Look4dog.com

Gończy niemiecki

Gończy niemiecki wywodzi się od różnych odmian ogarów, psów celtyckich i psów świętego Huberta. Oficjalnie hodowany jest od 1900 roku, kiedy to połączono różne podobne odmiany w jedną. Był wykorzystywany jako posokowiec do gonitwy za sztucznym tropem lub legawiec przy polowaniach na zające, jelenie, króliki i lisy.

Jako pies myśliwski jest pełnym pasji tropicielem, nadającym się do pracy zarówno przed, jak i po strzale i z każdym rodzajem zwierzyny. Ma doskonały węch i jest bardzo wytrzymały. Wzorzec rasy został opracowany i ogłoszony w 1955 roku. Poza krajem pochodzenia nie widuje się go zbyt często.

  • Długość życia: od 11 - 13 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 40-53 cm
  • Waga ok: 20 kg
Advert - Hodowla

Gończy niemiecki - charakter

Gończy niemiecki to wrażliwy pies o stabilnym charakterze. Jest też uczuciowy i nieśmiały, ale zarazem ciekawski. To pies o indywidualnym charakterze i wielkim temperamencie. Szkolenie gończego niemieckiego nie należy do trudnych. Pies szybko pojmuje, czego się od niego oczekuje i jest posłuszny. Nie wolno go karać, ponieważ niszczy to jego przyjacielską naturę. Postępując konsekwentnie, cierpliwie, z wyczuciem i zrozumieniem można zyskać znacznie więcej.

Gończy niemiecki jest bardzo towarzyski i rzadko sprawia kłopoty w kontaktach z innymi psami. Także w obecności dzieci zachowuje się nienagannie. Niezawodnie ostrzega o nadejściu obcych, wobec których jest czujny i nieustępliwy. Za młodu trzeba go zapoznać z kotami i pozostałymi zwierzętami domowymi. Gończy niemiecki w większości lubi pływać. Należy mu umożliwić zaspokojenie dużych potrzeb ruchowych. Podobnie jak inne psy gończe, gotów jest zapomnieć o całym świecie, gdy zdecyduje się na pościg za podniecającym tropem. Dlatego nie wolno go spuszczać ze smyczy.

Gończy niemiecki - charakterGończy niemiecki

Gończy niemiecki - pielęgnacja

Gończy niemiecki nie wymaga wielu zabiegów. Od czasu do czasu trzeba wyczyścić sierść gumową szczotką, by usunąć luźną, wypadająca sierść. Sprawdzaj regularnie, czy przewody słuchowe psa są czyste. Pazury u tej rasy powinny być dość długie, dlatego nie obcinaj ich zbyt krótko i często.

Gończy niemiecki - umaszczenie

Maść niemieckiego gończego jest w barwie od rudej do żółtej, z czarnym siodłem. Pysk, szyja, pierś kończyny i koniec ogona są białe. Podszerstek jest jasny. Na nosie występuje cielista łatka.

Gończy niemiecki - choroby

Gończy niemiecki to rasa zdrowa, która raczej nie miewa żadnych przypadłości genetycznych. Czasem mogą wystąpić bolesne wzdęcia. Podawaj posiłki zawsze po powrocie ze spaceru i odpoczynku. Regularnie kontroluj stan zdrowia psa w gabinecie weterynaryjnym.

Gończy niemiecki - żywienie

Gończy niemiecki nie jest psem wybrednym. Jeśli spożywa karmę suchą, będzie potrzebował więcej ruchu oraz dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli będziesz podawać karmę mokrą, będzie ona mniej kaloryczna, ale nie trzeba będzie jej uzupełniać o dodatkowe witaminy, niezbędne dla zdrowia psa. Nigdy nie podawaj zwierzęciu karmy niskiej jakości. Jej efekty nie zawsze są widoczne od razu, ale mogą być to m.in. poważne schorzenia trzustki, biegunki lub wymioty, a jego szata znacznie się pogorszy. 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.