Look4dog.com

Ogar polski

Ogar polski to polski pies myśliwski. Rasa ta naprawdopodobniej wywodzi się od psów św. Huberta, które dotarły do Polski i krzyżowano je z miejscowymi psami myśliwskimi. Uzyskano dzięki temu psy o mocnej budowie, wytrwałe o donośnym i melodyjnym głosie. Po II wojnie światowej rasa ta niemalże wyginęła.

Dzięki odnalezieniu kilku psów tej rasy, można było rozpocząć od nowa hodowlę tych pięknych i dostojnych psów. Przy tropieniu zwierzyny myśliwi wykorzystują tylko jednego lub parę psów. Ogar polski to pies, który tropi spokojnie i wytrwale. Doskonale potrafi poruszać się w górach na terenie bagiennym, w gęstym lesie i śniegu. 

  • Długość życia: 12 - 16 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 56 -65 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 55 - 60 cm
  • Waga: 20 - 32 kg

Ogar polski - charakter

Ogar polski to pies średniej wielkości, o mocnej, muskularnej i raczej ciężkiej budowie, dającej mu znaczną wytrzymałość ale nie szybkość. Ogar polski, podobnie jak inne psy gończy, goni zwierza po ciepłym tropie z głośnym oszczekiwaniem. To oszczekiwanie myśliwi nazywają graniem. Ten wybitny pies myśliwski oraz idealnym psem rodzinnym. Łatwy w utrzymaniu, przywiązany do domowników i nieufny wobec obcych. Posiada mocno rozbudowany instynk terytorialny, dzięki czemu może być spaniałym stróżem swoich właścicieli. Zaletą tego psa jest również to, że ogar polski jest psem mało szczekliwym. Pomimo, że jest to rasa myśliwska, ogary polskie w swoim domu są spokojne, a nawet leniwe.  Nstomiast w czasei spaceru są aktywne, żywiołowe, uwielbiające gonitwy. Zazwyczaj się nie oddala, gdyż swojego opiekuna lubi mieć w zasięgu swojego wzroku.

Jest psem mało wymagający. Jest zrównoważony zarówno w stosunku do człowieka jak i do innych zwierząt. Są to psy, które bardzo przywiązują się do swojej rodziny i swojego właściciela. Ogar polski, pomimo że jest to pies myśliwski, nie potrzebuje bardzo dużego ruchu. Odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem jaki i w mieszkaniu. Pod warunkiem, że będziemy z nim wychodzić na dłuższe spacery. Jeżeli zdecydujemy się na tę rasę, pamiętajmy też, że ogar polski bardzo dobrze czuje się w sforze. Dwa lub więcej psów w domu bardzo go uszczęśliwi. W przeciwnym razie może, czuć się samotny, lękliwy. Ogar to również dobra rasa, jeżeli w domu są dzieci. Jest w stosunku do nich, cierpliwy i łagdony. Równie dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami w domowym gospodarstwie. 

Ogra polski to pies inteligentny i niezależny. Już od pierwszych dni w domu, jego nowy właściciel powinnien zaczynąć go konsekwentnie wychowywać. Tylko cierpliwością, spokojem, bez twardej ręki uda sie to zrobić. Są to psy, które lubią się uczyć i pracować z człowiekiem. Niekiedy jednak to on sam decyduje, czy w danej chwili ma na to ochotę. Dlatego nie wolno robić nic na siłę, gdyż jest to pies o dużej wrażliwości i mże zniechęcić się do dalszej pracy. 

Ogar polski - charakterOgar polski - charakter. Zdjęcie hodowli Element of me FCI

Ogar polski - pielęgnacja

Pielęgnacja jest szybka i łatwa. Potrzebujemy odpowiedniej rękawicy gumowej do usuwania martwego włosa. Wymagają regularnej pielęgnacji uszu, ponieważ ze względu na ich budowę nie mają zapewnionej odpowiedniej wentylacji w wyniku czego bardziej narażone są na wszelakie infekcje.

Ogar polski - umaszczenie

Ogar polski ma maść o charakterystyce:

  • czaprakowe, to sierść koloru czarnego lub ciemnoszarego

Dopuszczalne są:

  • biała strzałka znajdująca się na głowie i grzbiecie nosa 
  • biała plamka na piersi 
  •  białe dolne części kończyn 
  • lub same palce oraz koniec ogona.

Włos na głowie, kufie, uszach oraz nogach jest krótki i gładki. Na innych częściach ciała średniej długości, gruby oraz twardy. Pod włosem okrywowym występuje gęsty i miękki podszerstek. 

Ogar polski - choroby

Ogar polski charakteryzuje się bardzo dobrym zdrowiem, a ponieważ jest to polska rasa doskonale przystosowuje się zmieniającym warunków pogodowych. Ogar polski narażony jest na wady powiek, a w szczególności entropium, które charakteryzuje się zawinięciem powieki do wewnątrz oka. Jeżeli zauważymy tę chorobę u naszego psa należy udać się do kliniki weterynaryjnej i poddać psa zabiegowi chirurgicznemu. Zabieg ten można zrobić gdy pies ukończy dziewięć miesięcy.

Ogar polski - żywienie

Tak jak każdy pies, ogar polski potrzebuje dobrej karmy. Jak rozumieć pojęcie “dobra karma”? 
To taka, która nie zawiera zbóż. Pamiętajmy o tym, że pies jest mięsożercą i do prawidłowego wzrostu zwłaszcza w okresie silnego rozwoju, potrzebuje dobrej jakości białka zwierzęcego. Skład karmy powinien na pierwszym miejscu zawierać suszone mięso. W większości karm producenci podają % zawartość świeżego mięsa, czyli takiego, które zawiera w sobie wodę i nie zostało odwodnione. Jest to mylące, bo np. świeża jagnięcina zawiera w sobie 80% wody. Odprowadzając z takiego mięsa wodę, okaże się, że finalnie jest tam tylko kilka procent właściwego mięsa. Warto zwracać więć uwagę na wybór suchej karmy. O karmie dla psów możecie przeczytać więcej w naszej sekcji Porady/Żywienie psa.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.