Sznaucer średni, czyli standard, jest najstarszą z trzech odmian sznaucera. Pozostałe to sznaucer miniaturowy i sznaucer olbrzym.
Ojczyzną tego „rdzennie niemieckiego” psa była głównie południowa część Niemiec. Niektórzy sądzą, że sznaucer średni czarny powstał ze skrzyżowania dwóch obecnie wymarłych ras psów: średniowiecznej rasy gładkowłosej i psa szorstkowłosego. Inni przypuszczają, że pochodzi od wymarłej rasy pudla i szorstkowłosego pinczera niemieckiego. Kolejni, że jest potomkiem wyłącznie psów poganiaczy bydła, m.in. Bouvier des Flandres, do których z pewnością jest bardzo podobny.
Początkowo sznaucer średni czarny był ogólnoużytkowym psem gospodarskim, m.in. do łapania myszy i szczurów w wiejskich stodołach oraz traktowany był jako stróż podwórek. W roku 1882 Max Hartenstein z Wirtembergii konsekwentnie prowadził hodowlę sznaucera, kładąc szczególny nacisk na bujną brodę, brwi i czysto szarą maść. Wariant krótkowłosy, który pojawiał się często w miocie z szorstkowłosymi szczeniętami, pozostawał w cieniu brodatych braci. Obecnie sznaucer średni czarny jest wspaniałym psem do towarzystwa.
- Długość życia od: 12 - 16 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 45 - 50 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 45 - 50 cm
- Waga: 14 - 20 kg
Sznaucery te są średniej wielkości. Mocne, raczej krępe i szorstkowłose. Sznacery mają żywy temperament z łagodnym usposobieniem. Cechuje ich łagodność, duża chęć do zabawy ze swoimi opiekunami. Sznaucery średnie kochaja dzieci, a w dodatku są czujne i mało hałaśliwe. Doskonale rozwinięte są u niego narządy zmysłu. To pies inteligentny, łatwy w szkoleniu. Cechuje go różwnież odwaga, wytrzynmałość. Psy tej rasy są odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Ma również cechy jakie powinien mieć pies służbowy.
Sznaucer średni to pies silny, inteligentny i wesoły. Jest iedealnym towarzyszem swojego starszego właściciela, a także odnajdzie wspólny język ze swoim młodszym opiekunem. Jest przywiązanym i aktywnym przyjacielem, który potrzebuje dużo ruchu. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Pozostawiany samemu sobie robi się smutny. Sznaucer średni czarny to pies pewny siebie i nieustraszony. Potrzebuje dokładnie takiego samego właściciela, który potrafi być zdecydowany, konsekwentny i przyjaźnie nastawiony. Sznaucer średni nie uznaje ani zbytniej uległości ani surowości człowieka. Wymaga za to entuzjastycznych pochwał, przez które nabiera chęci do działania.
Może się zdażyć, że niektóre osobniki tej rasy będą wrogo nastawione do innych psów i obcych mu ludzi. Dlatego już od wieku szczenięcego watro go przyzwyczajać do różnych sytuacji. U sznaucera odzywa się czasem instynkt łowiecki, dlatego podwórko powinno być dobrze zabezpieczone. Jego wlaściciel powinien pamiętać, że są to psy uwielbiające aktywne spacery powiązane z różnego rodzaju zabawami.
Sznaucer średni czarny jest wykorzystywany w służbach typu policja lub ratownictwo górskie. Znajduje też swoje miejsce w medycynie, gdzie jego doskonały węch pozwala wykrywać nowotwory u ludzi.
Sznaucer średni czarny - charakter. Zdjęcie hodowli Elfara Poland FCI
Szorstka i twarda szata sznaucera średniego wymaga trymowania. Najlepiej, jeżeli zabieg ten będzie wykonywany raz na kilka miesięcy. Trymer powinien być tępy, gdyż zbyt ostry niszczy strukturę psiego włosa. Warto również w ciągu tygodnia wyczesać go metalowym grzebieniem. Sznaucery średnie mogą być także strzyżone, ale aby nie uszkodzić szaty, zaleca się odwiedzać tylko dobrej jakości salon groomerski. Jeśli będziesz karmić psa mokrą karmą, warto za każdym razem przecierać mu brodę, aby oczyścić ją z reszty zalegającego pokarmu.
Sznaucer średni czarny - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Elfara Poland FCI
Jak nie trudno się domyślić jedyne dopuszczalne umaszczenie sznaucera średnieczego czarnego to...:
- czarne
Sierść powinna być szorstka, gęsta i twarda. Skałada się na nią również gęsty podszerstek, mocno przylegający to ciała sznaucera średniego. Włos okrywowy jest dostatecznie długi. Na łapach sierść nie jest aż tak twarda, jak na tułowiu. Na głowie i uszach sierść jest krótka. Psy tej rasy, mają charakterystyczną brodę, krzaczaste brwi, które delikatnie przykrywają oczy.
Sznaucer średni czarny - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Elfara Poland FCI
Sznaucery średnie są zazwyczaj są zdrowe i długowieczne. Najczęściej borykają się z chorobami skórnymi np. alergiami pokarmowymi i skórnymi. Czasami alergie występują z powodu pcheł, dlatego należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a w razie potrzeby leczenie.
Niektóre osobniki mogą zachorować na zaćmę lub postępujący zanik siatkówki. Aby zapobiec drugiemu schorzeniu, nie wolno zapominać o regularnym podcinaniu brwi. Starsze sznaucery mają osłabiony układ krwionośny i serce, a ich opadające uszy częściej łapią infekcje. Mogą pojawić się także choroby nowotworowe. Rasa ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, w związku z czym wymagają one regularnej kontroli.
Aby Wasz pies pięknie się rozwijał, ważne jest aby jego dieta była urozmaicona i dobrze zbilansowana. Jak wiadomo pies jest mięsożercą, dlatego nie pogardzi surowym mięsem z niewielka ilością podrobów i warzywami. Chętnie też pogryzie kość bogatą w mięso. Ten sposób żywienia to Barf, coraz bardziej popularny wśród właścicieli czworonogów. Układ trawienny psa doskonale sobie poradzi z tego typu pożywieniem.
Dobrym rozwiązaniem będzie sucha karma, która musi być dobrana do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia. Tego typu dieta jest zbilansowana i bogata w różnego rodzaju składniki odżywcze.