Hygenhund to norweska rasa powstała w 1830 roku. Jest wynikiem krzyżówki niemieckiego gończego hölsteinera i gończego skandynawskiego. Dokonał jej miejscowy hodowca F.Hygen, któremu ten wytrzymały i umięśniony pies zawdzięcza swoją nazwę. Niektórzy kynolodzy utrzymują, że głównymi przodkami rasy były ringerikehundy skrzyżowane z dunkerami.
Hygenhund od początku pracował w trudnych warunkach. Był wykorzystywany do polowań na drobną zwierzynę w surowych arktycznych terenach. Doskonale odszukiwał ranne zwierzę po śladzie pozostawionym nawet 30 godzin wcześniej. Potem zaczęto wykorzystywać hygenhunda także jako psa ratunkowego, który miał odszukiwać rannych w zaspach, a następnie transportować ich do bezpiecznego miejsca.
- Wysokość psa w kłębie: 50-58 cm, idealny wzrost to 54 cm
- Wysokość suki w kłębie: 47-55 cm, idealny wzrost to 51 cm
Priorytetem hygenhunda jest praca i służba człowiekowi. Jako rasa myśliwska jest wyjątkowo pracowity. Rzadko kiedy odpoczywa, czy leniuchuje. Ten silny i wytrwały pies nawet przy długim wysiłku fizycznym nie odczuwa dużego zmęczenia. Zachowuje przy tym radość i werwę. Nic dziwnego, że hygenhundy są wykorzystywane przez służby ratunkowe do poszukiwania i transportu osób rannych.
Hygenhund wymaga dużo ruchu i spacerów. Najlepiej będzie się czuł obok właściciela o dużej kondycji fizycznej, który regularnie uprawia sport. Hygenhund z powodzeniem będzie jego kompanem podczas jazdy konnej lub na rowerze, biegania czy pływania.
W towarzystwie rodziny jest bardzo czujnym i odpowiedzialnym psem obronnym. Ten mądry pies, który ceni sobie spokój i życie rodzinne będzie także świetnym przyjacielem całego domu.
Ze względu na silny instynkt myśliwski nie zaleca się hodowania hygenhunda wspólnie z kotem. Ten posłuszny pies szybko się uczy i lubi szkolenie oparte na metodach pozytywnego wzmacniania.
Umaszczenie hygenhunda:
- Czerwono-brązowe lub żółto-czerwone często z czarnym cieniowaniem na głowie, plecach i ogonie, z białymi oznaczeniami lub bez
- Czarne podpalane, zwykle w połączeniu z białymi znaczeniami
- Białe z czerwono-brązowymi lub żółto-czerwonymi łatami
- Różne kolory powinny wyraźnie odróżniać się od siebie
Hygenhund jest prosty w pielęgnacji. Co drugi dzień wymaga czesania, a co kilka miesięcy, jeśli jest taka konieczność i możliwość, profesjonalnego strzyżenia w salonie fryzjerskim dla psów. Nie zaleca się kąpania psa.
Rasa nie ma poważnych problemów zdrowotnych, ale zdarza się, że hygenhudy cierpią na dysplazję stawową lub wzdęcia. Możliwe również choroby układu krążeniowego jak arterioskleroza lub hemofilia.
Hygenhund nie jest wybredny. Możesz karmić go zarówno dobrej jakości suchą lub mokrą karmą, bądź pokarmem przygotowywanym w domu. Zadbaj o dietę, w której znajdą się składniki potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania stawów i wzmacniające chrząstki. Oleje z udziałem kwasów omega -3 i omega -6 oraz glukozamina i chondroityna mogą być dodawane do każdego posiłku psa.