Historycznie rasa ta jest związana z ogarem polskim. Największe zasługi w promowaniu rasy miał pułkownik Józef Pawłusiewicz. Preferował on lekkie psy gończe o jednolitym czarnym podpalanym umaszczeniu, które będą idealnie sprawdzać się w terenie górzystym. Pierwsza jego hodowla była w Bieszczadach, jednak w późniejszym okresie przeniósł się pod Warszawę. W 1983 roku Kazimierz Ściesiński opracował wzorzec rasy, który to w 2006 roku został zatwierdzony przez FCI.
Obecnie gończy polski staje się coraz bardziej popularny w Europie. Osiąga również doskonałe wyniki w różnych konkursach psów myśliwskich.
Długość życia: 10 - 16 lat
Wysokość w kłębie:
- psy 55 - 59 cm
- suki 50 - 55 cm
Waga: 20 - 30 kg
Gończy polski to pies lekkiej, zwartej i sprężystej budowy. Wykorzystywany jest głównie do polowań na dziki, zające i lisy. To doskonały tropowiec, posokowiec, a także pies stróżujący. Gończy polski jest psem energicznym, wytrzymałym i łatwym w układaniu. Jest szybki, zwinny i bardzo czujny. Potrafi wykazać się wielką odwagą i nieustępliwością kiedy na swej drodze spotka jelenia lub dzika.
Gończy polski to także pies towarzystki, wesoły oraz bardzo przyjacielski w kontakcie z człowiekiem. Oddany i wierny swoim właścicielom. Ma zrównoważony charakter i przyjazne usposobienie. W stosunku do obcych mu osób podchodzi z rezerwą. Jest wyrozumiały w stosunku do małych dzieci i świetnym kompanem zabaw ze starszymi dziecmi. Psy tej rasy szybko się uczą i lubią nowe wyzwania jakie się przed nimi stawia. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osiągnięcie idealnego posłuszeństwa nie będzie łatwe, zwłaszcza dla niedoświadczonego właściciela. Gończy polski wymaga sporej dawki ruchu i nie nalezy o tym zapominać. Najlepiej będzie się czuł przy aktywnej osobie, lubiącej długie spacery, jazde na rowerze czy biegi. Bez większych problemów może uprawiać dogtrekking, tropienie sportowe lub użytkowe. Gończy polski jest psem wielozadaniowym, dlatego coraz częściej widzi się je na torach agility czy flyball.
Psy tej rasy dość dobrze tolerują obecność innych psów o zbliżonym charakterze. Może mieszkać w mieszkaniu, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią codzienną dawkę ruchu. W przeciwnym razie, jeżeli gończy nie rozładuje swojej energii, może wykazywać zaburzenia behawioralne takie jak agresja, lękliwość czy nadpobudliwość.
Gończy polski - charakter. Zdjęcie hodowli Park Welski FCI
Tak jak w przypadku innych psów należących do grupy myśliwskich pielęgnacja sierści u gończego polskiego należy do łatwych i nieskomplikowanych. Mają one bowiem sierść krótką i wystarczy zwłaszcza w okresie linienia wyczesać go odpowiednią szczotką np. gumową rękawicą, która idealnie zbiera martwy włos. Kąpiele wskazane są tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Należy pamiętać, aby stosować odpowiednie szampony, które przeznaczone są do pielęgnacji psiej sierści. Nie zapominajmy też o pielęgnacji uszu. Zaglądajmy do nich regularnie. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z uszu może świadczyć o rozwijającej się infekcji. Najlepiej udać się wtedy z psem do swojego lekarza weterynarii.
Gończy polski - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Park Welski FCI
- czarne podpalane
- czekoladowo podpalane
- rude
Małe białe znaczenia na palcach i piersi nie stanowią wady. Włos na tułowiu jest twardy, sztywny i przylegający. Podszerstek gęsty, obfitszy zimą, słabszy latem. Na głowie i uszach włos jest krótki i jedwabisty.
Gończy polski - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Park Welski FCI
Gończy polski jest psem bardzo odpornym, nie ma obciążeń genetycznych. Występują jednak sporadyczne przypadki padaczki, wady powiek czy dysplazja stawów biodrowych.
Tak jak każdy pies i on potrzebuje dobrej karmy. Co to jest dobra karma?-może ktoś zapytać. To taka, która nie zawiera zbóż. Pamiętajmy o tym, że pies jest mięsożercą i do prawidłowego wzrostu zwłaszcza w okresie silnego rozwoju, potrzebuje dobrej jakości białka zwierzęcego. Dobra karma to też taka, w której na pierwszych miejscach w składzie jest suszone mięso.
W większości karm producenci podają % zawartość świeżego mięsa, czyli takiego, które zawiera w sobie wodę i nie zostało odwodnione np. świeże mięso jagnięce zawiera w sobie 80% wody. Kiedy zostanie ono poddane procesowi dehydratyzacji, ilość finalnego półproduktu to już tylko 20%. Oznacza to, że w takiej suchej karmie będzie zaledwie parę procent mięsa. Zwracajmy na to uwagę.
Na zdjęciu profilowym rasy znajduje się gończy polski RELAKS Hulaj Dusza