pinczera i Sznaucera.
- Długość życia: 12 - 16 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 45 - 50 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 45 - 50 cm
- Waga: 14 - 20 kg
Sznaucery te są średniej wielkości. Mocne, raczej krępe i szorstkowłose. Sznacery mają żywy temperament z łagodnym usposobieniem. Cechuje ich łagodność, duża chęć do zabawy ze swoimi opiekunami. Sznaucery średnie kochaja dzieci, a w dodatku są czujne i mało hałaśliwe. Doskonale rozwinięte są u niego narządy zmysłu. To pies inteligentny, łatwy w szkoleniu. Cechuje go różwnież odwaga, wytrzynmałość. Psy tej rasy są odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Ma również cechy jakie powinien mieć pies służbowy.
Sznaucer średni pieprz i sól jest psem wytrwałym, bystrym i radosnym. Jest przywiązanym i aktywnym przyjacielem, który wymaga sporej aktywności i różnorodnych zabaw stymulujących. To pies śmiały, o dużej odwadze. Potrzebuje takiego samego człowieka, któremu nie brakuje asertywności, konsekwencji i wewnętrznego spokoju. Podczas szkolenia połóż nacisk na pochwały, gdyż jeszcze bardziej zachęcają one do współpracy. Nie okazuj ani zbytniej pobłażliwości, ani surowości. Sznaucer średni pieprz i sól może przebywać na podwórka, pod warunkiem, że będzie miła stały dostęp do domu, ponieważ pozostawiony sam sobie stanie się osowiały i smutny. Raczej nie odnajduje się dobrze z innymi psami. W obecności kotów lub mniejszych czworonogów wykazuje instynkt łowiecki, chyba że zapoznasz zwierzaki ze sobą we wczesnym wieku.
Sznaucer średni pieprz i sól w stosunku do obcych jest zdystansowany. To częsty pracownik policji i w służbach ratunkowych, gdzie jego wyśmienity zmysł powonienia wykorzystuje się np. do wykrywania bomb, czy poszukiwania zaginionych osób.
Sznaucer średni pieprz i sól
Szorstka i twarda szata sznaucera średniego wymaga systematycznego trymowania. Raz w tygodniu wystarczy dokłagnie go wyczesać metalowym grzebieniem. Sznaucery średnie pieprz i sól mogą być strzyżone, ale tylko w salonach groomerskich, jeżeli jego właściciel nie ma w tym doświadczenia. Jeśli planujesz pokazywać psa na wystawach kynologicznych, omów plan pielęgnacji z dobrym hodowcą. Po każdym spożyciu mokrej karmy oczyść brodę pupila. Podcinaj brwi, aby zapobiegać podrażnieniom oczu.
Sznaucer średni pieprz i sól - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Elfara Poland FCI
Sznaucer średni pieprz i sól wg wzorca FCI/ZKwP może mieć jedynie umaszczenie:
- pieprz i sól
Idealne umaszczenie to takie, kiedy barwa jest średnio intensywna i równomiernie rozłożona, a podszerstek jest szary. Maska musi być ciemniejsza. Jasniejsze znaczenia na głowie, łapach czy też na klatce nie są wskazane.
Sierść powinna być szorstka, gęsta i twarda. Skałada się na nią również gęsty podszerstek, mocno przylegający to ciała sznaucera średniego. Włos okrywowy jest dostatecznie długi. Na łapach sierść nie jest aż tak twarda, jak na tułowiu. Na głowie i uszach sierść jest krótka. Psy tej rasy, mają charakterystyczną brodę, krzaczaste brwi, które delikatnie przykrywają oczy.
Sznaucer średni pieprz i sól - umaszczenie. Zdjęie hodowli Elfara Poland FCI
Najczęściej sznaucery średnie cierpią na alergie skórne, wywołane złą dietą, czy też ugryzieniem przez pchłę. Starsze osobniki dotykaja choroby serca, choroby nowotworowe i pojawiają się częstsze stany zapalne uszu.
Jak każdy pies, również i sznaucer średni lubi zjeść coś dobrego. Jeżeli zdecydujesz o karmieniu psa suchą karmą, wybieraj takie, które zawierają białko zwierzęce dobrej jakości. Unikaj karm zawierających w swym składzie zboża, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz karmy z dużą ilość węglowodanów. Dobra karma to taka, w której na pierwszych miejscach w składzie będzie świeże mięso, mięso suszone, lub mączka mięsna, a także naturalne konserwanty np. rozmaryn. Zawsze możesz zmienić sposób żywienia i zacząć karmić czworonożnego przyjaciela produktami w postaci surowej np. surowe mięso z indyka, surowe podroby, warzywa i owoce. Bez mieszania z ryżem, makaronem czy kaszą.