Pochodzenie gończego szwajcarskiego szacuje się na czasy starożytne. Na terenach rzymskiej prowincji Helvetia odkryto mozaiki, które przedstawiały sfory psów gończych. XV wiek to okres największej popularności gończego szwajcarskiego, który był pożądany przez włoskich i francuskich myśliwych. Doceniano jego szczególną umiejętność polowania na zające.
W 1882 roku na jednej z wystaw psów przyjęto standardy rasy dla każdej z pięciu odmian gończego szwajcarskiego. Obok gończego z Jury znalazły się tam: gończy z Turgowii, gończy berneński, gończy lucerneński i gończy szwajcarski. W 1909 zrewidowano poprzednie standardy, a w 1933 roku ogłoszono jeden wzorzec dla 4 odmian gończego szwajcarskiego (bowiem gończy z Turgowii wymarł). Najwięcej gończych szwajcarskich wszystkich odmian można spotkać w Szwajcarii. Wiele z nich nie posiada rodowodu.
- Długość życia ok 13 lat
- Wysokość psa w kłębie wynosi: 47-59 cm
Jako myśliwy gończy z Jury jest skoncentrowany i energiczny, zaś jako pies domowy pozostaje delikatny, uległy i oddany. Kiedy nie poluje powinien mieć zapewnione różnorodne zabawy i ćwiczenia rozwijające jego inteligencję, np. poszukiwanie smakołyków w ogrodzie. Szkolenie powinno być pozbawione jakiejkolwiek dominacji i agresji człowieka, ponieważ gończy z Jury to pies wrażliwy i czuły. Łatwo przyswaja nowe komendy oraz zasady współżycia z innymi ludźmi i zwierzętami. Ze względu na silny instynkt łowiecki nie powinien mieszkać w jednym domu z kotami i gryzoniami. Wobec dzieci będzie wiernym i kochającym przyjacielem. Pies wymaga sporej dawki ruchu. Szczególnie lubi swoje naturalne środowisko, czyli pobyt w lesie i na łące. Pamiętaj, by nigdy nie spuszczać go smyczy, ponieważ jest tam mnóstwo zapachów dzikich zwierząt, a Twój pupil może się łatwo zatracić i uciec. Gończy z Jury jest nieufny wobec obcych, ale nie znaczy to, że będzie dobrym stróżem podwórka.
Gończy z Jury nie wymaga intensywnego czesania sierści czy wizyt u fryzjera dla psów. Cotygodniowe szczotkowanie oraz kąpiel tylko w razie potrzeby powinny wystarczyć. Należy pamiętać, aby nie zapominać o regularnym sprawdzaniu uszu i zębów. W razie pojawienia się kamienia warto go za wczasu usunąć i nie czekać aż będzie go więcej. Zabrudzone po spacerze uszy wyczyść delikatną ściereczką.
Ten krzepki i silny pies najlepiej czuje się w trudnych, górzystych terenach i chłodniejszym klimacie, dlatego latem unikaj długich spacerów w samo południe i nie dopuść do przegrzewania psa.
Maść gończego z Jury występuje w kolorze brązowym z czarnym płaszczem, czasami czarnym okryciem lub brązowym zaznaczeniem wokół oczu, na policzkach, wokół odbytu i na nogach. Dopuszczalne są małe białe łatki na klatce piersiowej, która powinna być delikatnie plamista (w czarne albo szare cętki).
Gończe z Jury to odporne psy, które rzadko mają problemy zdrowotne. Niekiedy są podatne na dysplazję stawów biodrowych. Dopytaj hodowcy, czy jego psy mają przeprowadzone badania w tym kierunku oraz jakie choroby zdarzały się w przeszłości.
Gończy z Jury nie wymaga specjalnej diety. Nie pogardzi żadnym typem jedzenia: karmą suchą, mokrą, ani posiłkiem przyrządzonym dla psa w domu. Psy użytkowe i pracujące powinny dostawać bardziej energetyczny pokarm, z wyższą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych np. olej z łososia. Jeżeli nie możesz poświęcić większej ilości czasu na przygotowanie posiłków opartych o dietę Barf, to dobrym rozwiązaniem będzie już gotowa sucha karma. Przy wyborze kieruj się składem, a nie ceną. Nie zawsze to co drogie jest dobre. Dobra sucha karma powinna w swym składzie zawierać co najmniej 30% suszonego lub świeżego mięsa. W składzie nie powinno być zbóż, barwników i sztucznych konserwantów.