Sznaucer olbrzym pochodzi od wiejskich psów z Bawarii Górnej w Niemczech. Rasa nazywana jest brodaczem monachijskim lub piwnym, gdyż na początku ubiegłego stulecia widok tego wielkiego psa, który szedł za powozami wiozącymi beczki z tym trunkiem był dość powszechny. Sznaucer olbrzym pieprz i sól był wykorzystywany do zaganiania bydła. Historia psa związana jest z ludzkiej potrzeby bezpieczeństwa, jakiego brakowało w XX wieku w obliczu dwóch wojen światowych. W 1913 roku założono dla tej rasy księgi rodowodowe. W roku 1925 sznaucer oblrzym został oficjalnie uznany za rasę służbową.
W latach 20-tych Niemcy cenili sznaucera olbrzyma jako psa policyjnego oraz używanego w służbach ratowniczych. Przed wybuchem kolejnej wojny najsłynniejszy z hodowców sznaucerów, dr Calaminus, zajął się wprowadzaniem zmian do hodowli. Zastosował domieszkę krwi doga niemieckiego i dużego pudla o czarnej sierści. Po zakończeniu II wojny ludzie ponownie odczuli potrzebę trzymania dużych psów obronnych, więc w zasadzie moda na sznaucera olbrzyma czarnego pieprz i sól nigdy się nie zakończyła.
- Długość życia: 12 - 15 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 60 -70 cm
- Wysokość suki w kłębie wynosi: 60 - 70 cm
- Waga psa: 35 - 47 kg
Sznaucer olbrzym to duży mocny i krępy pies. Ma niewzruszony charakter, gotowy do obrony, a jego wygląd wzbudza respekt. Psy tej rasy mają łagodny i wyrównany temperament. Jest lojalny w stosunku do swoich właścicieli. Ma idealnie rozwinięte narządy zmysłów. Sznaucery olbrzymie to psy inteligentne i łatwe w szkoleniu. Cechuje ich siła, wytrzymałość i szybkość. Sznaucery te są odporne na złą pogodę. To doskonałe psy do towarzystwa.
Sznaucer olbrzym jest wrażliwym i czułym psem, który szybko przywiązuje się do rodziny. To godny zaufania i wierny przyjaciel dzieci oraz innych psów. W stosunku do pozostałych czworonogów jest grzeczny i portafi się z nimi zaprzyjaźnić. To zrównoważony i łagodny olbrzym, który jednak wymaga cierpliwości i zrozumienia jego natury. Jest to pies o niewzruszonym charakterze, gotów do obrony, a jego wyglą∂ wzbudza respekt.
Sznaucer olbrzym o umaszczeniu pieprz i sól wykazuje czasem lekko zaczepne i zuchwałe zachowania. Zawsze jednak ma dobre intencje. Zamiast twardej ręki woli pochwał w trakcie szkolenie, w którym nie zabraknie konsekwencji. Od młodych lat musi potrafić podporządkować się właścicielowi. To pies raczej dla aktywnych osób, które zapewnią mu np. możliwość wspólnego biegania, wędrówek po górach lub towarzyszenia podczas jazdy na rowerze albo rolkach. Sznaucer olbrzym czarny pieprz i sól to pies zadaniowy. Wobec tego opiekun powinien mu poświęcać sporo czasu i oprócz spacerów zagwarantować zróżnicowane formy zabawy. To idealna rasa do służb.
Sznaucer olbrzym pieprz i sól
Pielęgnacja tego psa nie jest trudna i czasochłonna. Jego sierść powinna być twarda, szorstka, a przy tym gęsta. Na łapach włos nie jest bardzo twardy, jak na tułowiu. Sznaucery maja charakterystyczną brodę, która nie powinna być miękka. Ze względu na rodzaj sierści warto do trymować i strzyc. Jeżeli jego właściciel nie ma w tym wprawy, zawsze może udać się do salonu groomerskiego. Po każdym mokrym posiłku należy przetrzeć mu brodę, ponieważ mogą na niej zalegać resztki jedzenia. Nie wolno zapominać o regularnej kontroli uszu i zębów.
- pieprz i sól
Celem hodowlanym w tej odmianie jest uzuskanie maści w pośrednim odcieniu, z szarym podszerstkiem i bardzo dobrze pigmentowaną okrywą w kolorze pieprzu. Dozwolone są także odcienie od koloru ciemno szarego, żelazistego, srebrnoszarego, jednak maska musi być zawsze ciemna.
Sierść powinna być szorstka, gęsta i twarda. Ma gęsty podszerstek. Włos okrywowy jest dostatecznie długi. Charakterystyczna jest broda, która nie powinna być całkiem miękka. Psy te mają krzaczaste brwi, które delikatnie przykrywają oczy.
W starszym wieku sznaucery olbrzymie mogą chorować na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz na choroby nowotworowe.
Ze uwagi na ryzyko rozszerzenia się i skrętu żołądka, dzienną porcję jedzenia podziel na kilka mniejszych posiłków, a po jedzeniu zapewnij pupilowi spokój. Sznaucer olbrzym pieprz i sól dobrze znosi każdą porę roku, lecz podczas upału nie narażaj go na długie przebywanie na słońcu. Suki sznaucera olbrzyma mogą mieć tendencje do ciąży urojonej.
Tak jak każdy pies, również i sznaucer olbrzym potrzebuje pożywienia, które dostarczy mu niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Każdemu organizmowi potrzeba ponad 45 podstawowych składników odżywczych, które czerpane są z różnych produktów spożywczych znajdujących się w gotowych karmach lub w diecie, którą sami będziemy przygotowywać. Im dieta jest bardziej urozmaicona, tym lepiej dla naszego psa. Obecnie na rynku jest sporo karm z dobrymi składami. Dla szczeniaka wybieraj taką, która przeznaczona jest dla młodszych szczeniąt ras dużych lub olbrzymich. Wybierając karmę, zwróć uwagę, aby w składzie analitycznym suchej karmy procentowa ilość białka wahała się w granicy 27 - 32 %. Zbyt duży % białka, może spowodować szybki wzrost psa, co może przyczynić się do problemów ze strony układu kostnego. Warto też zasięgnąć porady hodowcy, od którego będzie brany piesek na temat żywienia i dodatkowego suplementowania.