Golden retriever to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Jest to rasa współczesna a jej historia powstania jest dość dobrze znana. Szkocki lord Tweedmouth, Sir Dudlej Coutts Marjoribanks, był pierwszym hodowcą tej rasy. Rasa ta zyskała uznanie wśród reżyserów filmowych i literatów. Golden retriever pełnił rolę modela przy tworzeniu pomnika Szczęśliwego Psa na Polu Mokotowskim w Warszawie. Pomnik ten uosabia przyjaźń jaka łączy człowieka z psem. Podobne pomniki możemy spotkać w Krakowie, Białymstoku i Poznaniu.
- Długość życia: 12-14 lat
- Wysokość w kłębie psa: 56-61 cm
- Wysokość w kłębie suki: 51-56 cm
Golden retriever jest pięknym psem średniej wielkości, harmonijnie zbudowanym, o zwartym, umięśnionym tułowiu. Ma łagodny wyraz oczu. Golden przeznaczony jest do pracy aportera, ale idealnie sprawdza się również jako pies rodzinny, sportowy, służbowy oraz jako przedwodnik dla osób niewidomych. Doskonale radzi sobie jako pies ratownik i terapeuta. Golden retriever to pies wierny, jest oddanym przyjacielem całej rodziny. Jest niezwykle pracowity, ma doskonały węch i bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. To pies wszechstronny, dlatego doskonale poradzi sobie również w psich sportach. Z powodzeniem startuje w agility, w zawodach posłuszeństwa, w zawodach z tropienia czy też w specjalistycznych konkursach dla retrieverów - dummy.
Pies tej rasy mocno przywiązuje się nie tylko do swojego właściciela, ale obdarza miłością wszystkich członków rodziny. Jest cierpliwy w stosunku do dzieci. Golden potrzebuje właściciela uczuciowego i aktywnego, który będzie zabierał go na długie spacery. Tak jak wszystkie psy myśliwskie, goldeny potrzebują dużo ruchu i odpowiedniej ilości zajęć. Tylko wtedy czują się szczęśliwe. Ponieważ golden retriever to pies aportujący, wykorzystywany do łapania ptaków z wody, uwielbia pływać. Nie potrafi oprzeć się pokusie kąpieli w stawie, morzu, oceanie czy w zwykłej kałuży. Zdarza się też, że może obdarować swojego właściciela nieoczekiwaną zdobyczą, jaką znajdzie podczas spaceru. Jest doskonałym tropicielem, dlatego też wykorzystywany jest w różnego rodzajach akcjach poszukiwawczych. Szybko się uczy, również zachowań niepożądanych, wymaga więc konsekwentnej pracy od samego początku.
Goldeny zostały wychowane do ciągłej pracy w różnych warunkach, dlatego szybko się do nich adoptują. Mają niespożytą energię i siłę, przez co potrzebują dość sporej ilości ruchu, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Zazwyczaj witają każdego z radością, choć mogą trafić się również osobniki nadpobudliwe. Ze szkoleniem tego psa nie ma większego problemu, ale trzeba wykazać się cierpliwością. Szkolenie najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym. Powinno być ono oparte na pochwałach i nagrodach za dobrze wykonane zadanie. Mały szczeniak powinien pochodzić z hodowli, która jest zarejestrowana w ZKwP (FCI) lub innej uznanej organizacji kynologicznej (np. AKC, The Kennel Club). Rodzice szczeniaków powinni mieć dokumenty potwierdzające prawa hodowlane i badania.
Pielęgnacja Goldena retrievera jest mało skomplikowana. Wymaga jedynie regularnego wyczesywania. Ważne jest, aby już za młodu przyzwyczajać psa to tego zabiegu. Pielęgnacji poddaje się też uszy, oczy i zęby. W przypadku uszu, bardzo ważne jest, aby sprawdzać czy nie zalega w nich zbyt dużo wydzieliny. Niezbyt miły zapach, wydzielający się z ucha, może świadczyć o powstającej infekcji.
Dowolny odcień złotego lub kremowego. Umaszczenie nie może być czerwone ani mahoniowe. Dopuszczalne są małe, białe znaczenia na przedpiersiu. Włos jest gładki lub falisty z dobrymi piórami, z gęstym wodoodpornym podszerstkiem.
Golden retriever to pies, który jest odporny na zmieniające się warunki pogodowe, ale niestety ma on skłonności do alergii skórnych, związanych głównie z pokarmem, jaki dostaje. Psy te narażone są też na dysplazję i kataraktę. Zaleca się, aby szczenięta tej rasy były prześwietlane w kierunku dysplazji. Bardzo ważne jest, aby zbytnio nie forsować szczeniaków np. wchodzeniem po schodach, czy biegiem przy rowerze. Odnotowano również kilka przypadków epilepsji.
Golden potrzebuje odpowiedniej karmy, która będzie dostosowana do jego wieku i aktywności. Musimy bacznie obserwować psa np. w trakcie zmiany diety, gdyż psy tej rasy mają tendencje do alergii pokarmowej. Każdy pies jest mięsożercą - taka jego natura. Dlatego bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych suchych karm jest dieta Barf. Polega ona na podawaniu naszemu pupilowi surowego mięsa (chodzi o różne rodzaje), kości czy podrobów. Piszemy o tej diecie, gdyż rzeczywiście wybiera ją coraz więcej właścicieli czworonogów. Dla Golden retrievera również może to być wspaniały sposób żywienia. Niestety jest czasochłonny dla właściciela.
Innym rozwiązaniem żywienia naszego psa jest podawanie dobrej suchej karmy, ale nie z pierwszego lepszego sklepu czy hurtowni, ponieważ tego typu produkty w swym składzie mogą nie mieć w ogóle wartościowych składników, np. mięsa. Skład karmy jest niezwykle ważny i należy czytać go uważnie. Dobra sucha karma? To taka, która nie zawiera zbóż (Czy wilk w lesie je zboże?), a suszone lub świeże mięso widnieje na pierwszych miejscach w jej składzie.