Look4dog.com

Harrier

Harrier to rasa należąca do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. Istnienie tej angielskiej rasy zostało pierwszy raz udokumentowane w 1260 roku przed hodowcę Sir Eliasa de Midhope. Dzięki niemu harriery podbiły serca ludzi z zachodniej Anglii oraz Walii. Pochodzenie rasy nie jest do końca znane. Jedna wersja mówi, że harrier powstał w wyniku skrzyżowania foxhounda, basset hounda i psa Talbota. Druga, że jego przodkowie to greyhound, fox terrier i angielski foxhound.

Od początku służył do polowania na lisy i sarny. W 1885 roku oficjalnie uznano tę rasę. Obecnie jest popularną rasą myśliwską w Irlandii oraz Anglii. W pozostałych krajach harrier pozostaje raczej nieznany.

  • Wysokość 48 - 55, preferowana 48 - 50 cm

Harrier - charakter

Harriery to psy bardzo sympatyczne i towarzyskie. Dobrze czują się w domu w otoczeniu całej rodziny: dorosłych, dzieci, innych zwierząt (np. kotów) i gości. Harrier to żywy, energiczny i bardzo inteligentny pies, który łatwo poddaje się szkoleniu. Wymaga konsekwentnego prowadzenia. Nie znosi samotności i będzie się męczył w ciasnych pomieszczeniach. Harriery nie przepadają za pozostawaniem w pustym domu. W takiej sytuacji długo i głośno szczekają i wyją, co może przeszkadzać sąsiadom.

Przyszły właściciel powinien mieć świadomość, że harrier każdego dnia wymaga dużo uwagi, czułości oraz różnorodnych zabaw: zarówno w domu, jak i poza nim. Harrier raczej nie nadaje się do niewielkiego mieszkania w bloku, ponieważ męczy się na małych przestrzeniach. Z uwagi na silny instynkt łowiecki zadbaj o solidne ogrodzenie wokół działki. Jest to pies, dla którego każda długa wędrówka i spacer będzie najlepszą porą dnia.

Harrier - umaszczenie

Umaszczenie harriera:

Zazwyczaj kolorem podstawowym jest biały. Wszystkie odcienie czerni i pomarańczy. We Francji zazwyczaj trójkolorowy z czarnym płaszczem pokrywającym górną część pleców.

Harrier - pielęgnacja

Pielęgnacja harriera nie przysparza trudności. Wystarczy okazjonalne przeczesywanie włosa szczotką wykonaną z naturalnego włosia oraz przemywanie uszu.
 

Harrier - choroby

Harrier to ogólnie zdrowa rasa, jednak u niektórych psów może rozwijać się dysplazja stawu biodrowego. Zadbaj o leczenie każdej kontuzji psa oraz o suplementy diety niezbędne dla regeneracji chrząstki stawowej. Niektóre osobniki są zagrożone zaćmą, lecz hodowcy starają się tak dobierać psy do rozrodu, by eliminować ryzyko wystąpienia tej choroby. Dlatego ważne jest aby wybrać hodowlę, która należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).
 

Harrier - żywienie

Harrier ma duży apetyt i tendencję do przybierania na wadze. Ten aktywny pies powinien otrzymywać zbilansowaną karmę, najlepiej bezzbożową. Nie przekarmiaj swojego pupila. Przekąski podawaj jedynie na spacerach jako nagrodę. Dobrze wybrany sposób żywienie zapewni Twojemu psu rewelacyjną kondycję i wygląd.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.