Look4dog.com

Springer spaniel walijski

Uważany za najładniejszego spaniela, traktowany jako myśliwski oraz pies do towarzystwa. Springer spaniel walijski jest nieco mniejszy od springer spaniela angielskiego, ale większy od cocker spaniela.

Rasa należy do najstarszych spanieli hodowanych w Anglii, a dokładnie w Walii, skąd pochodzi jego nazwa. Springer spaniel walijski jest wspominany w najwcześniejszych dokumentach urzędowych z XIV wieku. Na temat jego pochodzenia są różne zdania. Niektórzy kynolodzy twierdzą, że przodkiem springer spaniela walijskiego jest springer spaniel angielski, inni, że jest dokładnie odwrotnie. Niewątpliwie jednym z jego przodków był clumber spaniel oraz brittany, ze względu na budowę oraz umiejętności myśliwskie. 

Jedno jest pewne: ten wytrzymały, odważny, harmonijnie zbudowany i szybki pies jest wszechstronny. Znakomicie sprawuje się jako pies tropiciel oraz do polowania z nagonką. Niestraszne mu trudne warunki atmosferyczne ani terenowe. Choć to pies dość niezależny, potrafi być bardzo zdyscyplinowany i pełen zapału do pracy. Pozwala to wykorzystywać go jako psa pasterskiego. Jeśli wykorzystujesz go jedynie jako psa do towarzystwa, zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu i różnorodne zabawy.

  • Długość życia: 12-15 lat
  • Maksymalna wysokość w kłębie psów: 48 cm, suk: 46 cm
  • Waga psa: 16-21 kg 

Springer spaniel walijski - charakter

To symetryczny, zwarty, nie wysokonożny pies. O budowie wyraźnie wskazującej na wytrzymałość i zdolność do ciężkiej pracy. Ruch ma szybki, wydajny oraz  zdecydowany. Springer spaniel Walijski jest psem bardzo aktywnym i zdecydowanym. Niemniej jednak jednocześnie to stworzenie łagodne i wesołe, u którego nie zobaczycie agresji czy nerwowości.

Springer spaniele walijskie to psy bardzo łagodne, zrównoważone, towarzyskie i inteligentne. Choć są posłuszne i zgodne, to pozostają lekko uparte. Uczą się bardzo szybko, a podczas szkolenia raczej nie sprawiają problemów. Jednak jak wszystkie rasy myśliwskie, również i ten spaniel bywa czasem uparty. Zwłaszcza wtedy, kiedy jego nosek poczuje coś nadzwyczaj interesującego. Ta cecha szczególnie ważna jest podczas polowania. Przyszły właściciel tego psa musi sobie z tego zdawać sprawę i wychowywanie spaniel zacząć już od pierwszych dni w domu. Zbudowanie więzi jest bardzo ważne. Pochwały wypowiedziane łagodnym, spokojnym głosem sprawiają im ogromną radość. Dodatkowo, cenią właścicieli którzy są cierpliwi i konsekwentni. 

Psy te są zawsze pozytywnie nastawione do ludzi w każdym wieku i okazują czułość wszystkim członkom rodziny. Znakomicie dogadują się z dziećmi i zabawa z nim mogłaby trwać nieprzerwanie. Akceptują inne zwierzęta, z którymi wspólnie mieszkają, jednak dobrze by było, aby już od wieku szczenięcego miał z nimi kontakt. 

Springery spaniele walijskie potrzebują aktywnego opiekuna, który pójdzie z nimi na długi leśny spacer czy też nad wodę, ponieważ ją uwielbiają. Woda jest ich żywiołem i zawsze do niej wejdą. Będą bardzo szczęśliwe biegając pośród wysokich traw. Oprócz aktywnego ruchu, warto zapewnić spanielowi  zajęcia umysłowe. Po tak intensywnym dniu, walijczyk zaśnie najchętniej na kolanach opiekuna. To także idealna rasa, jeżeli chodzi o psie sporty. Agility, tropienie czy obedience są doskonałym wyborem. 

Rasa ta jest bardzo związana z człowiekiem i nie nadaje się do życia na podwórku. Warto go również przyzwyczajać, że czasami będzie musiał zostać sam, bo źle znosi samotność. W stosunku do obcych osób mogą zachowywać się różnie. Jedne będa wylewne i gotowe na pieszczoty inne potrafią być nieśmiałe i troszkę wycofane.

Springer spaniel walijski - charakterSpringer spaniel walijski 

Springer spaniel walijski - pielęgnacja

Rasa ta powinna odwiedzać fryzjera 2-3 razy w roku. Idealnym rozwiązaniem będzie salon groomerskim. Sierść należy szczotkować i czesać regularnie. Możesz samodzielnie przycinać włosy wewnątrz uszu psa, aby zapobiegać infekcjom. Przystrzygaj także nadmiar włosów pomiędzy opuszkami palców.

Springer spaniel walijski - umaszczenie

Wzorzec FCI określa umaszczenie springer spaniela walijskiego jako czerwone (intensywny) i białe. Sierść jest prosta, przylegająca, jedwabista i gęsta. Nigdy nie może być twarda ani falista. Sierść lokowata jest wysoce niepożądana. Na przednich nogach i na tylnych powyżej stawu skokowego niewielkie pióra, tak samo na uszach i ogonie.

Springer spaniel walijski - choroby

Springer spaniel walijski jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. U niektórych osobników stwierdzono choroby oczu-jaskrę.
Może takżę pojawić się dysplazja i epilepsja. 

Springer spaniel walijski - żywienie

Każdy pies, także i ten spaniel lubi dobrze zjeść. To psy o dużym apetycie. Trzeba uważać co i ile pies je. Każdy właściciel chce, aby jego czworonożny przyjaciel był radosny, pełen sił i pięknie wyglądał. Dlatego należy mu zapewnić dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy do organizmu białko, tłuszcze, witaminy i minerały. Bardzo ważne jest, aby składniki te były dobrze zbilansowane i występowały w odpowiedniej ilości. W przypadku spanieli musimy zwrócić uwagę na ilość kalorii. Muszą być one dostosowane i adekwatne do jego aktywności oraz wagi.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.