Look4dog.com

Sussex spaniel

Sussex spaniele, rasa niegdyś popularna wśród angielskich farmerów z hrabstwa Sussex, są znane w południowej Anglii od około 200 lat. Rasa ta została wyhodowana w 1795 roku przez p. Fullera z Rosehill Park.  

Ta najniższa, najdłuższa i najwolniejsza rasa ze wszystkich spanieli po raz pierwszy została zaprezentowana na wystawie w Crystal Palace w Londynie w 1862 roku. W późniejszych latach rozwinięto większą hodowlę, znaną jako harvieston, w której wprowadzono pewną domieszkę krwi clumber spaniela i bloodhounda.

Sussex spaniel wykorzystywany był głównie do polowań na bażanty i kuropatwy. Do polowania na zające był zbyt mały. Pies ten pracował w gęstym poszyciu raczej ze starszymi myśliwymi, którzy nie poruszali się po lesie zbyt szybko. Sussex jest obecnie użytkowym spanielem cenionym za świetny węch. Nigdy nie zyskał większej popularności, ale ma stałe grono miłośników, którzy dbają o to, by rasa nie wyginęła. 

  • Długość życia: 12 - 15 lat
  • Wysokość w kłębie: 38 - 41 cm
  • Waga: ok. 23 kg

Sussex spaniel - charakter

Sussex spaniel ma masywna i mocną budowę. Zawsze aktywny i energiczny pies. Posiada wrodzoną zdolność do pracy. Ma łagodne usposobienie, a objawy agresji są niepożądane. To bardzo miły, lojalny, spokojny i pogodny pies. Jest bardzo towarzyski i dobrze dogada się z dzieckiem, innym psem i kotem. Zazwyczaj przywiązuje się do jednej osoby w rodzinie, za którą potrafi chodzić krok w krok. Niektóre sussex spaniele bywają zaborcze i pragną zaskarbić uwagę przewodnika tylko dla siebie. 

Dość często szczekają, dlatego ważne jest, by od małego nauczyć je, że kiedy ktoś dzwoni do drzwi, wystarczy jedno szczeknięcie. To psy łatwo poddające się tresurze, więc nie powinno być z nią dużo problemów. Podczas szkolenia pokazuj sussex spanielowi, kto ma decydujący głos, a potem spokojnie, ale konsekwentnie egzekwuj wykonywanie poleceń.

Sussex spaniel - charakterSussex spaniel - charakter. Zdjęcie hodowli SPECIAL VERO FCI

Sussex spaniel - pielęgnacja

Sierść sussex spaniela wymaga codziennego szczotkowania i czesania. Starsze i jaśniejsze włosy możesz wyskubywać ręcznie.
Zadbaj o to, by uszy psa utrzymywać w czystości. Co jakiś czas przystrzygaj włosy pod uszami, aby zapobiegać gromadzeniu się nadmiaru wilgoci, która może prowadzić do stanów zapalnych. 

Rasa ta miewa problemy z pasożytami skórnymi. Jeśli pies często się drapie lub jego sierść się przerzedza, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. W trakcie wymiany zębów u młodego psa sprawdź, czy wyrzynające się nowe zęby nie wypychają starych na bok. Zapobiegnie to krzywemu uzębieniu. Po każdym spacerze wyczyść miękką ściereczką zabłocone łapy. Sprawdź stan uszu i jeśli zachodzi potrzeba, oczyść również je.

Sussex spaniel - pielęgnacjaSussex spaniel - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla SPECIAL VERO FCI

Sussex spaniel - umaszczenie

Typowe (wg. wzorca FCI) umaszczenie Sussex spaniela to soczyste złoto-wątrobiane, które stopniowo przechodzi w złoty. 
Ciemno -  wątrobiane jest niepożądane.

Włos jest  obfity i gładki, bez tendencji do skręcania się. Podszerstek jest również obfity i odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. Uszy pokryte są miękkim, falistym włosem, jednak nie zbyt gęsty. Kończyny przednie i tylne umiarkowanie owłosione. Ogon gęsto pokryty włosem, ale bez tzw. pióra.

Sussex spaniel - umaszczenieSussex spaniel - umaszczenie. Zdjęcie hodowli SPECIAL VERO FCI

Sussex spaniel -choroby

Sussex spaniel ma duży apetyt, a kiedy nie otrzymuje odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu zaczyna przybierać na wadze. U niektórych psów tej rasy odnotowano dysplazje stawów biodrowych oraz częste infekcje uszu.

Sussex spaniel - żywienie

Sussex spaniel to chodzący łakomczuch. Wybierając sposób żywienia, ważne jest aby jeden posiłek był bogaty w minerały, witaminy, tłuszcze i dobrego pochodzenia białko zwierzęce. Kaloryczność posiłków musi być dostosowana do jego aktywności, w przeciwnym razie pies będzie otyły. Należy zwracać uwagę na to, co pies je. Resztki obiadowe nie będą odpowiednie dla niego.

Jeżeli chcesz, aby Twój pies był energiczny, pięknie wyglądał i nie miał problemów skórnych, warto podawać mu surowe mięso, które dostarczy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta Barf, bo o niej tu mowa, jest coraz bardziej popularna wśród właścicieli i hodowców. Stosując tego typu żywienie, masz pewność i wiesz z czego składa się posiłek Twojego psa. Sam go przygotowujesz i sam bilansujesz. 

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli SPECIAL VERO FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.