Rasa ta należy do najstarszych ras psów i wywodzi się od hiszpańskich psów należących do grupy płochaczy. Na przełomie XVII i XVIII wieku spaniele były uważane za wszechstronne psy myśliwskie. Świetnie wystawiały zwierzynę, płoszyły, tropiły oraz aportowały. Podział na spaniele nastąpił w XIX wieku. W 1885 roku w Wielkiej Brytanii powołany został Sapniel Club, którego celem było promowanie hodowli z różnymi typami spanieli. Zaczęto także opracowywanie wzorca rasy. W 1892 roku cocker spaniel został uznany za odrębną rasę.
- Długość życia: 12 - 15 lat
- Wysokość w kłębie psa: 39 - 41 cm
- Wysokość w kłębie suki: 38 - 39 cm
- Waga: 13 - 14,5 kg
Cocker spaniele angielskie to wesołe psy myśliwskie, o mocnej i zwartej budowie. Są pełne życia i wigoru, ciągle w ruchu, z zawsze wesoło noszonym ogonem, zwłaszcza kiedy pracują. Cocker spaniel angielski jest przywiązany do swojego opiekuna.
Cocker spaniel to lubiany pies do towarzystwa. Jest bardzo inteligentny i wrażliwy. Ten mniejszych rozmiarów piesek jest pełen temperamentu, zawsze wesoły i gotowy do każdej zabawy. Gdy popatrzymy w jego marzycielski wzrok, od razu się w nim zakochamy. Cocker spaniele mają idealny węch i wrodzony instynkt sprawdzania terenu. Psy tej rasy uwielbiają ruch w każdej postaci. Mogą startować z powodzeniem w psich sportach np. agility. Dużą radość przyniesie im też praca jako pies terapeuta, zwłaszcza z dziećmi, pod warunkeim, że dany osobnik ma do tego prezdyspozycje. Ich zaletą jest dobry węch, dlatego rasa ta jest również wykorzystywana do wykrywania narkotyków czy ładunków wybuchowych.
Cocker spaniel angielski to pies o wielkim sercu, łagodny, idealny jako towarzysz rodziny. Jest psem cierpliwym w stosunku do dzieci, jednak niezbyt toleruje zaczepki najmłodszych domowników. Należy zadbać o konsekwentne wychowanie psa już od wieku szczenięcego. Ważna jest wczesna socjalizacja i pokazanie psu otaczającego go świata. Wówczas wyrośnie z niego pewny siebie, pozbawiony strachu, wspaniały pies. Zaniedbany spaniel będzie rozładowywał swoją energię w sposób, który nie będzie nam się podobał.
Cocker spaniel angielski - charakter. Zdjęcie hodowli Blooming Roses FCI
Cocker spaniel angielski
Cocker spaniel angielski wymaga dość intensywnej pielęgnacji, ze względu na grubą, jedwabistą szatę. Musi być regularnie szczotkowany i wyczesywany. Przy czesaniu należy zwrócić baczną uwagę na uszy i pachwiny, ponieważ w tych miejscach mogą tworzyć się kołtuny. Dodatkowo, sierść cocker spaniela wymaga regularnego przycinania. W tej czynności może nam pomóc osoba z salonu groomerskiego. Długie i włochate uszy również należy regularnie sprawdzać i czyścimy po posiłku, gdyż mają one tendencję do lądowania w misce.
Cocker spaniel angielski - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Blooming Roses FCI
W umaszczeniu cocker spaniela występuje całe spektrum kolorów:
- jednolite: czarne, rude, czekoladowe, czarne podpalane, czekoladowe podpalane
- dwubarwne: biało-czarne, biało-pomarańczowe, biało-czekoladowe
- trójbarwne: biało-czarne z podpalaniem i biało-czekoladowe z podpalaniem
- przesiane: niebieskie, pomarańczowe, cytrynowe, czekoladowe, niebieskie z podpalaniem, czekoladowe z podpalaniem
Cocker spaniel angielski - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Blooming Roses FCI
Ogólnie jest to rasa zdrowa, jednak u niektórych osobników może pojawić się postępujący zanik siatkówki. Ponieważ jest to choroba genetyczna, przed zakupem szczeniaka należy poprosić hodowcę, aby przedstawił nam zaświadczenie, że jego psy zostały przebadane w tym kierunku. Mogą pojawić się także choroby nerek, problemy z sercem i przemieszczanie się rzepki. Cocker spaniele są psami odpornymi na zmieniające się warunki pogodowe. Dobrze znoszą zimno i upały, choć lepiej, aby zwierzęta starsze unikały długich spacerów w gorące dni. Ponieważ cocker spaniel ma wspaniały węch i lubi powęszyć w trakcie spacerów, czasem może nabawić się zapalenie spojówek. Najlepiej po takim spacerze przecierać oczy wilgotnym wacikiem, który nasączony jest np. solą fizjologiczną.
Każdy pies, w tym oczywiście cocker spaniel, zasługuje na odpowiednią karmę, która dostarczy mu niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju. Rasa ta ma skłonność do tycia, dlatego też należy dietę dostosować do aktywności naszego pupila. Nie należy podawać mu różnego rodzaju przekąsek między posiłkami. Wybierając karmę, należy przede wszystkim czytać skład zamieszczony na opakowaniu. Dobre karmy to takie, które mają w swoim składzie sporo mięsa, zwłaszcza suszonego. Wtedy wiemy, że podany skład procentowy danego gatunku mięsa jest taki, jak na opakowaniu, gdyż mięso to zostało poddane procesowi odwodnienia. Na rynku jest sporo firm oferujących pełnowartościową karmę suchą, mokrą czy też półwilgotną. Musimy wybrać taką, która będzie odpowiednia dla naszego psa. Każdy pies jest mięsożercą, dlatego też dobrym rozwiązaniem, aby nasz pies pięknie się rozwijał, jest dieta Barf. Barf to surowe mięso każdego rodzaju, z dodatkiem małej ilości podrobów i miękkich kości. Przed wprowadzeniem tego typu żywienia, warto poszerzyć swoją wiedzę na jej temat.
WHITE ROSE Perfekt Partner, Cocker Spaniel Angielski z hodowli Blooming Roses FCI, wł. Natalia Skibińska