Nazwa tej rasy pochodzi od słowa posoka, która oznacza krew grubej zwierzyny. Posokowiec bawarski jest średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowany. To użytkowy pies myśliwski. Wykorzystywany jest do tropienia rannej zwierzyny. Posokowiec bawarski jest psem bardzo zwinnym, szybkim, a do tego wytrzymałym.
Zasłużonym dla rasy, a zarazem jej twórcą był baron Joseph von Karg-Bebenburg, który żył w latach 1833 - 1899. W 1912 roku w Niemczech powstał Klub Posokowca Bawarskiego.
- Długość życia: 10 -14 lat
- Wysokość w kłębie dla psa to: 47 - 52 cm
- Wysokość w kłębie dla suki to: 44 - 48 cm
- Waga suki 17 - 25 kg
- Waga psa 20 - 30 kg
Posokowiec bawarski jest pesm średniej wielkości, o harmonijnej budowie. Lekki, dobrze umięśniony. To spokojny i zrównoważony pies przywiązany do właściciela. W stosunku do obcych wykazuje rezerwę. Posokowiec ma mieć silny charakter, powinien być pewny siebie, łagodny. Nie może być agresywny oraz nieśmiały. Jest wrażliwy oraz inteligentny. Należy na te cechy zwrócić uwagę podczas jego wyhowywania i szkolenia. Twarda ręka nie przyniesie żadnych efektów. Są to psy, które domagają się uwagi od swoich opiekunów i bardzo się do nich przywiązują. Wyhowanie posokowca na ułożonego psa, zajmuje trochę czasu i jest wymagające. Szkolenie powinno polegać przede wszystkim na cierpliwości i konsekwencji, gdyż posokowiec bawarski to również pies uparty i oporny.
Posokowiec bawarski - charakter. Właściciel: Iwona Muszyńska Jaltuszyk, zdjęcia Floyd Foto
Nie należy zapominać, że jest to rasa myśliwska, która potrzebuje sporej dawki ruchu. Niestety jeżeli ten aspekt życia zaniedbamy, to niewybiegany pies pozostawiony sam w domu, może zdziałać cuda. Jednak nam nie będą się one podobały.
To pies opanowany, szybki, zrównoważony, spokojny i skupiony na pracy. Posokowiec bawarski cieszy się coraz większym uznaniem osób, które nie są związane z myślistwem. Długie spacery, bieg przy rowerze, praca po śladzie, to jest to co posokowce bawarskie lubią i kochają. Posokowiec na spacerze niekoniecznie będzie chciał iść tam gdzie Wy. Lubi wybierać swoje ścieżki, na które zaprowadzi go jego nos. Posokowiec bawarski lubi szalone zabawy, więc świetnie odnajdzie się w towarzystwie dzieci. Nie będzie miał też problemu zaakceptowaniem innych zwierząt domowych pod warunkiem, że będzie z nimi przebywał od początku. W stosunku do osób, których niezna bywa powściągliwy i ma skłonność do wybierania sobie tylko jednego pana spośród domowników.
Tak naprawdę nie ma znaczenia gdzie będzie mieszkał. Odnajdzie się znakomicie w mieście mieszkając w bloku oraz w domu z ogródkie. Jednak podstawowa zasada, aby pies dobrze czuł się w tych miejscach to spora dawka ruchu podczas spacerów. Do szczęścia potrzebuje swojego opiekuna.
Posokowiec bawarski to pies rodzinny, dlatego nie nadaje się na trzymanie go poza domem w kojcu. On musi czuć obecność przy sobie człowieka, pozostawiony sam będzie smutny i nieszczęśliwy.
Posokowiec bawarski
Pielęgnacja posokowca bawarskiego szaty jest prosta, wygodna i nie stanowi dużego problemu. Pamiętajmy jednak, aby szczególną uwagę zwrócić na uszy. Ze względu na ich budowę, są one narażone na różnego rodzaju infekcje. W sklepach zoologicznych możemy dostać różnego rodzaju preparaty do czyszczenia uszy, jednak zanim je kupimy,lepiej skonsultować to z lekarzem weterynarii.
Posokowiec bawarski - pielęgnacja. Właściciel: Iwona Muszyńska Jaltuszyk, zdjęcia Floyd Foto
Posokowiec bawarski - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Z Mrozowej Woli FCI
Posokowiec bawarski występuje w następujących umaszczeniach:
- czerwone ( karminowy )
- czerwień jelenia
- ciemno - płowe
- czerwono żółte
- bladożółte
- szaro - płowe
Na grzbiecie kolor podstawowy jest intensywny. Kufa i uszy są ciemne. Ogon zwykle z ciemnym nalotem. Niewielkie jasne znaczenia na przedpiersiu tzw. gwiazdka jest dopuszczalne.
Posokowiec bawarski - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Z Mrozowej Woli FCI
Jest to raczej rasa psa odporna na niekorzystne warunki pogodowe, wytrzymała i zdrowa. Tak jak w przypadku innych ras, mogą wystąpić dolegliwości związane z problemami skórnymi, chorobą uszu, wątroby i trzustki. Posokowiec bawarski ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Rzadko cierpi na dysplazję stawów biodrowym. Głównie posokowce narażone są, przez swoją przynależność do psów myśliwskich, na otarcia i skaleczenia.
Ponieważ posokowiec jest psem bardzo aktywnym, musimy mu zapewnić karmę, która będzie dobrze zbilansowana pod względem zawartości dobrej jakości białka oraz tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Powinna w swym składzie mieć także witaminy i mikroelementy. To wszystko przyczyni się do prawidłowego wzrostu i rozwoju Waszego posokowca. Z diety powinny być wyeliminowane takie produkty jak czekolada, wędlina, gotowane kości, groch, fasola itd.
Posokowiec bawarski - żywienie. Zdjęcie hodowli Z Mrozowej Woli FCI
Posokowiec bawarski - hodowle. Zdjęcie pies rasy posokowiec bawarski, właściciel: Iwona Muszyńska Jaltuszyk, zdjęcia Floyd Foto